تحصیل در رشته مهندسی نفت ترکیه

بسیاری از افراد به خاطر آینده کاری و وجه اجتماعی که شغل مهندسی نفت دارد، خواهان تحصیل در این رشته هستند و به خاطر قبولی سخت در کنکور سراسری، رویای تحصیل در این رشته را در دیگر کشورها دنبال می‌کنند. در میان کشورهای دنیا تحصیل در ترکیه به خاطر آزمون‌های ورودی راحت و اعتبار بالای مدارک اعطایی در ایران و سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی مورد توجه متقاضیان است. بنابراین ما در این مطلب به بررسی شرایط تحصیل در رشته مهندسی نفت ترکیه پرداخته‌ایم.
ما در موسسه مهاجرتی یوس تاکتیک بهترین متخصصان مهاجرتی خود را به امر مهاجرت به ترکیه و تحصیل در این کشور اختصاص داده‌ایم تا متقاضی بتواند با صرف کمترین زمان، انرژی و هزینه به اهداف مهاجرتی خود در این کشور دست پیدا کند.بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته مهندسی نفت ترکیه

از آنجا که مهندسی نفت یکی از رشته‌های تحصیلی پر تقاضا ترکیه است. دانشگاه‌های مختلفی در این کشور شرایط تحصیل در رشته مهندسی نفت ترکیه را برای متقاضیان بین‌المللی فراهم کرده‌اند که ما در این مطلب شرایط تحصیل این رشته در تعدادی از دانشگاه‌های برتر ترکیه را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم.

شرایط تحصیل در رشته مهندسی نفت ترکیه در دانشگاه فنی خاورمیانه

برای تحصیل رشته مهندسی نفت در دانشگاه فنی خاورمیانه، ایرانی ها باید دارای مدرک دیپلم ۱۲ ساله و یا پیش‌دانشگاهی با حداقل معدل ۱۴ از ۲۰ باشند. همچنین در یکی از آزمون‌های بین المللی ترکیه شرکت کرده و نمره مورد نظر را کسب کرده باشد. این آزمون ها عبارت‌اند از:

 • آزمون SAT حداقل نمره کل مورد نیاز ۱۰۰۰ از ۶۰۰ و حداقل نمره ریاضی در این آزمون ۶۰۰ از ۸۰۰ باشد.
 • آزمون A Levels در سطح A
 • مدرک دیپلم IB با حداقل نمره ۲۸
 • آزمون ACT با کسب نمره ۲۵ از ۳۶
 • آزمون AP با حداقل نمره ۱۲

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام مهندسی نفت در دانشگاه فنی خاورمیانه

لطفاً قبل از شروع فرآیند درخواست آنلاین خود، مطمئن شوید که تمام اطلاعات و فایل‌ها را برای آپلود آماده کرده‌اید. اسناد و مدارک مربوطه عبارت‌اند از:

 • دیپلم دبیرستان: کپی دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به زبان انگلیسی یا ترکی.
 • ریز نمرات رسمی: نسخه اصلی، کپی و نسخه ترجمه شده آن به زبان انگلیسی یا ترکی.
 • نتیجه امتحان: یک کپی از نتیجه یکی از امتحانات قابل قبول دانشگاه.
 • پرداخت هزینه پردازش درخواست به مبلغ ۵۵ دلار و اسکن رسید بانکی آن (این مبلغ در صورت انصراف قابل استرداد نیست)

در صورت قبولی نهایی از متقاضی خواسته می‌شود مدارک اصلی را به صورت حضوری به دانشگاه تحویل دهد. همچنین مدارک باید توسط وزارت آموزش و پرورش ترکیه و یا سفارت ترکیه تایید شده باشند. در غیر این صورت فرد مجاز به ثبت نام نخواهد بود.

زبان تحصیل در رشته مهندسی نفت دانشگاه فنی خاورمیانه

زبان تحصیل در رشته مهندسی نفت دانشگاه فنی خاورمیانه انگلیسی است. متقاضی برای اثبات مهارت زبان انگلیسی خود باید یکی از مدارک زیر را ارائه دهد.

 • شرکت در آزمون مهارت زیان دانشگاه فنی خاورمیانه (METU-EPE) و کسب حداقل نمره ۶۰
 • آزمون TOEFL IBT و کسب حداقل نمره ۷۵
 • آزمون PTE و کسب حداقل نمره ۵۵
 • آزمون IELTS و کسب حداقل نمره ۶

شهریه و بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه در رشته مهندسی نفت ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه برای ایرانی‌هایی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند بورسیه و تخفیف شهریه ارائه می‌دهد:
۲۵% تخفیف شهریه برای متقاضیانی که دارای حداقل معدل ۱۵ در دوره دبيرستان ۴ ساله و يا در مقطع پيش‌دانشگاهي هستند.
۵۰% تخفیف شهریه برای متقاضیانی که دارای حداقل معدل ۱۶ در دوره دبيرستان ۴ ساله و يا در مقطع پيش‌دانشگاهي هستند.
۷۵% تخفیف شهریه برای متقاضیانی که دارای حداقل معدل ۱۸ در دوره دبيرستان ۴ ساله و يا در مقطع پيش‌دانشگاهي هستند.
۱۰۰%: معافیت شهریه به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که در دوره تحصیل خود فوق‌العاده موفق هستند.


شهریه افرادی که در طول دوره قانونی تحصیلی خود هستند، مبلغی حدود ۵۰۰۰ لیر در ترم و شهریه افرادی که طول دوره قانونی تحصیل آنها گذشته است، مبلغی حدود ۷۵۰۰ لیر در ترم است.

شرایط تحصیل در رشته مهندسی نفت دانشگاه فنی استانبول

داشتن گواهی دیپلم و ریز نمرات و ارائه مدرک یکی از آزمون‌های بین‌المللی مورد تایید دانشگاه فنی استانبول الزامی است. آزمون‌های مورد تایید عبارت‌اند از:

 • آزمون SAT۱ و کسب حداقل امتیاز ۶۰۰ از ۱۲۰۰ در مجموع و کسب ۶۵۰ از ۸۰۰ در ریاضی
 • آزمون SAT۲ و کسب حداقل امتیاز ۶۰۰ از ۸۰۰ در ریاضی
 • آزمون ACT و کسب حداقل امتیاز ۲۶ از ۳۶
 • دیپلم IB و کسب حداقل امتیاز ۳۰ از ۴۵
 • دیپلم ABITUR آلمان با حداقل نمره ۱ از ۲
 • نحوه ثبت نام برای تحصیل مهندسی نفت در دانشگاه فنی استانبول
  برای تحصیل رشته مهندسی نفت ترکیه در دانشگاه فنی استانبول ابتدا باید درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید. تاریخ شروع درخواست ۲۰۲۱/۸/۲ الی ۲۰۲۱/۸/۱۸ است. سپس باید مدرک اصلی دیپلم دبیرستان و ترجمه تایید شده آن به زبان ترکی یا انگلیسی آپلود شود. متقاضیانی که هنوز مدرک دیپلم خود را دریافت نکرده‌اند، باید یک سند رسمی مبنی‌بر فارغ‌التحصیلی خود از دبیرستان مثل ریزنمرات دوره دبیرستان خود بارگذاری کنند. همچنین متقاضیان باید گواهی معادل‌سازی را که از وزارت آموزش و پرورش ترکیه یا سفارتخانه‌های ترکیه در کشورهای خود گرفته‌اند، آپلود کنند. این مدارک باید معادل بودن مدرک تحصیلی متقاضی را به یک مدرسه عالی ترکی تایید کنند.
  ریز نمرات رسمی: متقاضیان باید ریزنمرات رسمی خود را که شامل تمام دروس گذرانده شده است و موردتایید مدیریت دبیرستان است را آپلود کنند. اگر ریزنمرات به زبان انگلیسی یا ترکی نیست، لازم است یک نسخه تاییدشده از آن به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شده و همراه با نسخه اصلی آپلود شود. اگر متقاضی در حال تحصیل در دانشگاه دیگری است یا از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است، ریزنمرات گرفته شده از دانشگاه دیگر نیز باید آپلود شود.
  دانشجویانی که دارای گذرنامه هستند باید فتوکپی صفحه شناسایی پاسپورت خود را که حاوی عکس نیز است آپلود کنند.

زبان تحصیل در رشته مهندسی نفت دانشگاه فنی استانبول

متقاضیانی که در برنامه‌هایی تحصیل می‌کنند که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، باید در آزمون آمادگی زبان انگلیسی دانشگاه (ITU) شرکت کنند. افرادی که نمره لازم در آزمون مهارت زبان انگلیسی خود را کسب کنند، از شرکت در کلاس آمادگی زبان انگلیسی معاف خواهند شد و می‌توانند مستقیماً در دانشگاه ثبت نام کنند. افرادی که در این آزمون موفق نشوند، باید به مدت یک سال در کلاس آموزش زبان کالج زبان خارجی دانشگاه فنی استانبول شرکت کنند. همچنین دانشجویانی که در دوره‌هایی پذیرفته شده‌اند که ۱۰۰% زبان انگلیسی است و دارای سطح زبان ترکی کافی نیستند، می‌توانند تحصیلات خود را شروع کنند اما لازم است مهارت‌های زبان ترکی خود را تا سطح B ارتقا دهند.

بورسیه و شهریه دانشگاه فنی استانبول

این دانشگاه بورسیه‌های متنوعی را ارائه می‌دهد بورسیه‌هایی همچون؛
جوایز موفقیت ITU
این بورسیه برای دانشجویانی است که رتبه های بالایی را در دانشکده های خود کسب می‌کنند و به همین خاطر جوایز متعددی مثل کمک هزینه ماهانه ۵۰۰۰ لیر تا ۱۲ ماه، فرصت یک سال تحصیل در خارج، ۹ ماه بورسیه نهار و غیره را دریافت می‌کنند.
بورسیه ورزشکاران
برای استفاده از بورسیه ورزشکاران، دانشجو باید با شرکت در تیم دانشگاه در ITU، در دانشکده مربوطه فعالیت‌های ورزشی منظم داشته باشد. بورسیه ورزشکاران به مدت ۹ ماه در هر سال در طول دوره آموزشی (۱ اکتبر تا ۳۰ ژوئن) معتبر است و شامل کمک‌هزینه ماهانه (۷۵۰ لیر) و بورسیه نهار تا ۹ ماه می‌شود.
بورسیه نقدی ITU
دانشجویان با توجه به نیاز اقتصادی خود می‌توانند از بورسیه‌های نقدی بهره‌مند شوند. بورسیه‌های نقدی توسط بنیادهای ITU، فارغ‌التحصیلان و انجمن‌های ITU و سایر بنیادها، موسسات، سازمان‌های خصوصی و افراد ارائه می‌شود. این بورسیه برای دانشجویانی است که توانایی مالی کافی ندارد.
بورسیه غذایی ITU

این یک بورسیه غذای رایگان برای ۱ وعده غذایی (ناهار) در روز در کافه تریا دانشگاه است و برای یک سال تحصیلی اعتبار دارد.
دانشگاه فنی استانبول در برنامه تبادل دانشجو اراسموس نیز شرکت دارد. این بورسیه نیز برای دانشجویانی است که توانایی مالی کافی ندارند.


شهریه دانشگاه فنی استانبول ترکیه برای تحصیل در رشته مهندسی نفت برای هر ترم ۵۴۷۸ لیر است.

شرایط تحصیل در رشته مهندسی نفت دانشگاه فنی اسکندرون

برای تحصیل در رشته مهندسی نفت دانشگاه فنی اسکندرون ترکیه به شرایط کلی زیر نیاز دارید:

 • ارائه مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی
 • شرکت در آزمون YOS یکی از دانشگاه‌های ترکیه یا دانشگاه فنی اسکندرون (مدت اعتبار این آزمون برای تحصیل در دانشگاه فنی اسکندرون فقط یک سال است)

از آنجا که اخذ پذیرش در این دانشگاه به صورت رقابتی است، ارائه مدارک مذکور به معنی اخذ پذیرش نیست. ارزیابی و نتیجه نهایی از طریق ایمیل به متقاضی اعلام می‌شود.

ثبت نام در دانشگاه فنی اسکندرون

ثبت نام در دانشگاه فنی اسکندرون به صورت آنلاین است. متقاضی برای تحصیل در این دانشگاه باید مدارک زیر را در وب سایت دانشگاه آپلود کند.

 • آپلود عکس در استاندار عکس پاسپورت که باید با فرمت jpeg  باشد.
 • کپی پاسپورت یا فتوکپی شناسنامه که باید به صورت pdf باشد.
 • اصل دیپلم دبیرستان
 • گواهی معادل‌سازی دبیرستان برای کسانی که این مدرک را ندارند و باید به صورت pdf باشد.
 • سند نتیجه آزمون YOS که باید توسط یکی از دانشگاه‌های ترکیه در سال ۲۰۲۱ برگزار شده باشد. متقاضیانی که در سال ۲۰۲۱ شرکت در آزمون بین المللی انتخاب و قرارگیری دانشجوی دانشگاه اسکندرون (İSTE-YÖS) را انتخاب می کنند، می‌توانند سند نتیجه این آزمون یا نتایج اعلام شده آن را که در در وب سایت درج می‌شود را بارگذاری کنند. ( این اسناد باید در قالب pdf باشد).

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه فنی اسکندرون

برای دانشکده‌هایی که زبان تحصیل در آن‌ها ترکی یا ترکی-انگلیسی است، ارائه مدرک اصلی زبان ترکی آزمون TÖMER یا مدرک زبان مؤسسه یونس امره که نشان دهد حداقل سطح زبان ترکی متقاضی B2 است الزامی است.

شهریه تحصیل در دانشگاه فنی اسکندرون ۲۴۹۱۵۰ لیر برای هر ترم است. همچنین این دانشگاه  برنامه تبادل دانشجو اراسموس و مولانا را ارائه می دهد.

بازار کار رشته مهندسی نفت در ترکیه

فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت و گاز طبیعی، تحصیلات لازم را برای کار در حوزه‌های اکتشاف، حفاری، تولید، حمل و نقل، ذخیره‌سازی و مدیریت نفت، گاز طبیعی و اکتشاف انرژی‌های گرمایی زمین کسب خواهند کرد. بنابراین فارغ التحصیلان می‌توانند در شرکت‌های ملی و بین المللی نفت، گاز طبیعی، انرژی زمین گرمایی و حمل و نقل خط لوله کار کنند و صاحب یکی از بهترین شغل‌های پردرآمد ترکیه شوند. جالب است بدانید افرادی که تحصیلات خود را در این کشور به پایان می‌رسانند امکان کاریابی در ترکیه برای آن‌ها بسیار بیشتر از افرادی است که در خارج از ترکیه به تحصیل پرداخته‌اند.

درآمد مهندسان نفت در ترکیه

مهندسی نفت یکی از مشاغلی است که نه تنها در ترکیه بلکه در سایر کشورها از بازار کار مناسب برخوردار است. متوسط درآمد این افراد در ترکیه سالانه مبلغی حدود ۹۶۷۰۰ لیر ترکیه است. کمترین درآمدی که مهندس‌های نفت در سال ۲۰۲۱ در ترکیه داشته‌اند، مبلغی حدود ۵۲۲۰۰ لیر بوده است. عوامل مختلف همچون سابقه کار، میزان تحصیلات، محل کار و غیره در میزان درآمد مهندس‌های نفت تاثیر گذار است تا آنجا که حداکثر درآمد مهندسین نفت در سال ۲۰۲۱ مبلغی حدود ۱۴۶۰۰۰ لیر بوده است.

اخذ شهروندی ترکیه با تحصیل در رشته مهندسی نفت ترکیه

طبق قوانین ترکیه اتباع خارجی که ۵ سال مداوم در ترکیه اقامت داشته باشند می‌توانند برای اخذ شهروندی این کشور درخواست دهند. این امر در حالی رخ می‌دهد که سال‌های تحصیل در این کشور نیز برای اخذ اقامت ترکیه محاسبه می‌شود. بنابراین افرادی که ۵ سال در این کشور به تحصیل پرداخته‌اند، می‌توانند شهروندی این کشور را کسب کنند. اما برای کسب پاسپورت ترکیه لازم است سال پایانی اقامت به اقامت کاری تبدیل شده باشد.

سوالات متداول

آیا تحصیل در رشته مهندسی نفت ترکیه رایگان است؟

خیر برای تحصیل در این رشته چه در دانشگاه دولتی و چه خصوصی متقاضی موظف به پرداخت شهریه است.

آیا می‌توان رشته مهندسی نفت را در ترکیه با زبان انگلیسی ادامه داد؟

بله برخی از دانشگاه‌ها مثل دانشگاه فنی استانبول این رشته را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

امکان کار در رشته مهندسی نفت در کشور ترکیه وجود دارد؟

بله کار در ترکیه برای مهندسین نفت به خصوص برای افرادی که تحصیلات خود را در این کشور به پایان رسانده‌اند وجود دارد.

منبع: itu.edu.tr