آزمون تومر، از آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ترکیه است و سطح زبان ترکی شما را به‌عنوان یک دانشجوی خارجی ارزیابی می‌کند. این آزمون، مانند گواهینامه‌های زبان انگلیسی تافل (TOEFL) و آیلتس (IELTS) برای تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور، از اهمیت بالایی برخوردار است.

معرفی آزمون تومر
یکی از مهم‌‌ترین پیش‌شرط‍‌های ورود به دانشگاه‌های کشورهای خارجی، داشتن دانش کافی زبان تحصیلی آن کشور است. امکان تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی وجود دارد. کلمه Tomer، مخفف عبارت Türkçe Öğretim Merkezi به معنی آموزش زبان ترکی است. آزمون تومر همانطور که از نام آن مشخص است تنها به زبان ترکی برگزار می‌شود. شرکت در این آزمون و ارائه مدرک مربوط به آن از پیش‌نیاز‌های ورود به برخی دانشگاه‌های کشور ترکیه است.


آزمون تومر برای دانشگاه‌هایی مورد نیاز است که زبان تدریس در آن‌ها ترکی است. برای سایر دانشگاه‌های انگلیسی زبان داوطلبان باید مدرک زبان آیلتس یا تافل ارائه بدهند. البته باید توجه داشته باشید که نه تنها دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، بلکه تمامی افرادی که قصد کار و زندگی در ترکیهرا دارند هم باید مدرک زبان تومر را ارائه بدهند. هدف از برگزاری آزمون تومر (Tomer)، ارزیابی سطح زبان ترکی متقاضیان است.انواع آزمون تومر

مدرک زبان تومر در دو نوع ارائه می‌شود، که در ادامه به توضیح‌ هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

گواهی‌نامه تومر (Sertifika)

گواهی‌نامه تومر، در مدت زمان کوتاهی قابل دستیابی است. این گواهی، شامل دریافت سرتیفیکا یا مدرک سطح مقدماتی A٢، سطح متوسط B٢ و سطح پیشرفته C١ است و دارای اعتبار دو ساله است.

دیپلم تومر (Diploma)

دیپلم تومر به معنی داشتن مهارت کامل در زبان ترکی استانبولی است و از لحاظ اعتبار، هیچگونه محدودیت زمانی برای این دیپلم وجود ندارد. دیپلم تومر برای سطوح متفاوت ارائه می‌شود. مدرک دیپلم تومر، نه تنها برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه بلکه برای ورود به بازار کار در ترکیه هم مورد نیاز است. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه برای کار را دارند، باید در این آزمون نمره C۲ را کسب نمایند.انواع دیپلم تومر

 • Elementary Certificate: مدرک ابتدایی
 • Intermediate Certificate: گواهینامه متوسط
 • Upper Intermediate Certificate: مدرک فوق متوسط
 • Diploma: مدرک دیپلم

دو مدرک Elementary Certificate و Intermediate Certificate، نشان‌دهنده مهارت داوطلب در حد متوسط هستند و برای سطوح مقدماتی و متوسطه صادر می‌شوند. دو مدرک Upper Intermediate Certificate و Diploma برای سطوح بالاتر و پیشرفته صادر می‌شوند و این دو مدرک، عموما مورد تایید دانشگاه‌های دولتی ترکیه هستند. در پایان هر کدام از این دوره‌ها و به دست آوردن نمره نهایی، دانشجو می‌تواند به دوره بالاتر ارتقاء یابد.

آزمون تومر از چهار بخش شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن تشکیل شده است. درصورتی که فرد توانایی پاس کردن یکی از ۴ مهارت اصلی در این آزمون‌ را نداشته باشد، باید در آزمون جبرانی آن شرکت نماید. در صورتی که داوطلب در بیش از یک دوره رد شود، باید دوباره در دوره شرکت کند.  درنهایت بعد از گذراندن تمامی دوره‌ها، به متقاضیان دیپلم تومر داده می‌شود.

ویژگی‌های آزمون Tomer

در ادامه این مطلب به ویژگی‌های این آزمون مانند مدت زمان پاسخگویی، تعداد سوالات، هزینه ثبت‌نام، مدت اعتبار وانواع این آزمون میپردازیم.

مدت زمان پاسخگویی به آزمون تومر

آزمون تومر از ۱۰۰ سوال تشکیل شده است و داوطبان برای پاسخگویی به این صد سوال ۲۴۰ دقیقه زمان دارند. نتایج این آزمون بین ۱۰ الی ۱۵ روز بعد از برگزاری آزمون اعلام می‌شود.

سطوح آزمون تومر

آزمون تومر از ۶ سطح تشکیل شده است که شامل ٢ سطح مبتدی، ٢ سطح متوسط و ٢ سطح پیشرفته می‌شود. در ادامه سعی شده است به اختصار به این سطوح و امتیاز مورد نیاز برای هر سطح اشاره شود:

سطح
مهارت
امتیاز
سطح A1
این سطح توانایی داوطلب را در پاسخ‌گویی به سوالات بسیار ساده و ابتدایی را نشان می‌دهد
مقدماتی
سطح A2
این سطح نشان‌دهنده دانش پایه داوطلب در زبان ترکی است و اینکه فرد توانایی درک مسایل و مباحث را دارد.
۵٠-۵٩
سطح B1
این سطح نشان‌دهنده دانش متوسط داوطلب از زبان ترکی است و می‌تواند از پس کارهای شخصی خود بربیاید.
۶۵-۶٠
سطح B2
این سطح دانش خوب و معقول داوطلب از زبان ترکی را نشان‌ می‌دهد
۶۶-٧٠
سطح C1


در این سطح فرد دارای دانش بسیار خوبی از مسایل است و مسایل و مباحث غیرقابل پیش‌بینی را می‌تواند مدیریت کند.
٧١-١٠٠
سطح C2
این سطح بالاترین سطح  زبان ترکی است. در این سطح فرد می تواند در حد زبان مادری، ترکی صحبت کند.
در حد زبان مادری
محتوای آزمون تومر

این آزمون از ١٠٠ سوال چند گزینه‌ای و از ۴ قسمت مختلف تشکیل شده است. جزئیات مربوط به قسمت‌های مختلف آزمون تومر و حداقل نمره مورد نیاز در هر بخش را در جدول زیر می‌توانید مطالعه کنید: 

مهارت
بالاترین نمره
کمترین نمره
شنیداری Listening
25
15
خواندن و درک مطلب Reading
25
15
نوشتن Writing
25
15
صحبت کردن Speaking
مهارت مکالمه: ١٠
مهارت برقراری ارتباط: ١۵

15
جمع کل
١٠٠
60

امتحان آزمون ترکیه

هزینه آزمون تومر

هزینه آزمون تومر از نوع دیپلم ۱۵۰ یورو برای نوع سرتیفیکا ۱۰۰ یورو است. توجه داشته باشید که فرایند ثبت‌نام در این آزمون زمانی تکمیل می‌شود که هزینه ثبت‌نام را پرداخت کرده باشید.

نحوه ثبت‌نام در آزمون تومر

محل زندگی متقاضیان و مرکزی که آن‌ها قصد دارند در آزمون TÖMER شرکت کنند، در میزان پرداخت هزینه‌های مورد نیاز، شرایط ثبت نام و پرداخت تاثیر دارد. بنابراین برای پی بردن به اطلاعات دقیق در خصوص شرایط، اسناد و هزینه‌های ثبت نام آزمون تومر، می‌توانید به موسسه برگزار کننده این آزمون یا وب سایت‌های آن‌ها مراجعه کنید.

در حالت کلی، مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در آزمون تومر شامل موارد زیر است:

 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • گذرنامه معتبر
 • تکمیل فرم درخواست
 • رسید پرداخت هزینه شرکت در آزمون

در هنگام شرکت در این آزمون باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • داوطلبان باید حداقل ٣٠ دقیقه قبل از شروع آزمون در دفتر نمایندگی آزمون صدور گواهینامه حضور داشته و مدارکی مانند شناسنامه یا گذرنامه دارای اعتبار، کارت ورود به جلسه و … را به همراه داشته باشند.
 • متقاضیان نباید تلفن همراه، لپ‌تاپ، دیکشنری، کتاب، کیف، پخش کننده MP3 و غیره را همراه داشته باشند.
 • به غیر از داوطلب هیچ شخصی مجاز به ورود به سالن امتحان نیست.
 • داوطلبان باید فقط روبه‌روی رایانه‌هایی که برای آن‌ها تعیین شده است بنشینند و با وارد کردن نام کاربری و گذرواژه‌هایی که به آن‌ها داده شده است، آزمون را شروع کنند.
 • پس از وارد کردن نام کاربری و رمز ورود، امتحان شروع می‌شود و کاربران با دنبال کردن دستورالعمل‌های روی صفحه، آزمون را کامل می‌کنند. بسته به امتحانات و تعداد سوالات ممکن است تغییراتی در مدت زمان آزمون ایجاد شود.
 • مدت زمان آزمون با توجه به زمان فعال بودن در رایانه کاربر تعیین می‌شود.
 • کاربران می‌توانند برای هر نقص فنی که در طول آزمون با آن مواجه می‌شوند و یا هر گونه مشکل دیگری از سرپرست کمک بگیرند.

مراکز برگزاری آزمون تومر

دانشگاه آنکارا در ترکیه به صورت مستقیم، برگزاری آزمون تومر و سایر کارهای مربوط به ثبت‌نام، ارائه نتایج آزمون و مدارک تومر را به‌عهده دارد. آزمون تومر در سایر نقاط ترکیه از جمله آنتالیا، ازمیر، استانبول، بورسا و آلانیا هم برگزار می‌شود. این آزمون در سایر نقاط دنیا از جمله ایران و تهران هم برگزار می‌شود. مدرک این آزمون در ایران، به دلیل داشتن نمایندگی قانونی از دانشگاه آنکارا، معتبر است. آزمون تومر (Tomer) زمان برگزاری مشخصی ندارد و تقریبا هر ماه در ایران برگزار می‌شود.


سوالات متداول

اعتبار مدرک آزمون تومر چند سال است؟
گواهی سرتیفیکا تومر دارای اعتباری ٢ ساله است و مدرک دیپلما تومر اعتباری نامحدوذ دارد و منقضی نمی‌شود

اعلام نتایج آزمون تومر چقدر زمان می‌برد؟
تصحیح آزمون و اعلام نتایج از سوی شعبات برگزار کننده آزمون حداکثر ١٠ الی ١۵ روز کاری زمان می‌برد

منابع مطالعاتی برای آزمون تومر چیست؟
مرجع اصلی برای مطالعه آزمون تومر کتاب‌های HITIT است که به صورت مستقیم از سوی دانشگاه آنکارا توزیع می‌شوند.