دانشگاه آتاتورک ترکیه که در شهر ارزروم قرار دارد و در ماه ژوئن سال 1957 میلادی (خرداد 1336) تاسیس شده، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه است. آتاتورک هم از متقاضیان داخلی و هم بین المللی دانشجو می پذیرد. سالانه حدود 35 هزار دانشجو در آتاتورک تحصیل می کنند. دانشگاه آتاتورک  یکی از زیباترین و بزرگترین دانشگاه های ترکیه است که از لحاظ علمی اعتبار بسیار بالایی نزد دیگر کشور ها دارد. این دانشگاه به دلیل سطح علمی و اعتبار بسیار بالا در وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران یکی از اولویت های متقاضیان ایرانی برای ثبت نام است(مورد تایید وزارت بهداشت) . در ادامه تمامی اطلاعات مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه را به طور مفصل توضیح خواهیم داد پس همراه ما باشید.

رنکینگ دانشگاه آتاتورک ترکیه

از آنجایی که شهر ارزروم به مرز ایران نزدیک است و رنکینگ دانشگاه آتاتورک بسیار بالاست، این دانشگاه یکی از انتخاب های برتر و مورد علاقه برای متقاضیان ایرانیست. هدف اصلی این دانشگاه ارائه بهترین آموزش ها و امکانات در سطح جهانی است.  رتبه بندی که اخبار آمریکا همه ساله از دانشگاه های برتر دنیا انتشار می دهد در مورد دانشگاه آتاتورک ارزروم به شرح زیر هستند:

  • رنکینگ آتاتورک: حدود 1000
  • رتبه در بین بهترین دانشگاه های قاره آسیا: رتبه 258
  • رتبه آتاتورک در بین بهترین دانشگاه های ترکیه: رتبه 18
  • رتبه در بین دانشگاه های دولتی ترکیه: رتبه 12
  • رتبه رشته پزشکی در ترکیه: رتبه 8
  • رتبه رشته حقوق در ترکیه: رتبه 30

شرایط تحصیل دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشگاه آتاتورک ترکیه از چندین سال پیش همیشه از اولویت های اول ایرانیان برای تحصیل بوده است. دانستن شرایط تحصیل در این دانشگاه می تواند راهیابی شما به آن را بسیار آسان تر کند. دانشگاه آتاتورک از 4 طریق دانشجو می پذیرد: آزمون دانشگاه آتاتورک، آزمون یوس مرکزی، آزمون SAT،  بورسیه تحصیلی. بیشترین درصد قبولی در این دانشگاه از طریق دو آزمون گفته شده می باشد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

آزمون یوس دانشگاه آتاتورک

سوالات آزمون یوس دانشگاه آتاتورک ترکیه بسیار متعادل و منطقی می باشد و برای متقاضیان ایرانی زیاد سخت نمی باشد. این آزمون فقط از سوالات ریاضی، هندسه و هوش تشکیل شده است و مانند برخی از دانشگاه های ترکیه سوالات اضافی ندارد.  برای قبولی در 3 رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه آتاتورک باید حداقل نمره 90 را کسب نمایید.

آزمون SAT دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک علاوه بر یوس نتایج آزمون SAT کشور آمریکا را نیز می پذیرد. حداقل نمره برای قبولی در رشته پزشکی این دانشگاه نمره 1400 از 1600 آزمون اس ای تی می باشد. سوالات آزمون sat از ریاضی، هندسه و زبان انگلیسی ( درک مطلب و نگارش ) تشکیل شده است.

بورسیه تحصیل دانشگاه آتاتورک

برای بورسیه تحصیلی فول فاند باید از طریقسازمان ترکیه بورسلاری اقدام نمایید. زمان ثبت نام از اواخر دی ماه تا 1 اسفند ماه می باشد. شما در وبسایتturkiyeburslariثبت نام می کنید و رزومه خود را وارد می کنید و دانشگاه آتاتورک را انتخاب می کنید، پس از بررسی رزومه شما بعد از حدود 2 الی 3 ماه جواب بورسیه شما می آید.

ظرفیت پذیرش دانشگاه آتاتورک 2022

آتاتورک هر سال دانشجویان زیادی را پذیرش می کند که بخش کوچکی از آن به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد. ظرفیت های دانشجویان خارجی دانشگاه آتاتورک برای آزمون یوس 2021 به صورت زیر اعلام شده است:

دندان پزشکی 25 نفر
پزشکی 25 نفر
داروسازی 30 نفر
پرستاری20 نفر
پرستاری انگلیسی 20 نفر
دامپزشکی 26 نفر
مهندسی کامپیوتر 60 نفر
مهندسی کامپیوتر انگلیسی 30 نفر
مهندسی برق 65 نفر
مهندسی عمران 100 نفر
مهندسی مکانیک 100 نفر
ادبیات انگلیسی 80 نفر  
اتاق عمل 2 نفر
هوشبری 2 نفر
پروتز دندان 2 نفر
دیالیز 2 نفر
فیزیوتراپی 5 نفر
شنوایی سنجی 2 نفر

رشته های دانشگاه آتاتورک ترکیه

این دانشگاه در حدود 2550 نفر کادر علمی دارد که متشکل از چندین پروفسور هستند. این دانشگاه از لحاظ علمی هم رده با دانشگاه های اروپایی و آمریکایی است.  این دانشگاه، مهمترین مرکز علمی در شرق ترکیه است. آتاتورک 22 دانشکده دارد که هرکدام رشته های مختلفی را به دانشجویان ارائه می دهند. همچنین 30 واحد، مرکز تحقیقات علمی و کاربردی در دانشگاه موجود است. برای دانشجویان رشته های علوم پزشکی نیز 2 بیمارستان راه اندازی شده است.

رشته های دانشگاه آتاتورک ارزروم بسیار متفاوت و متنوع هستند. در این دانشگاه رشته های مختلفی در زمینه رشته های علوم پایه، هنر و گرافیک، زیست شاسی و کشاورزی، رشته های تربیتی، مدیریت و زبان های ملل دیگر تدریس می شوند. تعداد این رشته ها به بیش از 70 رشته تحصیلی می رسند.

تحصیل دندانپزشکی دانشگاه اتاتورک

رشته دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک را می توان به عنوان یکی از بهترین گزینه های تحصیل برای متقاضیان ایرانی نام برد. دندانپزشکی آتاتورک مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد و دانشجویان پس از پایان دوره 5 ساله تدریس می توانند برای ادامه تحصیل و یا کار به ایران برگردند. اما مهمترین مزیت دندانپزشکی آتاتورک را می توان شهریه پایین آن دانست، شهریه این رشته در سال  25.000,00 لیر می باشد. البته به این نکته توجه نمایید که دندانپزشکی در این دانشگاه فقط به زبان ترکی تدریس می شود.

شهریه دانشگاه آتاتورک

پزشکی (ترکی) : 58.000,00 TL
پزشکی (انگلیسی) : 58.000,00 TL
داروسازی (ترکی) : 23.000,00 TL
دندانپزشکی (ترکی) : 25.000,00 TL
فیزیوتراپی (ترکی) : 7.500.00TL
پرستاری (ترکی) : 9.500,00 TL
مامایی (ترکی) : 7.500,00 TL
فنی و مهندسی (ترکی) : ۱۱/۵۰۰ لیر
معماری و هنر (ترکی) : 11.500,00 TL

خوابگاه دانشگاه آتاتورک

خوابگاه دانشگاه آتاتورک ارزروم یکی از بهترین خوابگاه های ترکیه از لحاظ امکانات خدماتی و رفاهی است. این دانشگاه دارای امکانات فوق العاده ای مانند: سینما، بانک، سالن های ورزشی سربسته و روباز برای انواع بازی های ورزشی، مسیر های پیاده روی مختلف و زیبا، مسیر های دوچرخه سواری، کلنیک و بیمارستان، چند کافی شاپ و رستوران، مراکز خرید و … در زمینی به وسعت 6.5 میلیون متر مکعب تعبیه شده است.  تنها جایی که از لحاظ اسکان دانشجویان تاکنون به مشکل برنخورده است، خوابگاه دانشگاه آتاتورک است. این دانشگاه با دارا بودن 4 خوابگاه با ظرفیت های 200 نفری توانسته است نیاز دانشجویان به خوابگاه را تامین کند. 2 عدد از این خوابگاه ها در محوطه دانشگاه واقع هستند.اطلاعات تماس دانشگاه جهت رزرو خوابگاه و پاسخگویی به شوالات شما به شرح زیر هستند:

  • وبسایت: www.atauni.edu.tr
  • تلفن:  1111 231 442 90+
  • فکس: 1014 236 442 90+

سوالات متداول دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک در کدام شهر ترکیه قرار دارد؟

این دانشگاه در شهر ارزروم ترکیه قرار دارد

دانشگاه آتاتورک دولتی است یا خصوصی؟

دانشگاه آتاتورک یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد.

آیا این دانشگاه مورد تایید مورد تایید وزارت بهداشت یا علوم می باشد؟

این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت می باشد ولی مورد تایید وزارت علوم نمی باشد ولی کسی که در این دانشگاه درس می خواند می تواند مطب باز کرده و کار کند اما نمی تواند در دانشگاه تدریس کند و استاد دانشگاه بشود.