تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه

شاید تصور کنید که تحصیل به زبان انگلیسی فقط در کشورهای انگلیسی زبان و آمریکایی میسر است؛ اما اینگونه نیست! ترکیه یکی از کشورها توریستی و در حال پیشرفت است و از تعداد زیادی دانشگاه‌های بین‌المللی و خصوصی معتبر برخوردار است. شرایط تحصیل به زبان انگلیسی برای متقاضیان داخلی و بین‌المللی در ترکیه فراهم است. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه بپردازیم. ما در موسسه مهاجرتی یوس تاکتیک به متقاضیان زیادی کمک کرده‌ایم تا در یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه پذیرش گرفته و آینده کاری و شغلی خود را به بهترین شکل ممکن رقم بزنند.

موسسه یوس تاکتیک از وجود تعداد زیادی از متخصصین مهاجرتی خبره بهره‌مند شده است که به متقاضیان کمک می‌کنند تا با توجه به شرایط اختصاصی که دارند، با صرف کمترین زمان و هزینه به تحصیل در ترکیه بپردازند.


تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه در رشته‌های مختلف

نظام آموزشی ترکیه و سیستم آموزش عالی در این کشور در طی چند دهه اخیر پیشرفت چشمگیری نموده است. این پیشرفت را می‌توان در لیست رتبه بندی دانشگاه‌ها بین‌المللی QS مشاهده کرد. چرا که برخی از دانشگاه‌های ترکیه همچون دانشگاه کوچ (رتبه ۵۱۱-۵۲۰) دانشگاه سابانجی (رتبه ۵۴۱-۵۵۰)، دانشگاه فنی خاورمیانه (رتبه ۵۵۱-۵۶۰) و غیره توانسته‌اند در این لیست قرار بگیرند علاوه بر این، دانشگاه‌های ترکیه برنامه‌های تحصیل زیادی را به زبان انگلیسی در رشته‌های برتر دنیا مثل انواع مهندسی، رشته‌های علوم انسانی، بازرگانی، مالی، پزشکی در ترکیه و غیره ارائه می‌دهند.

الزامات تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه

بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به‌عنوان مراکز میزبان برای دانشجویان بین‌المللی، شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را در مقاطع تحصیلی مختلف مثل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه فراهم کرده‌اند. علاوه‌ر این، بسیاری از کلاس‌های دانشگاهی برگزار شده در ترکیه به زبان انگلیسی است. به همین جهت دانشجویانی که دارای نمره مهارت زبان بهتری هستند، راحت‌تر می‌توانند در برنامه‌های کارشناسی ترکیه، کارشناسی ارشد یا دکترا ادامه تحصیل دهند. همچنین دانشجویانی که نتوانند نمره مهارت زبان مناسب را ارائه دهند، باید در آزمون‌های تعیین سطح زبان که توسط دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنند. سپس در کلاس‌های مقدماتی زبان انگلیسی شرکت و مهارت زبانی خود را تکمیل کنند.

هدف کلاس‌های مقدماتی زبان برای تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه

دانشجویانی که سطح زبان انگلیسی آن‌ها برای کسب نمرات مورد نیاز که توسط دانشگاه تعیین شده است کافی نیست، باید در برنامه‌ آمادگی زبان تحصیلی دانشگاه انتخابی خود که از سطوح مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شود شرکت کنند. هر مقطع تحصیلی دارای برنامه درسی خاص خود در این زمینه است که در آن دانشجویان می ‌توانند فرصت‌هایی برای کسب مهارت های زبان انگلیسی خود بیابند.

هدف از برگزاری کلاس‌های آمادگی زبان انگلیسی، کمک به دانشجویانی است که هنوز موفق به اخذ یکی از مدارک زبان معتبر بین‌المللی نشده‌اند. بنابراین این کلاس‌ها فرصتی است تا سطح زبان انگلیسی خود را ارتقا  دهند و در رشته‌های مورد علاقه خود یا یکی از رشته‌های تحصیلی پرتقاضا در ترکیه به تحصیل بپردازند و در زمینه‌های تحصیلی خود توانمند باشند. اعضای هیأت علمی در کلاس‌های آماده‌سازی زبان در دانشگاه‌های مختلف، معمولاً دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر در زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم هستند. همچنین اکثرا همه اساتید این حوزه دارای چندین سال سابقه تدریس زبان انگلیسی بوده و در زمینه آموزش زبان حرفه‌ای عمل می‌کنند.

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ترکیه

بسیاری از دانشگاه‌های معتبر ترکیه شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را برای متقاضیان فراهم کرده است. در زیر لیست برخی از دانشگاه‌های ترکیه که برنامه‌های آموزشی مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، فراهم شده است.

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه مدیترانه شرقی
 • دانشگاه اروپایی لفکه
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه فیرات
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه غازی
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بیلکنت

شرایط برخی از دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل به زبان انگلیسی

هرکدام از دانشگاه‌های ترکیه شرایط اختصاصی خود را برای تحصیل به زبان انگلیسی دارند. به این معنی که هر کدام از دانشگاه‌ها مدارک زبان مورد نظر خود با تعیین حداقل نمره را ملاک اخذ پذیرش دانشجو قرار می‌دهند. به همین جهت تعدادی از شرایط اختصاصی الزامات زبان انگلیسی را در برخی از دانشگاه‌های ترکیه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

الزامات زبان انگلیسی دانشگاه فنی استانبول

برای ثبت نام در دانشگاه فنی استانبول متقاضی باید یکی از مدارک زبان مورد تایید سنای دانشگاه ITU را داشته یا در آزمون مهارت زبان انگلیسی دانشگاه فنی استانبول ITU شرکت کند و نمره قبولی را اخذ کند. دانشجویانی که در این آزمون موفق نمی‌شوند، باید دوره آمادگی زبان انگلیسی را در کالج زبان خارجی دانشگاه به مدت یک سال طی کنند. اما داوطلبانی که در حین ثبت نام، نمره قبولی در آزمون مهارت زبان انگلیسی دانشگاه را کسب می‌کنند، از شرکت در کلاس آمادگی زبان انگلیسی معاف خواهند شد.

آزمون های معتبر انگلیسی و حداقل نمرات برای برنامه های کارشناسی عبارت‌اند از:

 • شرکت در آزمون زبان دانشگاه فنی استانبول ITU و کسب نمره ۶۰ الی ۷۴ از ۱۰۰
 • ارائه مدرک TOEFL iBT و کسب نمره ۷۲ الی ۹۰ از ۱۲۰
 • ارائه مدرک PTE و کسب نمره ۵۵ الی ۷۴ از ۹۰

آزمون های معتبر انگلیسی و حداقل نمرات برای برنامه‌های کارشناسی ارشد دانشگاه فنی استانبول عبارت‌اند از:

 • آزمون مهارت زبان انگلیسی دانشگاه فنی استانبول ۵۵ الی ۶۵ از ۱۰۰
 • آزمون PTE؛ ۵۰ الی ۶۲ از ۹۰
 • آزمون TOEFL iBT؛ ۶۶ الی ۷۸ از ۱۲۰
 • آزمون YDS؛ ۵۵ الی ۶۵ از ۱۰۰

آزمون های معتبر انگلیسی و حداقل نمرات برای برنامه‌های دکترا در دانشگاه فنی استانبول عبارت‌اند از:

 • آزمون PTE؛ ۶۲ از ۹۰
 • آزمون TOEFL iBT؛ ۶۶ الی ۷۸ از ۱۲۰
 • آزمون YDS؛ ۶۵ از ۱۰۰

الزامات زبان انگلیسی دانشگاه فنی خاورمیانه

زبان تحصیل در اغلب رشته‌های دانشگاه فنی خاورمیانه انگلیسی است. بنابراین متقاضی برای اثبات مهارت زبان انگلیسی خود لازم است در آزمون مهارت زبان دانشگاه فنی خاورمیانه METU-EPE شرکت کرده و نمره ۶۰ یا بالاتر را در این آزمون کسب کند یا باید یکی از مدارک زبان زیر را ارائه دهد:

 • آزمون TOEFL IBT با کسب حداقل نمره ۷۵
 • آزمون PTE با کسب حداقل نمره ۵۵
 • آزمون آیلتس با کسب حداقل نمره ۶

الزامات زبان انگلیسی دانشگاه مدیترانه شرقی

برای شرکت در برنامه‌های دانشگاه مدیترانه شرقی که زبان آموزشی آن‌ها انگلیسی است، متقاضیانی که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی نیست، ملزم به ارائه نمره آزمون تافل، آیلتس یا قبولی در آزمون مهارت زبان EPSهستند. این آزمون توسط دانشگاه مدیترانه شرقی NEU برگزار می‌شود.

کلیه آزمون‌های زبان ارائه شده باید در دو سال گذشته انجام گرفته باشد تا مورد تایید دانشگاه باشد.

در جدول زیر تعدادی از آزمون‌های زبان انگلیسی و حداقل نمرات آن‌ها را که توسط دانشگاه مدیترانه پذیرفته شده است، مشاهده می‌کنید.

نام آزمون
حداقل نمره برای برنامه‌هایی با ۵۰% آموزش به زبان انگلیسی
حداقل نمره برای برنامه‌هایی با ۶۰% آموزش به زبان انگلیسی
حداقل نمره برای برنامه‌هایی با ۷۰% آموزش به زبان انگلیسی
آیلتس
۵
۵/۵
۶
تافل iBT
۶۰
۶۵
۷۲
تافل PBT
۴۹۷
۵۱۳
۵۳۰
تافل CBT
۱۷۰
۱۸۳
۱۹۷
TOEFL iTEP Academic
۳/۵
۳/۶
۳/۷
آزمون PTE
۴۰
۴۶
۵۴
آزمون YDS
۵۰
۵۴
۶۰

سوالات متداول

آیا می‌توان در دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟

بله. برخی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه برنامه‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

بهترین دانشگاه‌های ترکیه که امکان تحصیل در آن‌ها به زبان انگلیسی وجود دارد کدامند؟

دانشگاه‌هایی مثل بیلکنت، سابانجی، کوچ، صنعتی خاورمیانه و فنی استانبول

شرایط کلی تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه چیست؟

متقاضی یا باید در آزمون زبانی که توسط دانشگاه برگزار می‌شود نمره قبولی کسب کند و یا یکی از مدارک زبان بین‌المللی معتبر را مثل تافل یا آیلتس ارائه دهد.

منبع: topuniversities