لوگو دانشگاه بیلکنت دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

آیکون شهر دانشگاهشهر: آنکارا
آیکون نوع دانشگاهنوع دانشگاه:خصوصی
آیکون تایید دانشگاه هاتایید: وزارت علوم
آیکون زبان تدریسزبان: انگلیسی
آیکون تعداد دانشکدهتعداد دانشکده: 10
آیکون رتبه دانشگاهرتبه ترکیه: 10

آیکون سال تاسیسسال تاسیس: 1984
آیکون پذیرشپذیرش: دیپلم, SAT

دانشگاه بیلکنت ترکیه در آنکارا پایتخت این کشور واقع شده است و در سال 1984 به عنوان اولین دانشگاه خصوصی کشور ترکیه و با هدف افزایش کیفیت آموزش عالی ایجاد شد. بیلکنت مرکز فعالیت‌های دانشگاهی اجتماعی و فرهنگی است. با توجه به حضور محققان و پژوهشگران ممتاز در اعضای هیئت علمی این دانشگاه و داشتن امکانات عالی در پردیس، این دانشگاه آماده جذب دانشجویان مستعد و علاقه‌مند است. دانشگاه بیلکنت ترکیه برای متقاضیان تحصیل در ترکیه می‌تواند گزینه بسیار جذابی باشد.

در این دانشگاه، هم‌اکنون 13000 دانشجو در 29 رشته کارشناسی و 58 رشته تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل هستند. بسیاری از دانشجویان بیلکنت از بورسیه‌های تحصیلی برخوردار می‌شوند. این دانشگاه از طریق آزمون اس ای تی دانشجو می پذیرد. زبان تحصیلی این دانشگاه انگلیسی بوده و همین امر باعث شده است تا از بیش از 40 کشور دنیا به جذب دانشجوهای مستعد بپردازد. برای مثال هرساله دانشجویانی از کشورهای: استرالیا، بلغارستان، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ژاپن، اردن، انگلستان، آمریکا، روسیه، اکراین، تونس و … بیلکنت را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب می‌کنند. بیلکنت دارای 26 خوابگاه دانشجویی با امکانات مختلف در مرکز و شرق پردیس می‌باشد و بیش از 4000 دانشجو با فرهنگ‌های مختلف را در خود جای داده است.

دانشگاه بیلکنت در طول 37 سال خدمت خود به جامعه آکادمیک، توانسته است دانشجویان و اساتید شناخته شده‌ای را تربیت کند. در حال حاضر این دانشگاه در حال آموزش 13000 دانشجو است که از سراسر جهان کشور خود را به مقصد ترکیه و این دانشگاه ترک گفته‌اند.

آدرس دانشگاه بیلکنت

آدرس دقیق دانشگاه: آنکارا، چانکایا 06800، دانشگاه بیلکنت

پردیس دانشگاه در فاصله 12 کیلومتری از بزرگراه اصلی اسکی شهیر قرار گرفته است. این پردیس در حدود 17 کیلومتری غرب مرکز آنکارا است که مساحتی بیش از 300 هکتار را پوشش می‌دهد. حمل‌ونقل به پردیس دانشگاه بیلکنت با وسایل نقلیه شاتل ارائه می‌شود که هر ساعت از دو نقطه اصلی آنکارا یعنی خیابان تونس و سیهیه تردد می‌کنند. گفتنی است که این خودروها دارای ایستگاه‌های AŞTİ و Bahçelievler هستند.

رتبه دانشگاه بیلکنت ترکیه

یکی از دلایلی که بسیاری از دانشجویان دانشگاه بیلکنت ترکیه را انتخاب می‌کنند این است که این دانشگاه اقدام به جذب اساتید و هیئت علمی و دانشجویان مستعد بدون در نظر گرفتن دین، نژاد، ملیت، قومیت، رنگ و … می‌کند. همچنین روابط بسیار خوبی با بهترین دانشگاه‌های اروپا و امریکا از طریق برگزاری سمینار، تبادل دانشجویان و اساتید، برگزاری دوره‌ها و برنامه‌های تحقیقاتی و… دارد. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توانیم به موسسه آموزشی جورجیا، دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه میشیگان امریکا و مک گیل کانادا اشاره کرد.

دانشگاه بیلکنت ترکیه توانسته در بین سال‌های 2011 تا 2012 از طرف روزنامه‌ی تایمز رتبه 204 را در بین بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص دهد و در همه سال توانسته رتبه بهترین دانشگاه در خاورمیانه را به دست بیاورد. بیلکنت در سال 2017 در رتبه‌بندی موسسه qs بیلکنت را به عنوان بالاترین رتبه دانشگاه در ترکیه قرار داده است. همچنین در لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران قرار گرفته است و به عنوان یکی از دو دانشگاه برتر این کشور قرار گرفته است.

شرایط بورسیه دانشگاه بیلکنت

دانشجویان و دانش آموزان زیادی در مقاطع تحصیلی مختلف هستند که دوست دارند بورسیه تحصیلی ترکیه 2023 را دریافت کنند. یکی از بهترین دانشگاه هایی که میتوانند برای دریافت بورسیه اقدام کنند، بیلکنت است. دانشگاه بیلکنت ترکیه ابتدا شرایط دانشجویی که درخواست بورسیه تحصیلی داده است را با ریزبینی مورد بررسی قرار می‌دهد. که این شرایط شامل بررسی معدل دیپلم متقاضی، معدل آزمون ورودی دانشگاه و معدل امتحان بین‌المللی است. همچنین میزان موفقیت در تحصیلات آکادمی را هم مورد بررسی قرار می‌دهد و پس از این مرحله بیلکنت ترکیه یک قرار حضوری با متقاضی ترتیب می‌دهد. هم‌اکنون 80 درصد دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی بیلکنت بورسیه هستند. بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت به دو نوع تقسیم می‌شود:

 1. معافیت کامل از پرداخت شهریه
 2. کمک هزینه‌های تحصیلی به صورت ماهیانه

دانشگاه بیلکنت برای بهبود وضعیت زندگی دانشجویان کمک‌های تحصیلی سالانه نیز ارائه می‌کند. بورسیه تحصیلی در این دانشگاه فقط بر اساس سطح علمی و پژوهشی دانشجو بوده و مسائلی مانند سن، ملیت، رنگ، نژاد و معلولیت در اعطای این بورسیه تأثیری ندارند. متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در بیلکنت در شرایطی از بورسیه تحصیلی کامل و در بعضی از شرایط از جزئی از بورسیه استفاده کنند که میزان درصد استفاده از این امکان بورسیه به سابقه تحصیلی و آکادمیک و نمرات دوره دبیرستان امتحانات ملی و یا بین‌المللی دانشجو می‌باشد.

بورسیه‌های تحصیلی بیلکنت در پنج سطح مختلف هستند. بورسیه در سطوح ۱۰۰ درصد، ۸۰ درصد، ۶۰ درصد، ۴۰ درصد و ۲۰ درصد به متقاضیان ارائه می‌شود. امکان دیگری که بیلکنت فراهم کرده است این است که دانشجویان می‌توانند به مدت 2 سال از بورس تحصیلی خود در این دانشگاه برای گذراندن دوره مقدماتی زبان انگلیسی و به مدت 5 سال برای گذراندن دوره کارشناسی قابل استفاده است. شرایط سنی بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت ترکیه 2023 عبارت‌اند از:

 • برای سطح کارشناسی متولدین بعد 11/10/1376 به بعد
 • برای سطح کارشناسی ارشد متولد: 11/10/1367
 • برای پذیرش دکتری در ترکیه متولد: 11/10/1362

شرایط معدل بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت ترکیه

 1. برای سطح کارشناسی حداقل ۱۴
 2. برای سطح کارشناسی ارشد و دکتری حداقل ۱۵
 3. برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی حداقل ۱۸

هزینه تحصیل در دانشگاه بیلکنت آنکارا

میزان هزینه پذیرفته‌شدگان قبل از سال 2017, 13950 دلار می‌باشد و برای پذیرفته‌شدگان در سال 2017 یا سال‌های بعد از آن 14500 دلار است. این هزینه در دو قسط در ترم‌های پاییز و بهار و به دلار دریافت می‌شود. اگر دانشجویان بخواهند هزینه تحصیل را به واحد لیر ترکیه بپردازند باید طبق نرخ ارزهای مبادله بانک مرکزی لیر را به دلار تبدیل و سپس آن را پرداخت نمایند. از مزیت‌های بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت آنکارا این است که ماهانه مبلغی مقرری به دانشجویان پرداخت می‌شود:

 • برای کارشناسی: ۷۰۰ لیر
 • برای ارشد: ۹۵۰ لیر
 • برای دکتری: ۱۴۰۰ لیر
 • برای رشته‌های پژوهشی و تحقیقاتی ۳۰۰۰ لیر
 • هزینه‌های اقامت، خوابگاه و غذا هم رایگان است.

رشته های دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت آنکارا  ۶ دانشکده دارد. این دانشکده‌ها را به همراه گروه‌های مختلف آن‌ها در بخش بعدی برای شما شرح خواهیم داد:

 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی بیلکنت ترکیه: این دانشکده شامل دو گروه فرهنگ و ادبیات آمریکایی و گروه باستان‌شناسی می‌شود که این رشته‌ها امکان تحصیل دانشجویان را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان‌پذیر می‌سازند.
 • دانشکده فنی و مهندسی بیلکنت ترکیه: این دانشکده نیز شامل گروه‌های مهندسی کامپیوتر، گروه برق و الکترونیک مهندسی، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک و گروه عمران است. در این دانشکده آزمایشگاه‌های مختلفی مانند آکوستیک، ارتعاشات و کنترل نویز، آزمایشگاه مکانیک چند محوری، آزمایشگاه سیستم‌های هوشمند مکاترونیک، آزمایشگاه سیستم فعال هستند.
 • دانشکده آموزش‌وپرورش بیلکنت ترکیه: در این دانشکده هم گروه‌های مختلفی مانند گروه کامپیوتر و فناوری، علوم آموزش‌وپرورش معلم، مدرک کارشناسی ارشد در رشته آموزش زبان انگلیسی می‌باشند و دوره‌های خود را به متقاضیان ارائه می‌کنند.
 • دانشکده اقتصاد، اداری و علوم اجتماعی بیلکنت ترکیه: این دانشکده به 5 گروه تقسیم می‌شود. این ۵ گروه به ترتیب گروه اقتصاد، تاریخ، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی و اداره دولتی و واحد روانشناسی هستند. در این دانشکده مدارک کارشناسی تا دکترا به دانشجویان ارائه می‌شود.
 • دانشکده مدیریت امور اداری دانشگاه بیلکنت ترکیه: این دانشکده شامل گروه آموزشی مدیریت امور اقتصادی می‌شود. برنامه این گروه‌ها در مقاطع مختلف کارشناسی و تحصیلات تکمیلی طراحی‌شده و این دانشگاه ارائه مدارک ms,bs,mba,phd ارائه می‌دهد.

دانشکده هنر، طراحی و معماری بیلکنت ترکیه: این دانشکده به 5 گروه آموزشی تقسیم می‌شود. شامل: گروه ارتباطات و طراحی COMD، گروه هنرهای زیبا، گروه طراحی گرافیک، گروه معماری داخلی و طراحی محیطی، گروه طراحی شهری و معماری. دانشجویان می‌توانند در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان به تحصیل بپردازند.

سوالات متداول دانشگاه بیلکنت
آیا دانشگاه بیلکنت مورد تایید علوم و بهداشت است؟
دانشگاه بیلکنت مورد تایید وزارت علوم است و در رتبه الف قرار دارد ،اما مورد تایید وزارت بهداشت نیست. دانشگاه بیلکنت ترکیه توانسته در بین سال‌های 2011 تا 2012 از طرف روزنامه‌ی تایمز رتبه 204 را در بین بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص دهد.
آیا میتوان از دانشگاه بیلکنت بورس فول فاند دریافت کرد؟
امکان دریافت بورس تحصیلی از این دانشگاه وجود دارد؛بورسیه‌های تحصیلی بیلکنت در پنج سطح مختلف هستند. بورسیه در سطوح ۱۰۰ درصد، ۸۰ درصد، ۶۰ درصد، ۴۰ درصد و ۲۰ درصد به متقاضیان ارائه می‌شودوشرایط بورسیه شامل بررسی معدل دیپلم متقاضی، معدل آزمون ورودی دانشگاه و معدل امتحان بین‌المللی است.
آزمون ورودی دانشگاه بیلکنت کدام آزمون ها است ؟
تحصیل در دانشگاه بیلکنت به زبان انگلیسی است ،و آزمون ورودی این دنشگاه آزمون انگلیسی اس ای تی است.