لوگو دانشگاه قاضی دانشگاه قاضی ترکیه  (Gazi University)

شهر: آنکارا
نوع دانشگاه: دولتی
تایید: وزارت علوم
زبان: ترکی, انگلیسی
تعداد دانشکده: 12
رتبه ترکیه: 7
سال تاسیس: 1926
پذیرش: دیپلم,  YÖS, SAT, TR YÖS

دانشگاه قاضی ترکیه که در ایران به دانشگاه غازی نیز معروف است از بهترین دانشگاه های دولتی برای اعزام دانشجو به ترکیه است. به دلیل این که برخی ازرشته های این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و تمام رشته های آن مورد تائید وزارت علوم ایران هستند، متقاضیان زیادی از ایران قصد تحصیل در این دانشگاه قاضی ترکیه را دارند. این دانشگاه علاوه بر ایران در تمام دانشگاه های اروپا و آمریکا اعتبار بسیار زیادی دارد. این دانشگاه در مرکز شهر آنکارا قرار گرفته و به مراکز خرید، خوابگاه ها، مراکز تفریحی، مراکز درمانی و …. دسترسی آسان دارد. با تحصیل در این دانشگاه زندگی در قلب پایتخت ترکیه را تجربه خواهید کرد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه GAZI را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی دانشگاه قاضی ترکیه

دانشگاه قاضی ترکیه (غازی) که به عنوان یک دانشگاه دولتی شناخته می شود، در سال ۱۹۲۶ توسط دولت ترکیه (به دستور آتاتورک) در شهر آنکارا، به عنوان یک مرکز تربیت معلم تأسیس شد. در سال 1929 نام آن به مرکز تربیت معلم قاضی تغییر کرد. سرانجام درسال 1982 به نام فعلی خود یعنی دانشگاه قاضی تغییر نام داد. در چند دهه گذشته دانشکده آکادمی مهندسی و معماری، آکادمی علوم اقتصادی و تجاری، دانشکده فنی حرفه ای، دانشکده فنی حرفه ای دختران و آکادمی مهندسی دولتی آنکارا در به شهرت رسیدن این دانشگاه  نقش به سزایی داشتند. این دانشگاه از 21 دانشکده، 4 مدرسه، 11 موسسه فنی و حرفه ای، 48 مرکز تحقیقاتی و 7 موسسه تحصیلات تکمیلی تشکیل شده است. تعداد 79 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند و حدود 3000 نفر اعضای هیئت علمی دارد. زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی، انگلیسی و آلمانی است.

آدرس دانشگاه قاضی ترکیه کجاست؟

دانشگاه قاضی در شهر زیبای آنکارا را به عنوان اولین دانشگاه که مرکز علمی و پژوهشی آنکارا است می شناسند. مساحت این دانشگاه فوق العاده زیاد است و همین امر توانسته باعث وجود خدمات و امکانات رفاهی بسیاری در این دانشگاه شده است. راه های دسترسی به مرکز شهر دغدغه دانشجویان را بابت استفاده از امکانات شهری هم چون رستوران ها، مراکز خرید، بیمارستان و… راحت کرده است.

رنکینگ دانشگاه قاضی در جهان

دانشگاه قاضی ترکیه را می توان یکی از بهترین دانشگاه های کشور ترکیه دانست. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی QS رتبه 801 تا 1000 قرار دارد و هشتمین دانشگاه ترکیه به حساب می آید. در رتبه بندی The Times Higher Education World در رده 15 ترکیه قرار دارد. بر اساس وبسایت رتبه بندی CWTS Leiden Ranking این دانشگاه در رتبه 901 جهان قرار گرفته است. براساس رتبه بندی دانشگاه Shanghai Jiao Tong این دانشگاه در رتبه 801 تا 900 جهان است.

رتبه دانشگاه قاضی در رشته پزشکی: 551 تا 600 (رتبه 5 کشور ترکیه)

ظرفیت رشته های پرطرفدار این دانشگاه به شرح زیر است:

 • پزشکی دانشگاه قاضی: 10 نفر
 • دندانپزشکی: 10نفر
 • داروسازی:10 نفر
 • فیزیوتراپی:10 نفر
 • معماری:10 نفر

نکته مهم: دانشگاه قاضی ترکیه برای پذیرش دانشجویان شرط معدل گذاشته است. متقاضیان رشته پزشکی دانشگاه قاضی، دندانپزشکی و داروسازی باید معدل پیش دانشگاهی و دیپلم بالای 18 و متقاضیان رشته های علوم انسانی و فنی و مهندسی باید معدل پیش دانشگاهی و دیپلم بالای 17 داشته باشند.

پذیرش دانشگاه قاضی از طریق آزمون SAT

آزمون SAT یک آزمون کلی است که توسط موسسه کالج برد آمریکا برگزار می شود و متقاضیان آن می توانند هر سال 4 نوبت در این آزمون شرکت کنند. ترکیه یکی از کشورهایی است که دانشگاه های آن با نمره آزمون اس ای تی دانشجو می پذیرند و اکثر قبول شدگان از این طریق در دانشگاه به زبان انگلیسی تحصیل می کنند. حداقل نمره ای که دانشگاه قاضی برای پذیرش از طریق آزمون SAT قبول می کند نمره 1200 از 1600 است. برای انتخاب قبولی در رشته های پزشکی دانشگاه قاضی، دندانپزشکی، داروسازی، فنی و مهندسی و معماری لازم است در بخش ریاضی آزمون نمره 660 از 800 را کسب نمایید.

رشته های دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی ترکیه چندین دانشکده دارد و در هر دانشکده رشته های زیادی تدریس می شوند. در بخش قبل به رشته های مهم همراه با شهریه سالیانه آن ها اشاره کردیم. البته رشته های اشاره شده مختص دوره کارشناسی هستند و در دوره های تکمیلی گرایش های بیشتری برای تحصیل وجود دارد. موارد اشاره شده در ادامه دانشکده ها و موسسات هستند:

لیست مهم ترین دانشکده ها

علوم آموزشي
دندانپزشكي
هنر و علوم
هنرهاي زيبا
هنرهاي صنعتي
حقوق
اقتصاد و علوم بازرگاني
ارتباطات
مهندسي
كشاورزي
آموزش فني
پزشكي
 آموزش بهداشت
 آموزش شغلي
توريسم

لیست مهم ترین موسسات

 • موسسه علوم فنی
 • موسسه علوم آموزشی
 • موسسه تحقیق و پیشگیری از تصادفات
 • موسسه علوم بهداشتی(سلامت)
 • مدرسه های آموزش عالی دانشگاه قاضی
 • مدرسه آموزش عالی زبان های خارجی
 • مرکز آموزش موسیقی

مدارس آموزش عالی فنی حرفه ای

 • مدرسه آموزش عالی فنی حرفه ای خدمات بهداشتی
 • مدرسه آموزش عالی فنی حرفه ای

دانشکده پزشکی دانشگاه قاضی ترکیه

همانطور که اشاره شد رشته پزشکی دانشگاه قاضی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دانشگاه قاضی ترکیه رتبه پنجم در ترکیه و رتبه 551 جهان در رشته پزشکی را کسب کرده است. دانشکده پزشکی و بیمارستان دانشگاه مستقر در مرکز شهر آنکارا هستند. این بیمارستان تمامی جراحان و متخصصان را برای همه گروه های سنی از کودکان گرفته تا بزرگسالان را گرد هم آورده است. بیمارستان قاضی 1150 تخت و 857 کادر دانشگاهی دارد. افرادی که قصد تحصیل رشته پزشکی در دوره عمومی این دانشگاه را دارند، میتوانند دوره تخصص خود را در تمام گرایش ها در همین دانشگاه بگذرانند. برای مثال رشته جراحی پلاستیک و زیبایی این دانشگاه از بهترین رشته های ترکیه است.

شرایط بورسیه تحصیلی دانشگاه قاضی چگونه است؟

دانشجویان بین المللی که متقاضی ثبت نام در بورسیه تحصیلی رایگان این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند،لازم است هنگام ثبت نام دارای شرایط زیر را داشته باشند:

 • سن مجاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی 20 سال و کمتر است. یعنی برای قبولی در بورسیه تحصیلی سال 2023 افرادی که متولد سال 2000 و بعد از آن هستند می توانند برای ثبت نام اقدام کنند.
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (مستر) تاریخ تولد متقاضی باید سال 1990 به بعد باشد.
 • برای تحصیل در مقطع دکترا (پی اچ دی) تاریخ تولد متقاضی باید سال 1985 به بعد باشد.
 • برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد (Master) و دکتری (PhD) معدل کل متقاضی نباید کمتر از ۱۵ از ۲۰ باشد. برای ثبت نام جهت دریافت بورسیه در رشته های علوم پزشکی معدل کل متقاضی نباید کمتر از ۹۰ از 100 باشد.

در ادامه مدارک لازم جهت ثبت نام بورسیه تحصیلی دانشگاه قاضی ترکیه به طور خلاصه ذکر شده اند:

 • مدرک تحصیلی و تمامی ریز نمرات از مقطع دیپلم تا آخرین مقطع تحصیلی
 • مدارک شناسایی معتبر
 • ارائه گواهی قبولی کنکور
 • توصیه نامه از اساتید (برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا)
 • فعالیت های علمی، مقالات، شرکت در همایش ها، ثبت اختراعات و..
 • ارائه مدارک بین المللی در صورت وجود: GMAT – GRE – IELTS – TOFEL
 • اسکن عکس 6*4 یک عدد

نکته مهم: زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی از اواخر دی تا اوایل اسفند ماه است.

امکانات دانشگاه قاضی ترکیه

از امکانات دانشگاه قاضی ترکیه می توان به پارک تکنولوژی آن اشاره کرد که به شرکت هایی که بر روی فن آوری های روز دنیا تحقیق می کنند خدمات علمی و پژوهشی ارائه می دهد. این پژوهشکده در سال 2007 راه اندازی شد. کتابخانه این دانشگاه متشکل از 150 هزار کتاب ، 62 هزار نشریات دوره ای و 10 هزار پایان نامه به زبان های مختلف از جمله ترکی، آلمانی و انگلیسی است.

امکانات ورزشی که این دانشگاه برای دانشجویان تدارک دیده است بسیار کامل هستند. از معروفترین مکان های ورزشی این دانشگاه می توان به استخر المپیک کشور ترکیه اشاره کرد. همچنین 2 سالن ورزشی سربسته، یک مرکز پرورش اندام و تعداد زیادی مکان های ورزشی در زمینه بسکتبال، تنیس، فوتبال و والیبال است. در فصل تابستان دانشگاه جشنواره ای برای دانشجویان برگزار می کند و از خوانندگان معروف و گروه های نمایشی و طنز دعوت می کند تا جشنواره را به بهترین نحو ممکن اجرا کنند. این جشنواره چهار روز به طول می انجامد. علاوه بر آن در همه ایام سال دانشگاه برای دانشجویان سمینارهای علمی و فرهنگی، تئاتر و …. برگزار می کند.

خوابگاه دانشگاه قاضی

خوابگاه دانشگاه قاضی ترکیه مانند دانشگاه در مرکز شهر قرار دارد و به بسیاری از مراکز درمانی و تفریحی نزدیک است. بنابراین فرصت زندگی شهری با سرگرمی های بسیار زیادی برای دانشجویان فراهم است. خوابگاه های دانشگاه در نزدیکی ایستگاه های اتوبوس و مترو قرار گرفته اند تا دانشجویان بتوانند به تمام نقاط شهر به راحتی دسترسی داشته باشند. همچنین در تمام ساعات شبانه روز مینی بوس هایی از جلوی خوابگاه رد می شود تا دانشجویان را به بیمارستان دانشگاه و پردیس مال تپه انتقال دهند. دانشگاه قاضی با حدود 24 خوابگاه طرف قرارداد است که 16 خوابگاه برای دختران و 8 خوابگاه برای پسران است. اغلب این خوابگاه ها در محلات Emek ،Beşevler و Maltepe قرار گرفته اند. خدمات ارائه شده در خوابگاه های مختلف متفاوت هستند و بنابه امکانات ارائه شده به دانشجو، هزینه خوابگاه هم فرق می کند. تمامی خوابگاه ها دارای اینترنت رایگان و میز مطالعه برای دانشجویان هستند.

سوالات متداول در مورد دانشگاه قاضی

آیا مدرک دانشگاه قاضی مورد تائید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران است؟

بله، در رشته دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت و در تمام رشته های مورد تائید وزارت علوم ایران قرار دارد و دانشگاه های رده بالای مورد تائید وزارت علوم است

دانشگاه قاضی در بین دانشگاه های ترکیه در رتبه چندم قرار دارد؟

قاضی آنکارا هشتمین دانشگاه ترکیه در رتبه بندی جهانی و پنجمین دانشگاه ترکیه در رشته پزشکی است.

در دانشگاه قاضی به چه زبانی تدریس می شود؟

زبان تحصیلی دانشگاه قاضی ترکی است. کسانی که به این زبان تسلط ندارند 1 سال دوره آمادگی زبان را می توانند در ترکیه بگذرانند.