لوگو دانشگاه بغازیچیدانشگاه بغازیچی(Bogazici University)

آیکون شهر دانشگاهشهر: استانبول
آیکون نوع دانشگاهنوع دانشگاه: دولتی

آیکون تایید دانشگاه هاتایید: وزارت علوم
آیکون زبان تدریسزبان: انگلیسی
آیکون تعداد دانشکدهتعداد دانشکده: 7
آیکون رتبه دانشگاهرتبه داخلی: 6
آیکون سال تاسیسسال تاسیس: 1971

آیکون پذیرشپذیرش: SAT

 یکی از بهترین گزینه‌های ادامه تحصیل در ترکیه، برای کسانی که به‌دنبال محیطی پرشور هستند که در آن انواع فرصت‌های اجتماعی ارائه می‌شود، دانشگاه بغازیچی است. این دانشگاه که در استانبول قرار دارد، زندگی پرجنب و جوشی در پردیس خود ایجاد کرده است. در بغازیچی استانبول کنار فعالیت‌های گوناگونی که برای دانشجویان، اعم از فعالیت‌های آموزشی و فوق‌برنامه، در نظر گرفته‌شده، افراد این امکان را خواهند داشت که از زیبایی‌های تنگه بسفر و جنگل‌های استانبول بهره‌ببرند.

علاوه بر محیط آکادمیک، دانشجویان می‌توانند از زندگی فرهنگی و اجتماعی پر جنب و جوش استانبول لذت ببرند و با تاریخ غنی، تنوع غذایی و گزینه‌های فراوان سرگرمی این شهر آشنا شوند. در مقاله‌ای که برای شما تنظیم کرده‌ایم، خواهیم گفت که دانشگاه بغازیچی چه امکاناتی برای دانشجویان در نظر گرفته و شرایط کلی پذیرش و تحصیل در این مؤسسه آموزش عالی چگونه است.

پذیرش بدون کنکور ترکیه یکی از بهترین فرصت‌های تحصیلی است که دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای داوطلبان بین‌المللی تدارک دیده. برای اطلاع بیشتر در مورد این نوع پذیرش به مقاله مربوطه مراجعه فرمائید.

تاریخچه و معرفی دانشگاه بغازیچی ترکیه

در سال 1863 سایروس هاملین و کریستوفر رابرت، کالج رابرت را در استانبول تأسیس کردند. پس از صد سال استفاده به‌عنوان بخشی از کالج، پردیس جنوبی آن در سال 1971 برای تأسیس یک دانشگاه مستقل تخصیص داده و دانشگاه بغازیچی تأسیس شد. امروزه این دانشگاه در فضایی با مساحت 1,672,106 متر مربع و در هفت پردیس آموزش رشته‌های مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. دانشگاه بغازیچی به یکی از دانشگاه‌های مورد علاقه دانشجویانی تبدیل شده که بالاترین نمرات را در آزمون مؤسسات آموزش عالی کسب کردند.

این دانشگاه دارای 33 رشته کارشناسی، 67 رشته کارشناسی‌ارشد و 33 رشته دکتری در 7 دانشکده، 1 مدرسه عالی، 7 مؤسسه تحصیلات تکمیلی است. در این دانشگاه 436 عضو هیئت علمی تمام‌وقت (پروفسور، دانشیار، استادیار)، 142 مدرس، 82 عضو هیئت علمی خارجی، 230 دستیار پژوهشی و 751 کارمند اداری مشغول به کار هستند. همچنین در حال حاضر در مجموع 16497 دانشجو که 13116 نفر آن‌ها در مقطع کارشناسی و 3381 نفر آن‌ها در رشته‌های تحصیلات تکمیلی در حال دریافت خدمات آموزشی هستند، در دانشگاه بغازیچی در ترکیه تحصیل می‌کنند. در این دانشگاه 380 دانشجوی خارجی از تقریباً 40 کشور در چارچوب 496 توافق نامه و برنامه‌های تبادل دانشجویی منعقد شده با دانشگاه‌های جهان، در حال تحصیل هستند.

چرا دانشگاه بغازیچی استانبول؟

دانشگاه بغازیچی به‌عنوان یکی از بهترین مؤسسات آموزش عالی کشور ترکیه، دائماً در تلاش است تا زیرساخت‌ها و ظرفیت خود را برای حمایت از فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، فکری و ورزشی که در محوطه دانشگاه برگزار می‌شوند، افزایش دهد. در پردیس‌های این دانشگاه با هدف حفاظت از فضاهای زندگی پایدار و ایجاد مناطق جدید با توجه به اصل پایداری، طرح‌های جامع برای تعیین سیاست‌های ساخت و ساز طراحی و اجرا می‌شود. دانشگاه دولتی بغازیچی به‌دنبال تعیین و اجرای اصول زندگی‌ای است که از حیات طبیعی محافظت می‌کند و ساختار معماری تاریخی، میراث فرهنگی منقول و غیر منقول را در بر می‌گیرد. این دانشگاه به کار خود در راستای ایمن سازی همه پردیس‌ها از نظر خطرات بلایا و در دسترس بودن ادامه می‌دهد.

آدرس دانشگاه بغازیچی کجاست؟

آدرس دقیق دانشگاه: ترکیه، استانبول، ببک 34342، دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی در محله ببک در منطقه بشیکتاش استانبول واقع شده‌ است. پردیس دانشگاه در مجاورت قلعه روملی و موزه آشیان قرار دارد و همچنین در خیابان نیسپتیه، یکی از خیابان‌های معروف استانبول واقع شده‌ است. دانشجویان، اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه بغازیچی به‌راحتی می‌توانند از سرویس‌های رفت و برگشت که بین پردیس‌ها، میدان‌ها و خیابان‌های اصلی در حرکت هستند، استفاده کرده و از خدمات و زیرساخت‌های مختلف دانشگاه مانند دوره‌ها، سمینارها، کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، خوابگاه‌ها، کافه‌تریا، باشگاه‌ها و امکانات ورزشی ارائه شده در پردیس‌های مختلف بهره‌مند شوند.

آیا دانشگاه بغازیچی استانبول مورد تایید ایران است؟

دانشگاه بغازیچی مورد تأیید وزارت علوم ایران است و مدارک آن در ایران معتبر شناخته می‌شوند. همچنین این دانشگاه دارای 1119 سهمیه مبادله‌ای با بیش از 300 دانشگاه در 38 کشور جهان است. دانشجویانی که برای شرکت در برنامه تبادل دانشجویی درخواست می‌دهند باید دانشجوی سال دوم باشند. این برنامه‌های تبادلی شامل اراسموس پلاس، مولانا و فارابی است که نشان‌دهنده اعتبار بغازیچی در میان دانشگاه‌های اروپا و آمریکا است.

شرایط پذیرش دانشگاه بغازیچی ترکیه

برای اخذ پذیرش دوره‌های کارشناسی و کاردانی دانشگاه بغازیچی در ترکیه، شرکت در آزمون ورودی الزامی است، این امتحان می‌تواند آزمون اس ای تی ترکیه باشد. زبان تدریس در بغازیچی، انگلیسی است، پس شما باید سطح انگلیسی‌تان قابل قبول باشد. در زیر می‌توانید شرایط پذیرش این دو مقطع را ببینید:

 • داشتن دیپلم با حداقل نمره 12 از 20
 • داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • شرکت در آزمون ورودی

مدارک ثبت نام دانشگاه بغازیچی

پس از اخذ پذیرش برای نهایی کردن ثبت‌نام، داوطلبان باید مدارک مورد نیاز را به دانشگاه ارائه دهند. این مدارک به شرح زیر هستند:

 • برگه نتیجه آزمون
 • اصل ریزنمرات دبیرستان و ترجمه رسمی آن
 • دیپلم دبیرستان یا گواهی موقت فارغ‌التحصیل و ترجمه رسمی آن
 • گواهی مهارت زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • کپی پاسپورت
 • برای داوطلبین دارنده کارت آبی، یک کپی از این کارت

آزمون ‌های لازم برای پذیرش دانشگاه بغازیچی استانبول

داوطلبان باید حداقل نمره را از آزمون استعداد تحصیلی (SAT) دریافت کرده باشند. در آزمون استعداد تحصیلی (SAT) برای رشته‌های مهندسی، حداقل 740 نمره از 800 نمره در ریاضی و در مجموع 1450 نمره از 1600 را کسب کرد و برای سایر رشته‌ها، حداقل 680 نمره از 800 نمره در آزمون ریاضی و نمره کل 1400 از 1600 لازم است. مدت اعتبار نتیجه آزمون دو سال است.

شهریه دانشگاه بغازیچی استانبول در سال 2024

دانشگاه بغازیچی با توجه به اینکه یک دانشگاه دولتی است، شهریه مقرون به صرفه و مناسبی دارد. البته شهریه این دانشگاه به نوع رشته تحصیلی بستگی دارد. همچنین بغازیچی استانبول یکی از قدیمی‌ترین مراکزی است که به زبان انگلیسی تدریس می‌کند. به‌منظور اطلاع دقیق شما، در جدول زیر شهریه رشته‌های این دانشگاه را آورده‌ایم:

نام دانشگاه
شهریه (لیر)
مهندسی کامپیوتر
45,000
مدیریت
40,000
حقوق
40,000
مهندسی صنایع
45,000
مهندسی شیمی
45,000

بورسیه دانشگاه بغازیچی

برای کاهش هزینه‌های دانشجویان، دانشگاه بغازیچی برای اعضای خود برنامه‌های بورسیه متنوعی شامل موارد زیر در نظر گرفته است:

 1. بورسیه‌های موفقیت: بورسیه‌هایی هستند که بر اساس موفقیت در ورود به دانشگاه اهدا می‌گردند. انواع و ضوابط این بورسیه‌ها هر ساله توسط هیئت مدیره دانشگاه تعیین و اعلام می‌شود. برای دریافت بورسیه‌های موفقیت، باید کلاس آمادگی زبان با موفقیت به پایان رسیده باشد. تا زمانی که معدل دانشجو در هر ترم از 3.00 از 4.00 (16 از 20) کمتر نشود، بورسیه قطع نخواهد شد.
 2. بورسیه‌های نیازمندی: دانشجویان دانشگاه بغازیچی استانبول بسته به نیاز خود می‌توانند از بورسیه‌های نقدی، کتاب، غذا و خوابگاه بهره‌مند شوند. بورسیه‌های نقدی تحت پوشش BÜVAK، BUVAKIF و سایر بنیادها، افراد، مؤسسات و سازمان‌ها است. فرآیند درخواست از ابتدای هر سال تحصیلی آغاز می‌شود. درخواست‌ها به‌صورت آنلاین در تاریخ‌های اعلام شده در وب سایت دفتر بورس تحصیلی انجام خواهد شد.

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بغازیچی

دانشگاه bogazici به داوطلبان علاقه‌مند به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز خدمات خود را ارائه می‌دهد. این برنامه‌ها شامل کارشناسی‌ارشد با پایان‌نامه، بدون پایان‌نامه و دکتری و به شرح زیر است:

کارشناسی‌ ارشد دانشگاه بغازیچی:

 • داشتن مدرک لیسانس
 • شرکت در آزمون زبان انگلیسی
 • شرکت در آزمون ورودی (ALES و یا GMAT)

دکتری دانشگاه بغازیچی:

 1. داشتن گواهی مهارت زبان انگلیسی
 2. داشتن گواهی مهارت زبان خارجی
 3. شرکت در آزمون ورودی
 4. توصیه‌نامه
 5. انگیزه نامه
 6. رزومه

دانشکده ‌های دانشگاه بغازیچی
در این قسمت به معرفی دانشکده‌های دانشگاه دولتی بغازیچی خواهیم پرداخت:

 1. دانشکده تعلیم و تربیت
 2. دانشکده علوم و هنر
 3. دانشکده حقوق
 4. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 5. دانشکده ارتباطات
 6. دانشکده مهندسی
 7. دانشکده علوم مدیریت

امکانات دانشگاه بغازیچی استانبول

دانشگاه بغازیچی برای رفاه حال دانشجویان خود امکانات بسیار خوبی در نظر گرفته است. از جمله این امکانات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکانات رفاهی بغازیچی:

دستگاه خودپردازبانکنگهبانی
کافه‌تریاسالن غذاخوریفروشگاه لوازم‌التحریر
سالن اجتماعاتپارکینگ ماشینخوابگاه دانشجویی
مرکز پزشکیاینترنت رایگانحمل و نقل داخل دانشگاه
مسیر پیاده‌رویپردیس بهینه سازی شده برای معلولین

امکانات آموزشی بغازیچی:

 • باشگاه‌های دانشجویی
 • فرصت‌های پژوهشی
 • کتابخانه
 • 32 مرکز کاربردی و تحقیقاتی
 • آزمایشگاه‌های تحقیقاتی
 • لابراتوار

امکانات تفریحی بغازیچی:

 • مرکز دانشجویی
 • امکانات ورزشی
 • سالن سینما
 • زمین فوتبال

خوابگاه دانشگاه بغازیچی ترکیه

خوابگاه‌های دانشگاه بغازیچی در چارچوب مقررات اسکان خصوصی وزارت جوانان و آموزش عالی اداره می‌شوند. این خوابگاه‌ها در پردیس‌های شمالی، جنوبی، کاندیلی و کیلیوس ساری‌تپه واقع شده که متشکل از 6 ساختمان مجزا است. این ساختمان‌ها دارای سالن‌های مطالعه، خشک شویی و اینترنت پرسرعت هستند. در ادامه به معرفی این ساختمان‌ها خواهیم پرداخت:

 • خوابگاه اول پسرانه و خوابگاه اول دخترانه (خوابگاه دخترانه زینب-آیشه بیرکان): این خوابگاه‌ها دارای اینترنت وای‌فای، آب گرم 24 ساعته، مبلمان چوبی، تخت دو طبقه، کمد، میز، صندلی، قفسه کتاب و یخچال هستند. همچنین حمام و توالت در طبقات مشترک است.
 • خوابگاه کیلیوس سوم، خوابگاه شمالی سوم، خوابگاه شمالی چهارم، خوابگاه کاندیلی: فضای مسکونی این خوابگاه‌ها به‌صورت آپارتمانی با آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی است. آپارتمان‌ها دارای اینترنت وای‌فای، آب گرم 24 ساعته، مبلمان چوبی، تخت دو طبقه، کمد، میز، صندلی، کتابخانه و یخچال است. اتاق‌های ارتوپدی در خوابگاه‌های آپارتمانی برای دانشجویان معلول این دانشگاه وجود دارند.

اگر قصد ادامه تحصیل در شهر استانبول را دارید و اسکان یکی از دغدغه‌های شما است، پیشنهاد می‌کنیم مقاله خوابگاه‌ های استانبول را مطالعه فرمائید تا با خوابگاه‌ها و مراکز اقامتی موجود در این شهر آشنا شوید و بتوانید بهترین انتخاب را با توجه به نیازهای خود داشته‌باشید.

پاسخ سؤالات متقاضیان در مورد دانشگاه بغازیچی

شهریه دانشگاه بغازچی چقدر است؟

دانشگاه بغازیچی به‌علت دولتی بودن آن، از میزان شهریه مقرون‌به‌صرفه ای برخوردار است که در بخش مربوطه به این موضوع پرداخته‌ایم. شما می‌توانید با مراجعه به آن از این اطلاعات مطلع شوید.

آیا مدرک این دانشگاه مورد تایید است؟

دانشگاه بغازیچی مورد تأیید وزارت علوم ایران قرار گرفته و مدارک آن قابل ترجمه است. همچنین به‌علت شرکت در برنامه‌های تبادل دانشجویی بین‌المللی نظیر اراسموس پلاس و مولانا، بغازیچی در تمامی دنیا شناخته شده محسوب‌ می‌شود.

برای پذیرش در این دانشگاه چه آزمونی باید بدهیم؟

برای اخذ پذیرش در دانشگاه بغازیچی باید در آزمون‌های ورودی از جمله SAT شرکت کنید.

آیا این دانشگاه بورسیه و تخفیف های دانشجویی ارائه میدهد؟

بله. در بخش مربوط به بورسیه‌ها به این موضوع پرداخته‌ایم.

آیا این دانشگاه خوابگاه پسرانه و دخترانه دارد؟

بله. دانشگاه بغازیچی در پردیس‌های شمالی، جنوبی، کاندیلی و کیلیوس ساری تپه مجتمع خوابگاهی دارد.