همراه داشتن اعضای خانواده به هنگام تحصیل، موجب کم شدن استرس ناشی از مهاجرت و افزایش آرامش می‌شود. بیشتر افراد متاهل، تنها کشور‌هایی را انتخاب می‌کنند که بتوانند در حین تحصیل، همسر و فرزندشان را همراه خود داشته باشند. امکان اخذ ویزای همراه تحصیلی ترکیه، شرایط تحصیل در ترکیه را برای متقاضیان هموارتر می‌کند.

ما در موسسه مهاجرتی یوس تاکتیک بهترین متخصصین و وکلای مهاجرتی خود را به کشور ترکیه و امور مهاجرت به این کشور اختصاص داده‌ایم تا افراد به صرف کمترین هزینه به تحصیل، کار و زندگی در ترکیه بپردازند.

ویزای همراه ترکیه

کشور ترکیه به دلیل همسایگی با ایران و نزدیکی ارزش لیر ترکیه با ریال ایران، مقصد مهاجرت تعداد زیادی از هم‌وطنان عزیز است. همچنین، به‌دلیل وجود دانشگاه‌های برتر ترکیه و دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه، سالانه افراد زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

با وجود نزدیکی مسافت ترکیه به ایران، تحمل دوری از خانواده، هماهنگی با شرایط و محیط جدید دشوار خواهد بود. امکان همراه داشتن خانواده، برای فرد در‌حال‌تحصیل در ترکیه و امکان اخذ ویزا برای همراه، هم‌زمان با ویزای تحصیلی فرد، از نقاط قوت کشور ترکیه نسبت به سایر کشور‌هاست. ویزای همراه تحصیلی ترکیه برای کاهش مشکلات دانشجویان به اعضای خانواده آن‌ها اعطا می‌شود.

ویزای همراه تحصیلی ترکیه به همسر و فرزندان (زیر ۱۸ سال) و فرزندان وابسته بالای ۱۸ سال متقاضی تحصیل در ترکیه تعلق می‌گیرد. هدف از اعطای ویزای همراه، فراهم کردن آرامش دانشجو با بودن در کنار خانواده درجه یک‌اش در‌حین تحصیل در ترکیه است.

ویزای همراه تحصیلی ترکیه برای همسر دانشجو

داشتن ویزای همراه به همسر متقاضی تحصیل، اجازه کار در ترکیه نمی‌دهد. اگر همراه قصد کار در ترکیه را داشته باشد باید به‌صورت جداگانه برای اخذ ویزای کاری اقدام کند.

ویزای همراه تحصیلی ترکیه برای فرزندان دانشجو

فرزندان زیر ۱۸ سال می‌توانند در مدارس ابتدائی و متوسطه در ترکیه مشغول‌به‌تحصیل شوند، بدون اینکه لازم باشد برای ویزای تحصیلی در ترکیه درخواست کنند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای همراه تحصیلی ترکیه

برای دریافت ویزای همراه تحصیلی ترکیه، متقاضی باید با در دست داشتن مدارک به نزدیک‌ترین سفارت‌خانه ترکیه مراجعه کند. برای اخذ ویزای همراه تحصیلی کشور ترکیه، ارائه مدارک زیر به سفارت این کشور الزامی است:

 • عکس مناسب برای پاسپورت
 • پاسپورت با حداقل دو صفحه خالی و اعتبار بیش از دو ماه
 • مدارک شناسایی و اثبات رابطه خانوادگی
 • اسناد مربوط به تمکن مالی (حدود ۵۰۰۰ لیر برای هر نفر)
 • مدارک تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • نامه پذیرش از دانشگاه متقاضی تحصیل (تایید‌شده توسط وزارت تحصیل علوم ترکیه)
 • مدت اعتبار ویزای همراه تحصیلی ترکیه
  ویزای همراه تحصیلی ترکیه تا حداکثر دو سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. ویزای همراه مادامی که دانشجو درحال تحصیل باشد و ویزای تحصیلی داشته باشد، برای خانواده‌ وی قابل تمدید است.
  ایرانیان می‌توانند با اخذ ویزای توریستی به مدت سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشند.
  مدت اعتبار ویزای همراه تحصیلی ترکیه نمی‌تواند از مدت زمان اجازه اقامت دانشجویی که او را همراهی می‌کند، بیشتر باشد.
  اگر متقاضی در هنگام اقدام برای اخذ اقامت ترکیه، ۵ سال ساکن ترکیه باشد، می‌تواند اقامت دائم ترکیه را دریافت کند.

مدارک و شرایط لازم برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه

متقاضی تحصیل در دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در ترکیه، برای ورود به این کشور باید ویزای تحصیلی دریافت کند. ترکیه دانشگاه‌های خوبی دارد و تعداد بسیار زیادی از دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت هستند. همچنین ترکیه دانشگاه‌های برتر در سطح جهانی دارد. درصورت اخذ پذیرش از دانشگاه، با ارائه مدارک زیر، می‌توان برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کرد:

 • فرم تکمیل‌شده مربوط به ویرای تحصیل در ترکیه
 • پاسپورت معتبر
 • عکس و مدارک بیومتریک
 • نامه معتبر پذیرش از دانشگاهی در ترکیه
 • نامه پرداخت هزینه‌های دانشگاه
 • مدارک ترجمه‌شده و تایید‌شده مقاطع تحصیلی قبلی
 • نامه مربوط به محل اقامت یا خوابگاه‌های دانشجویی در ترکیه
 • پس از ورود دانشجو به ترکیه و تکمیل ثبت‌نام در دانشگاه، باید برای دریافت اجازه اقامت در ترکیه اقدام کرد. دانشجو درطول ۹۰ روز باید برای اخذ اقامت موقت از طریق اداره استانی مهاجرت اقدام کند. اقامت موقت یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. برای تمدید اجازه اقامت موقت می‌توان در ۶۰ روز پایانی مهلت اقامت، اقدام کرد.

تحصیل و زندگی در ترکیهترکیه در همسایگی ایران قرار دارد. بیشتر شهر‌های ترکیه آب‌و‌هوای معتدل دارند. نزدیکی فرهنگ ترکیه و ایران، روابط نزدیک دیپلماتیک بین دو کشور و نزدیکی ارزش پول ترکیه به ایران، از دلایل محبوبیت این کشور محسوب می‌شود. به‌علاوه، ترکیه با داشتن تعداد زیادی از دانشگاه‌های برتر، گزینه مناسبی برای تقویت پایه علمی و رزومه تحصیلی و استفاده از آن برای اقدام به مهاجرت تحصیلی به کشور‌های امریکایی و کاناداست.

دولت ترکیه و برخی دانشگاه‌ها، از دانشجویان خارجی که با خانواده به ترکیه ‌می‌آیند، در زمینه‌های مختلفی همچون تهیه مسکن و محل زندگی حمایت می‌کنند.

برای زندگی در ترکیه تسلط به زبان ترکی از مهم‌ترین مسائل است. یافتن کار حین تحصیل در ترکیه با داشتن دانش زبان ترکی، علاوه‌بر زبان انگلیسی اعتماد کارفرمایان ترکی را بیشتر جلب می‌کند. ترکیه مردمی مهربان دارد. نزدیکی فرهنگی بین مردمان کشور ایران با ترکیه قابل توجه است.

شهر‌های دانشجویی ترکیه

ترکیه دانشگاه‌های برتر زیادی دارد. افراد محلی در شهر‌های دانشجویی ترکیه، معمولا می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. ترکیه کشوری است که همه‌ساله میزبان فستیوال‌های زیادی است. همچنین معمولا در ترکیه کنسرت‌های زیادی در حال برگزاریست. این کشور مکان مناسبی برای تحصیل و تفریح‌های دانشجویی است. در ادامه تعدادی از شهر‌های معروف ترکیه برای تحصیل را معرفی می‌کنیم.

شهر دانشجویی آنکارا
آنکارا پایتخت کشور ترکیه و بزرگ‌ترین شهر ترکیه پس از استانبول است. آنکارا دانشگاه‌های زیادی دارد و دانشجویی‌ترین شهر ترکیه محسوب می‌شود. دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه قاضی و دانشگاه آنکارا در شهر آنکارا واقع هستند.

شهر دانشجویی استانبول

استانبول از شهر‌های دانشجویی ترکیه است. بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. استانبول از شهر‌های بسیار زیبای جهان است. مراکز دیدنی فراوان و آب‌و‌هوا‌ی معتدلی دارد. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی زیادی در استانبول وجود دارند. از دانشگاه‌های واقع در استانبول می‌توان دانشگاه استانبول، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه فنی ییلدیز ترکیه، دانشگاه کوچ و دانشگاه بغازیچی را نام برد.

شهر دانشجویی ازمیر

شهر ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه و از زیبا‌ترین شهر‌های این کشور است. بیشتر ساکنان شهر زیبا‌ی ازمیر می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. از دانشگاه‌های معروف ازمیر می‎‌توان دانشگاه اژه را نام برد.

کشور ترکیه، کشور مناسبی برای تحصیل در دانشگاه‌های با‌کیفیت است. همچنین امکان اخذ ویزای همراه تحصیلی ترکیه برای خانواده متقاضی تحصیل در ترکیه از مسائلیست که این کشور را به مقصد مناسبی برای مهاجرت و تحصیل در حضور گرم خانواده، به‌ویژه برای دانشجویان ازدواج‌کرده تبدیل کرده است.


سوالات متداول

 • چگونه می‌توان برای دریافت ویزا‌ی همراه دانشجویی ترکیه اقدام کرد؟
  برای اخذ ویزای همراهی برای خانواده دانشجو، ابتدا دانشجو می‌بایست برای اخذ ویزای دانشجویی در ترکیه اقدام کند. سپس با در دست داشتن مدارک شناسنامه‌ای برای دریافت ویزای همراه دانشجو ترکیه اقدام نمود.
 • تفاوت ویزای همراه تحصیلی با ویزای پیوستن به خانواده ترکیه چیست؟
  کسی که ویزای همراه ترکیه دارد می‌تواند هم‌زمان با کسی که او را همراهی می‌کند، وارد ترکیه شود. ولی کسی که می‌خواهد خانواده‌اش از طریق ویزای پیوستن به خانواده ترکیه وارد ترکیه شوند، باید حداقل یک سال در ترکیه اقامت داشته باشد.
 • آیا بدون داشتن اقامت می‌توان در بانک‌های ترکیه حساب باز کرد؟
  بله. باز کردن حساب در بانک‌های ترکیه برای افراد غیر مقیم در ترکیه امکان‌پذیر است.