یکی از بهترین رشته های تحصیلی در سراسر جهان, هوش مصنوعی می‌باشد. این رشته بازار کار گسترده ای در کشورهای اروپایی, آمریکایی و آسیایی دارد که آینده شغلی شما را تامین می‌کند. اما شرایط تحصیل آن در کشورهای گوناگون, متفاوت است. یکی از برترین کشورها در زمینه تحصیل هوش مصنوعی, کشور ترکیه می‌باشد. در ترکیه دانشگاه هایی با رتبه بندی و کیفیت بالا وجود دارند که تحصیل در رشته هوش مصنوعی را ارائه داده‌اند. در این دانشگاه ها تدریس توسط اساتید برتر در زمینه هوش مصنوعی در سراسر جهان و همچنین کشور ترکیه انجام می‌شود. با تحصیل هوش مصنوعی در ترکیه متقاضیان پس از فارغ التحصیلی خود از سراسر دنیا بهترین جاب آفر ها را دریافت می‌کنند, چرا که مدارک ارائه شده توسط دانشگاه های موجود در این کشور دارای ارزش و اعتبار بسیار بالایی در سراسر دنیا می‌باشند. با توجه به این که تحصیل هوش مصنوعی در ایران از مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر است, نکته قابل توجه در زمینه تحصیل هوش مصنوعی در ترکیه این است که تحصیل در این رشته از مقطع کارشناسی برای متقاضیان امکان پذیر است. به طور کلی دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های موجود در این کشور دارای شرایط و مراحل خاص خود می‌باشد که متقاضی برای دریافت آن نیاز به مشاوری دقیق و آگاه دارد. لازم به ذکر است که  مجموعه یوس تاکتیک می‌تواند پذیرش تحصیلی شما را در بهترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته هوش مصنوعی در ترکیه همراه با بورسیه تحصیلی دریافت کند. با ما همراه باشید.

تحصیل هوش مصنوعی در ترکیه چگونه است؟

کشور ترکیه با ارائه رشته هوش مصنوعی (Artificial intelligence) در برترین دانشگاه های خود, برای متقاضیان شرایط و موقعیت بسیار مطلوبی را فراهم کرده است. تحصیل در این رشته در  دانشگاه های این کشور به صورت پذیرش تحصیلی با آزمون وروی دانشگاه مورد نظر و یا بدون آزمون ورودی و همچنین برخورداری از بورسیه تحصیلی برای متقاضیان امکان پذیر است. رشته هوش مصنوعی در واقع تلفیقی از نرم افزار و سخت افزار است. هدف اصلی رشته هوش مصنوعی, آماده سازی دانشجویان برای  ارائه مناسب اطلاعات، استدلال اتوماتیک، دسته بندی و تصمیم گیری ماشینی است. به طور کلی دانشجویان این رشته با ماشین و مفاهیم مربوط به ماشین ها بسیار سر و کار دارند.  هوشمند کردن ربات‌ها، پردازش و تحلیل کامپیوتری تصاویر، پردازش و درک زبان و پردازش و شناسایی گفتار از جمله جذاب ترین مفاهیم و توانایی هایی هستند در تحصیل هوش مصنوعی به دانشجویان آموخته می‌شود. اما در رشته هوش مصنوعی، روی چه زمینه های می‌توان کار کرد؟ چند مورد از آن ها عبارتند از:

 • شبکه های عصبی
 • پردازش زبان های طبیعی
 • پردازش تصویر
 • رباتیک
 • سیستم های خبره

نکته ای بسیار مهمی که برای تحصیل در رشته هوش مصنوعی وجود دارد این است که, متقاضیان در وهله اول باید با مفهوم هوش مصنوعی و نحوه شکل گیری آن آگاه باشند و سپس به بررسی شرایط و مراحل تحصیل این رشته در کشور ترکیه و دانشگاه های ارائه دهنده این رشته بپردازند. در ادامه ویتراپو به بررسی مفهوم هوش مصنوعی و شکل گیری آن پرداخته است. با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی از کجا شکل گرفته است؟

در سال های اخیر، ایلان ماسک یکی از جدی ترین پیشگامان حوزه هوش مصنوعی بوده است، اما تاریخچه شکل گیری هوش مصنوعی و مفهوم آن به سال ها قبل باز می‌گردد. در سال ۱۹۵۰ آلن تورینگ مقاله ای نوشت که در آن به ساخت ماشین های هوشمند و بدون راننده اشاره نمود و به نوعی این موضوع را پیش بینی کرد. می‌توان گفت این نقطه، آغازی بر شروع ایده طراحی هوش مصنوعی بوده است. تحصیل در رشته هوش مصنوعی ممکن است برای عده ای مساوی با مفاهیمی چون زحمت بسیار و دروس سخت باشد، اما اگر به حوزه تکنولوژی علاقه داشته باشید، قطعا این رشته بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

برترین دانشگاه های تحصیل هوش مصنوعی در ترکیه

دانشگاه آنکارا، بهترین دانشگاه تحصیل در رشته هوش مصنوعی در ترکیه

دانشگاه آنکارا یکی از ۶ دانشگاه برتر ترکیه برای تحصیل در گرایش هوش مصنوعی است. این دانشگاه با نام قاضی نیز شناخته می‌شود و در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه واقع شده است. بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل به ترکیه مهاجرت می‌کنند، برای تحصیل در رشته کامیپوتر و هوش مصنوعی, این دانشگاه را انتخاب می‌کنند. اگر شما هم قصد تحصیل هوش مصنوعی در ترکیه به زبان ترکی را دارید، دانشگاه قاضی واقع در آنکارا می‌تواند یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما باشد. دانشگاه آنکارا علاوه بر ارائه رشته هوش مصنوعی، امکان تحصیل در سایر رشته ها را نیز فراهم کرده است که این رشته ها عبارتند از:

 • اقتصاد کشاورزی
 • مهندسی آبزیان
 • مهندسی شیمی
 • دندانپزشکی
 • تدریس خصوصی
 • رشته های علوم
 • شاخه های علوم ورزشی
 • رشته های دامپزشکی

دانشگاه باهچه شهیر (BAHÇEŞEHİR University) استانبول

 • مدیریت
 • تجارت خارجی
 • مکاترونیک
 • حمل و نقل دریایی
 • برنامه نویسی کامپیوتر
 • امنیت و حفاظت خصوصی

تحصیل هوش مصنوعی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

حاجت تپه دومین دانشگاه پیشنهادی ما برای تحصیل هوش مصنوعی در ترکیه است که در آنکارا، پایتخت این کشور قرار دارد. برای مهاجرت کاری و تحصیلی, آنکارا یکی از بهترین شهرهای ترکیه است. دانشگاه حاجت تپه یکی از معتبرترین دانشگاه های دولتی کشور ترکیه است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۷ در شهر آنکارا فعالیت خود را آغاز کرده و رشته های متنوعی را ارائه می‌دهد. دانشگاه حاجت تپه دانشکده های گروه پزشکی ، تعدادی دانشکده در زمینه های علوم مهندسی ، علوم انسانی ، علوم طبیعی ، علم اقتصاد ، زبان و رشته های هنری را در دل خود جای داده است. در حال حاضر این دانشگاه دو پردیس دارد: پردیس اصلی آنکارا و پردیس بی تپه. پردیس آنکارا در منطقه قدیمی و داخل شهر آنکارا و پردیس بی تپه در ۱۳ کیلومتری شهر واقع شده است.

اخذ پذیرش از دانشگاه حاجت تپه

حاجت تپه یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه است و به همین دلیل برای پذیرش دانشجویان سیاست های خاص خود را دارد. لازم به ذکر است که ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی هوش مصنوعی و برخی از رشته های این دانشگاه فقط از طریق آزمون ورودی SAT (ریاضی و زبان انگلیسی) امکان پذیر است. دانشجویان خارجی علاوه بر آزمون SAT می‌توانند با داشتن معدل بالای ۱۸ دیپلم و پیش دانشگاهی (معدل دو سال اخر متوسطه دوم یا دیپلم و پیش دانشگاهی ) در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند. به طور کلی اولویت در دانشگاه حاجت تپه با دانشجویانی است که در آزمون ورودی این دانشگاه نمره بالا کسب کرده اند و به همین دلیل شانس قبولی با سوابق تحصیلی برای اخذ پذیرش این دانشگاه کمتر است. با این وجود علاوه براین آزمون، دانشگاه حاجت تپه دو بار در سال بصورت اختصاصی آزمون ورودی به نام ALES را برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برگزار می‌کند. این آزمون دارای دو بخش ریاضیات و زبان ترکی است و متقاضیان در صورت قبولی می‌توانند وارد دانشگاه حاجت تپه آنکارا شوند.

دانشگاه فنی استانبول Istanbul Teknik Üniversitesi

دانشگاه فنی استانبول Istanbul Teknik Üniversitesi یکی دیگر از گزینه های مناسب برای تحصیل هوش مصنوعی در ترکیه است. این دانشگاه در سال ۱۷۷۳ در شهر استانبول تاسیس شده است و سومین دانشگاه فنی قدیمی در جهان به شمار می‌رود. دانشگاه فنی استانبول در دل شهر واقع شده و امکان تحصیل در مقاطع آموزشی لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا را برای دانشجویان فراهم کرده است. حوزه های اصلی تحصیلی در این دانشگاه رشته های مهندسی وعلوم و تکنولوژی هستند که تحصیل هوش مصنوعی نیز در همین دسته ها قرار می‌گیرد. برای پذیرش در دانشگاه فنی استانبول و تحصیل هوش مصنوعی در ترکیه باید ابتدا در آزمون ورودی شرکت کنید و در صورت قبولی، به تحصیل در این دانشگاه بپردازید.

دانشکده های دانشگاه فنی استانبول

 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده معماری
 • دانشکده مکانیک
 • دانشکده الکترونیک
 • دانشکده معدن
 • دانشکده شیمی و متالوژی
 • دانشکده معماری دریایی
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده علوم هوانوردی
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده نساجی

تحصیل هوش مصنوعی در ترکیه در دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه در سال ۲۰۱۸ رتبه اول رضایت مندی دانشجوها در ترکیه را کسب کرده است. اگر قصد تحصیل در رشته هوش مصنوعی یا هر یک از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، رشته های مهندسی و هنری را دارید، بدون شک دانشگاه یدی تپه استانبول یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما است.

پذیرش بدون آزمون در دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه استانبول بیشتر دانشجویان بین المللی خود را بدون آزمون ورودی جذب می‌کند. در صورتی که واجد شرایط پذیرش در دانشگاه یدی تپه هستید، باید در اسرع وقت برای ارسال و تکمیل مدارک خود در مرکز گزینش دانشجویان این دانشگاه اقدام کنید. مدارک مورد نیاز برای پذیرش بدون آزمون عبارتند از:
ترجمه مدرک دیپلم /  ریزنمرات دیپلم / ترجمه پاسپورت

سوالات متداول

پذیرش دانشگاه باهچه شهیر در صورت عدم مهارت در زبان انگلیسی به چه صورت است؟

در صورتی که متقاضی از مهارت در زبان انگلیسی برخوردار نباشد, می‌تواند پیش از آغاز دوره تخصصی خود در مدرسه آمادگی زبان انگلیسی, دوره های زبان خود را تکمیل کند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه حاجت تپه چیست؟

قبولی در آزمون SAT / معدل بالای 18 دیپلم و پیش دانشگاهی