دانشگاه حاجت تپه

شهر: آنکارا
 تعداد دانشکده: 15
 نوع دانشگاه: دولتی
 رتبه ترکیه: 2  
سال تاسیس: 1967
زبان: ترکی, انگلیسی
 پذیرش: TR‌‌‌ YÖS, SAT
تایید: وزارت علوم, وزارت بهداشت

دانشگاه حاجت تپه ترکیه (Hacettepe University) در سال 1967 در شهر آنکارا تاسیس شده است. این دانشگاه به علت تعدد رشته های تحصیلی، آموزش و پژوهش در سطح عالی و فعالیت های ملی و بین المللی از شهرت زیادی برخوردار است و از نظر پژوهش به عنوان بهترین دانشگاه ترکیه شناخته می شود. زبان تحصیل در این دانشگاه به صورت ترکی استانبولی و انگلیسی ارائه می شود. دانشگاه حاجت تپه از این رو که مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشد بسیار مورد توجه متقاضیان و دانشجویان ایرانی است.

معرفی دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه یکی از معتبرترین دانشگاه های سطح جهانی است که رشته های بسیار زیادی در آن در حال آموزش است. حاجت تپه دارای ۲ پردیس دانشگاهی، ۹ دانشکده، ۲۴ مرکز تحقیقاتی، ۱۴ مدرسه، ۱ مدرسه هنر و ۱۲ موسسه علمی است. هدف اصلی دانشگاه و استادان تبدیل دانشجویان به افراد علمی و تاثیرگذار در جامعه است. دانشجویانی که بتوانند مسائل را با روش های علمی و تجربیاتی که فراگرفته اند حل نمایند. تحصیل در حاجت تپه مخصوصا در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی هزینه نسبتا بالایی دارد اما باید بدانید که مدرک این دانشگاه در ترکیه، ایران و دیگر کشورها بسیار معتبر است. تعداد دانشجویان حاجت تپه حدود 50 هزار نفر بوده که از این تعداد 2000 دانشجو بین المللی می باشند. در حال حاضر حدود 150 رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی و 173 رشته در مقاطع بالاتر این دانشگاه ارائه می شود.

تمامی رشته هایی که در دانشگاه حاجت تپه ترکیه آموزش داده می شود مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت کشور ایران است. بنابراین شما پس از اتمام تحصیل در حاجت تپه می توانید به راحتی وارد بازار کار ایران شوید. این دانشگاه عضو معاهده بولونیا و اراسموس می باشد، به این صورت که دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلشان می توانند به راحتی به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی اپلای بگیرند.

آدرس دانشگاه حاجت تپه کجاست؟

دانشگاه حاجت تپه در بهترین شهر کشور ترکیه و در پایتخت آن یعنی شهر انکارا قرار گرفته است. اب و هوای دلپذیر انکارا که در زمستان با سرمای زیادی روبرو و در بهار بسیار معتدل است سبب اجتماع مردم بسیاری در این شهر شده است. شهر انکارا بدلیل قرار گرفتن به عنوان پایتخت کشور ترکیه هم بازار و اقتصاد خوبی داشته و هم از امکانات رفاهی و تحصیلی زیادی برخوردار است. همین امر سبب می‌شود تا عده زیادی از بخش‌های مختلف جهان خواستار تحصیل در این دانشگاه باشند. ادرس دانشگاه حاجت تپه به صورت زیر است:

 • آدرس دقیق: Hacettepe, 06230 Altındağ/Ankara, ترکیه
 • سایت رسمی دانشگاه حاجت تپه: www.tanitim.hacettepe.edu.tr
 • تلفن تماس: 00090312305500، فکس: 0312305500

رتبه دانشگاه حاجت تپه در ترکیه و جهان

در گزارشی که توسط موسسه US news داده شده است دانشگاه حاجت تپه ترکیه در رتبه بندی جهانی دانشگاه ها رتبه ۵۳۱ را کسب کرده است.در رتبه بندی QS نیز این دانشگاه نهمین دانشگاه در ترکیه و ۸۰۱ مین دانشگاه در جهان است بر اساس همین رتبه بندی حاجت تپه هفتمین دانشگاه ترکیه می باشد.

شرایط پذیرش دانشگاه حاجت تپه ترکیه

 آزمون هایی  که دانشگاه برای پذیرش در دانشگاه Hacettepe مورد قبول می باشد آزمون sat ترکیه و آزمون یوس مرکزی است.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه، علاوه بر روش های ذکرشده از طریق بورسیه تحصیلی نیز دانشجو می پذیرد. زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی از اواخر دی تا اوایل اسفند می باشد. متقاضیانی که می خواهند از طریق آزمون SAT در این دانشگاه تحصیل کنند باید نمره بالای 1200 و برای قبولی در رشته های پزشکی و دندان پزشکی نمره بالای 1450 از 1600 را کسب نمایند. مورد آخر و نسبتا کم اهمیت برای تحصیل در این دانشگاه داشتن معدل بالای ۱۸ در دو سال آخر مدرسه است. البته بسیار مهم است که متقاضیان این مورد در اولویت نبوده و صرفا جهت تکمیل ظرفیت از آن ها پذیرش می شود . در رشته هایی مانند پزشکی، دندان و دارو متقاضیان مورد آخر شانسی برای پذیرش ندارند.

آزمون sat دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه برای ورود داوطلبان ازمون‌های استانداردی را در نظر گرفته است  به همین دلیل افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و تحصیل در این دانشگاه را دارند بهتر است که از مدتی قبل خود را برای شرکت در این ازمون‌ها اماده کنند. از جمله ازمون‌هایی که برای ورود به این دانشگاه لازم است، ازمون سات است. این ازمون از سه بخش مجزا تشکیل شده است که شامل درک مطلب، ریاضی و نگارش است. این ازمون در طول یکسال می‌تواند شش بار برگزار شود. همه افراد می‌توانند با پرداخت هزینه سیصد لیر برای ثبت‌نام در ازمون سات اقدام کنند. ازمون سات یکی از معتبرترین ازمون‌هایی است که از سایر کشورهای اروپایی نیز دارای اعتبار است و هر فردی می‌تواند برای مدت پنج سال از اعتبار ان استفاده کند. این ازمون نمره منفی نیز ندارد.

پذیرش دانشگاه حاجت تپه در مقطع ارشد و دکتری

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دوره های فوق لیسانس و دکتری دانشگاه حاجت تپه ترکیه را دارند، می توانند در دو آزمون GRE و ALES شرکت نمایند. آزمون آلس برای ورود دانشجویان ترکی زبان و اهل کشور ترکیه است. آزمون GRE آزمون اصلی برای پذیرش در دوره های تکمیلی حاجت تپه بوده و چه متقاضیان داخلی، چه خارجی می توانند از این طریق اقدام به تحصیل در این دانشگاه نمایند.

 توجه نمایید که برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ترجمه انگلیسی دوره کارشناسی و برای دوره دکتری ترجمه انگلیسی مدرک دوره کارشناسی ارشد مورد نیاز است. همچنین برای پذیرش مدرک زبان تافل و آیلتس مورد نیاز است.

بورسیه دانشگاه حاجت تپه

فاندهای دولتی، بورسیه­ های تحصیلی و کمک هزینه­ های تحصیلی از جمله فرصت­های بی نظیری است که پیش روی دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. در این دانشگاه مقداری قضیه متفاوت است. در کنار انواع بورسیه ها، برای دانشجویان برنامه های کمک هزینه متنوعی از طرف دانشگاه حاجت تپه وجود دارد. همانطور که می دانید بحث بورسیه ها و فاندهای دولتی، بخشی توسط خود کشور ترکیه و برخی توسط خود دانشگاهها برای دانشجویان تعریف می شود. از جمله خدماتی که در قالب بورسیه های دانشگاهی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تحصیل رایگان بدون پرداخت شهریه: شهریه دانشگاه­های ترکیه در رنج مناسبی قرار دارد؛ یعنی با توجه به اینکه ترکیه یک کشور اروپایی است و شما کیفیت بالایی از تحصیل را دریافت می کنید، اما سطح هزینه ها مناسب است. همین هزینه ها را نیز می توانید با بدست آوردن بورسیه 100 درصدی تحصیل رایگان، حذف کنید.
 • برگزاری کلاس ها و دوره های رایگان: شرکت در دوره های رایگان یکساله آموزش زبان ترکی یا انگلیسی.
 • خدمات و تسهیلات رایگان: این مسئله شامل خدمات درمانی و پزشکی رایگان، تخفیف ها در گشت و گذار و بازدید از جاذبه های توریستی، حمل و نقل درون شهری رایگان و … می شود.
 • پرداخت حقوق ماهیانه: در کنار بورسیه تحصیلی رایگان، اگر دانشگاه دانشجو را واجد شرایط بداند و از نظر وسع مالی دانشجو نیاز به کمک داشته باشد، از طرف دانشگاه ماهانه به او حقوق پرداخت می شود.
 • هزینه رفت و آمد: دانشگاه امکان دارد که به دانشجویان بین المللی، هزینه رفت و آمد به کشورشان را پرداخت کند. این پرداختی به صورت چند بار معین در سال تعریف می شود. در این نوع بورسیه، دانشجو یا بلیت رایگان را دریافت می کند یا برای او تخفیف های ویژه لحاظ می شود.

شرایط  بورسیه دانشگاه حاجت تپه ترکیه
دانشگاه حاجت تپه یکی از دانشگاه هایی است که برای بورسیه تحصیلی می توانید به آن درخواست ارسال نمایید. زمان ارسال درخواست از اواخر دی تا اوایل اسفند می باشد. در هنگام ثبت در خواست در سایت ترکیه بورسلاری به موارد زیر توجه نمایید. از طریق بورسیه تحصیلی هم برای رشته های کارشناسی و هم برای رشته های کارشناسی ارشد و دکتری می توانید درخواست دهید.

 1. معدل و ریز نمرات دبیرستان را به صورت ترجمه شده در سایت بارگزاری نمایید.(معدل را می توان از اصلی ترین شرط های قبولی دانست ولی کافی نیست) حداقل نمره پیش دانشگاهی باید 18 باشد.
 2. انگیزه نامه ای که می نویسید بسیار مهم است سعی کنید در نوشتن انگیزه نامه از افراد متخصص راهنمایی بخواهید.
 3. داشتن مقالات ثبت شده، اختراع، کتاب نوشته شده و هر رزومه دیگری نکته مثبتی به حساب می آید که به شدت تاثیر گذار است.
 4. اگر مدرک زبان مانند تومر، تاقل و یا آیلتس داشته باشید در قبولی شما تاثیر گذار خواهد بود.
 • نکته مهم: توجه کنید که اگر همه مدارک ذکر شده را داشته باشید شانس شما برای بورسیه شدن در دانشگاه حاجت تپه ترکیه بسیار زیاد خواهد بود.

شهریه دانشگاه حاجت تپه ترکیه

 دانشگاه حاجت تپه ترکیه از تعدادی رشته‌های خاص برخوردار است که برای همین رشته‌ها تمامی امکانات را در اختیار گذاشته و امتیازات زیادی را نصیب خود کرده است. اساتید دانشگاه حاجت تپه با سابقه درخشان و تجارب عالی در طی کردن مسیرهای پژوهشی همواره در کنار دانشجو هستند. با توجه به گران بودن پایتخت این کشور شهریه دانشگاه نیز تا مقداری بالا خواهد بود. شهریه برخی از رشته‌های ان به صورت زیر است:

دانشکده شهریه
دانشکده پزشکی
185.690,00 TL
دانشکده دندانپزشکی
133.960,00 TL
دانشکده فیزیوتراپی
73.590,00 TL
دانشکده داروسازی
133.960,00 TL
دانشکده مهندسی
109.506,00 TL
دانشکده هنرهای زیبا
91.940,00 TL
دانشکده علوم
91.830,00 TL
دانشکده حقوق
82.800,00 TL
دانشکده پرستاری
73.590,00 TL
دانشکده علوم اداری و اقتصادی
82.800,00 TL 
دانشکده علوم بهداشت
73.590,00 TL
دانشکده آموزش
73.590,00 TL
دانشکده ادبیات
73.590,00 TL
دانشکده هنری آنکارا
152.955,00 TL 
دانشکده علوم ورزشی
73.590,00 TL
مدارس حرفه ای
55.170,00 TL

 این قسمت از مقاله نسبت به هزینه ای که هر سال دانشگاه ها ارائه می دهد تغییر خواهد کرد.

برنامه های کمک هزینه دانشگاه حاجت تپه

در کدام رشته می خواهید در دانشگاه حاجت تپه مشغول به تحصیل شوید؟ جالب است بدانید که برای برخی از رشته­ های پرطرفدار و تاپ، کمک هزینه­ های خاصی به دانشجویان داده می­ شود. ما در ادامه لیست این برنامه ­ها و ویژگی­های هر کدام را برایتان آورده­ ایم.

 • کمک هزینه تحصیلی علوم اجتماعی ابن خلدون (the Ibni Haldun Social Sciences Graduate Scholarship): این برنامه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویانی است که قصد دارند در رشته های مرتبط به علوم اجتماعی تحصیل کنند. این نوع کمک هزینه شامل بورسیه تحصیلی شهریه، استفاده از خدمات پزشکی و مراقبت های درمانی رایگان، کلاس یادگیری زبان ترکی رایگان، هزینه خوابگاه رایگان، کمک هزینه­ های ماهانه  بازدید از جاذبه­ های گردشگری به صورت رایگان می ­باشد. شما فکرش را بکنید که چقدر مزیت­های این کمک هزینه برای دانشجویان زیاد است! به راستی عالی می ­شود اگر بتوانید کمک هزینه ابن خلدون را بدست بیاورید.
 • برنامه کمک هزینه دانشجویی علمی و فناوری علی کوشچو (Ali Kuscu Science and Technology Scholarship): اگر به رشته ­های مرتبط با علوم و تکنولوژی علاقه دارید، می توانید درخواست خود برای دریافت کمک هزینه علی کوشچو را به دانشگاه حاجت تپه ارائه دهید.
 • برنامه کمک هزینه زبان ترکیه ای یونس امره (The Yunus Emre Turkish Language Scholarship): اگر می­ خواهید در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید و در عین حال به یادگیری زبان ترکی علاقه دارید، این کمک هزینه را از دست ندهید. شما به موجب این برنامه می­ توانید از کلاس­های رایگان آموزش زبان ترکی در کنار دیگر آپشن های بورسیه برخوردار شوید؛ اما در حالت کلی می­ توان گفت که این برنامه برای کسانی است که به زبان ترکی علاقه دارند.
 • برنامه کمک هزینه تحصیلی علوم پزشکی ابن سینا (The Ibni Sina Medical Sciences Scholarship Program): و اما خبر خوب برای کسانی که می­ خواهند در رشته­ های پزشکی، داروسازی، پرستاری، دندانپزشکی و دامپزشکی تحصیل کنند. برنامه کمک هزینه ابن سینا دانشگاه حاجت تپه به دانشجویان مقطع کارشناسی و ارشد متقاضی این رشته ها اهدا می­ شود. شانس خود را امتحان کنید.
 • برنامه کمک هزینه توبیتاک برای دانشجویان بین المللی (The Tubitak Graduate Scholarship Programme for International Student): رشته­های علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم کشاورزی، مهندسی، علوم فناوری، علوم طبیعی و علوم پزشکی می توانند برای دریافت این برنامه اقدام کنند. برنامه توبیتاک از طرف شورای علمی و فناوری ترکیه به دانشجویان بین المللی اعطا می­ شود که دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) می ­توانند از آن بهره ببرند.

پردیس های دانشگاهی حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه از لحاظ مساحت بسیار بزرگ بوده و به دو پردیس صحیه و بیتپه Beytepe تقسیم می شود. تمامی دانشکده های این دانشگاه در این دو پردیس قرار گرفته اند.

پردیس صحیه

پردیس رشته های علوم پزشکی، پردیس اصلی دانشگاه می باشد. این پردیس در منطقه صحیه شهر آنکارا قرار گرفته و دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، علوم بهداشت، بهداشت عمومی و جمعیت، بهداشت کودکان، روانشناسی، علوم اعصاب، دانشکده های مدیریت بهداشت و فناوری سلامت، فیزیوتراپی و … است. از مراکز اداری نیز می توان به: اداره آموزش، واحد تحقیقات زیست پزشکی، خوابگاه دانشجویی، مراکز تفریحی و ورزشی، ۳ بیمارستان آموزشی کتابخانه زیست پزشکی، مرکز توانبخشی اشاره کرد. دانشگاه حاجت تپه ابتدا از ساختمان پردیس صحیه تاسیس شد سپس گسترش یافت.

پردیس بیتپه (Beytepe)

بیتپه پردیس دوم دانشگاه حاجت تپه می باشد و در جهت افزایش دانشکده ها و گسترش دانشگاه حاجت تپه ترکیه تاسیس شد. این دانشکده محیط بسیار بزرگی بالغ بر ۶۰۰ هزار هکتار زمین را شامل می شود که دارای فضای باز، جنگل و کوهستان می باشد. دانشجویان از این محیط ها جهت پیاده روی، دوچرخه سواری و کوهنوردی استفاده می کنند. این پردیس در 14 کیلومتری شهر قرار دارد اما از لحاظ امکانات رفاهی کامل بوده و مجهز به درمانگاه تخصصی نیز می باشد.

عموما تمامی رشته هایی که به پزشکی مربوط نیستند در این پردیس تدریس می شوند که می توان به موارد مقابل اشاره کرد: رشته های علوم اقتصادی، رشته های علوم اجتماعی و ادبیات، دانشکده زبان های خارجی، دانشکده علوم ورزشی، دانشکده کامپیوتر و فناوری، موسسات مطالعه تاریخ ترکیه، دانشکده علوم هسته ای، دانشکده مهندسی، رشته های زیبایی شناسی، علوم طبیعی، دانشکده فنی و حرفه ای و … همچنین این پردیس شامل مراکز اداری مانند: اداره آموزش دانشگاه، کتابخانه، دفاتر اداری، خوابگاه های دانشجویی، مراکز تفریحی و ورزشی است.

دانشکده های حاجت تپه ترکیه

دانشگاه Hacettepe  توانسته است، بیشترین مقالات را در مجلات علمی SCI و SSCI در بین دانشگاه های ترکیه کسب نماید. به همین دلیل است که دانشکده های این دانشگاه جزو پرطرفدارتین دانشگاه ها در رشته های مختلف هستند. در ادامه برخی از این دانشکده ها را نام خواهیم برد:

 1. دانشکده پزشکی: این دانشکده رتبه اول را در ترکیه از نظر انتشارات بین المللی دارد، از سه بخش علوم پزشکی پایه، علوم پزشکی و جراحی تشکیل شده است.
 2. دانشکده دندانپزشکی : دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه ترکیه دارای هفت بخش است. طول مدت تحصیل در این دانشگاه 5 سال می باشد و پس از آن مدرک جراحی فک و دندان (DDS) به دانشجو داده می شود که امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از دکترا نیز وجود دارد.
 3. دانشکده داروسازی: این دانشکده نیز از 3 بخش علوم داروسازی پایه، علوم تخصصی داروسازی و تکنواوژی داروسازی که هر یک دارای شاخه های متعددی هستند، تشکیل شده است.
 4. دانشکده اقتصاد علوم: دارای 5 بخش مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روابط بین المللی، مدیریت دولتی و امور مالی است. این دانشکده به منظور تامین نیاز روزافزون به معلمان و متخصصان آموزشی تاسیس شده است.این دانشکده به خصوص در رشته های علوم، ریاضی، فیزیک، زیست شناسی، زبان های خارجی و آموزش ابتدائی و پیش دبستانی فعالیت می کند .
 5. دانشکده مهندسی: تحقیقات و انتشارات دانشگاه حاجت تپه ترکیه در سطح بین المللی است. از این نظر در ترکیه مقام اول را دارد. این دانشکده دارای دو زیر گروه است. مهندسی شیمی، مهندسی و علوم کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، مهندسی محیط زیست، تغذیه، زمین شناسی، مهندسی معدن، مهندسی هسته ای و مهندسی فیزیک از رشته های این دانشکده می باشد. در این دانشکده 50 آزمایشگاه برای رشته های مختلف وجود دارند و در بیش از 30 رشته ادامه تحصیل تا مقاطع تحصیلات تکمیلی امکان پذیر است.
 6. دانشکده هنرهای زیبا: این دانشکده علاوه بر فعالیت های آموزشی خود در فعالیت های ملی و بین المللی مختلفی از قبیل مسابقات، نمایشگاه ها، انتشارات کتاب و غیره شرکت دارد. این دانشکده سالانه ظرفیت پذیرش 100 دانشجو را دارد که دانشجویان مقطع کارشناسی با آزمون ورودی گزینش می شوند. دانشکده دارای بخش های گرافیک، طراحی داخلی، نقاشی، مجسمه سازی و سفالگری است.
 7. دانشکده ادبیات: این دانشگاه 18 رشته در مقطع کارشناسی در 15گروه مختلف ارائه می دهد. این گروه ها عبارت اند از: فرهنگ و ادبیات آمریکا، باستان شناسی، مردم شناسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات فرانسه، زبان و ادبیات آلمانی، تاریخ، تاریخ هنر، زبان شناسی، فلسفه، روان شناسی، جامعه شناسی، ترجمه و ترجمه شفاهی، زبان و ادبیات ترکیه.
 8. دانشکده علوم: در نهایت این دانشکده نیز دارای چهار گروه زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و آمار است.

رشته های دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه تعداد بسیاری دانشکده دارد که در هر یک از آنها علوم خاصی تدریس می‌شود. برجسته‌ترین رشته‌های این دانشگاه شامل رشته پزشکی و دندان پزشکی است که با امکانات بسیار عالی تدریس می‌شود و هر ساله نیز داوطلبان زیادی را به خود جذب می‌کند‌. با اینحال رشته‌های دیگری نیز در این دانشگاه وجود دارند که شرایط دریافت بورسیه و پذیرش برای هر یک از انها متفاوت است. این رشته‌ها شهریه‌های مختلفی نیز دارند و معتبرترین راه ورود به انها ازمون یوس مرکزی  و سات است:

 • رشته داروسازی
 • رشته اقتصاد
 • رشته زبان و ادبیات انگلیسی
 • رشته فیزیوتراپی
 • رشته پرستاری
 • علوم ارتباطات
 • حقوق
 • علوم بهداشت
 • علوم ورزش
 • رشته‌های مهندسی
 • و ..‌

دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه

دندانپزشکی یکی از رشته‌های جذاب است که تحصیل در ان نیازمند وجود اساتید عالی است که با اجرای علمی و طرح‌های ازمایشی بتوان در ان مهارت زیادی پیدا کرد. خوشبختانه دانشگاه حاجت تپه از همه لحاظ امکانات لازم را برای رشد و ارتقا دانشجویان فراهم کرده است. این دانشگاه ازمون یوس مرکزی و سات را برای ورود به رشته دندانپزشکی مناسب می‌داند. دانشکده دندانپزشکی رشته‌های زیر را ارائه می‌دهد و امکان ارتقا شخص را تا مقاطع تخصص نیز امکان پذیر می‌سازد:

 • رادیولوژی دندان-فک و صورت اندودنتیکس
 • جراحی دهان و فک و صورت ارتودنتیکس
 • دندانپزشکی کودکان
 • پروتز دندان
 • دندانپزشکی ترمیمی
 • پریودنتولوژی

 شهریه دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه برابر 133.960,00 لیر است که با توجه به امکانات ان این مقدار شهریه تا حدودی مناسب است.

پزشکی دانشگاه حاجت تپه

رشته پزشکی دانشگاه حاجت تپه حدود ۶ سال به طول می‌انجامد و ظرفیت ورود دانشجویان به این رشته تا حدود ۵۰ نفر است. البته این ظرفیت برای دانشجویان خارجی است. داوطلبان باید مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی داشته باشند و از طریق ازمون یوس مرکزی  و سات یا مصاحبه وارد این دانشگاه شوند. پذیرش در این رشته نیازمند داشتن مدرک زبان ایلتس یا تافل است. بهترین معدلی که این دانشگاه قبول می‌کند از شانزده  و بیشتر است و پایین‌تر از آن توسط دانشگاه حاجت تپه مورد قبول نیست. داوطلبان در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت یعنی در ماه اپریل می‌توانند برای شرکت در ازمون ثبت‌نام کنند. ین دانشگاه خوابگاه نیز دارد. شهریه پزشکی دانشگاه حاجت تپه 185.690,00 لیر است.

امکانات دانشگاه حاجت تپه ترکیه

در هر دو پردیس دانشگاه امکاناتی مانند: استخر، سالن های ورزشی، فوتبال، والیبال، بسکتبال، مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه های مختلف، کتابخانه مرکزی، کتابخانه های مخصوص رشته پزشکی، کافی شاپ، رستوران، گالری های هنری و معماری، سالن های کنسرت و سینما، مراکز بهداشت، شعبه بانک های مختلف، اداره پست و …. از امکانات دانشگاه حاجت تپه ترکیه به حساب می آید. در دانشگاه حدود ۱۴۰ باشگاه مختلف وجود دارد که در زمینه های مختلف مانند موسیقی، کوه نوردی، انواع مسابقات ورزشی و …. فعالیت می کنند. مراکز آموزش موسیقی ترکیه و جهان هم اکنون در این دانشگاه فعالیت می کند و در حدود ۳۰۰ دانشجوی دختر و پسر همه ساله در آن مرکز فعالبت می کنند.

بیمارستان های دانشگاه حاجت تپه

چهار بیمارستان آموزشی درمانی قدرتمند و برجسته در محوطه دانشگاه صحیه وجود دارد که همه آنها را دانشگاه حاجت تپه تأسیس و راه اندازی کرده است. این چهار بیمارستان خدمات علمی، پژوهشی، درمانی و تحصیلی دانشجویان رشته های پزشکی را به طور کامل پوشش می ­دهد. در کنار خدمات دهی به شهروندان، هر سه­ی این بیمارستان­ها آموزشی نیز هستند.

 • بیمارستان کودکان (Ihsan Dogramaci, Child Hospital)
 • بیمارستان بزرگسالان (Adult Hospital)
 • بیمارستان انکولوژی (Oncology Hospital)
 • بیمارستان آوران (Oran Hospital)

جالب است بدانید که در این بیمارستان­ها امکان ویزیت آنلاین، انجام آزمایشگاه­های تخصصی و پرسش و پاسخ نیز وجود دارد. برای دانشجویان بین المللی نیز امکان ویزیت رایگان یا با تخفیف وجود دارد. این حوزه بندی تخصصی بیمارستان ها خود کیفیت بالای تحصیلی برای رشته های مختلف، گرایش ها و تخصص های پزشکی را نشان می دهد. جای تعجب هم نیست، چون داریم در مورد هفتمین دانشگاه برتر ترکیه صحبت می کنیم.

خوابگاه های دانشگاه حاجت تپه

پردیس صحیه دارای 3 بلوک خوابگاه است که هر یکی از اتاق های آن ها نسبت به مساحتی که دارد دو یا یک دانشجو اسکان می گیرد. پردیس دوم دانشگاه (بیتپه) که در خارج از شهر قرار دارد دارای دو نوع خوابگاه به صورت خانه دانشجویی و خوابگاه های خصوصی می باشد. ظرفیت خانه های دانشجویی به تعداد ۱۸۸۰ و خوابگاه های خصوصی به ۱۳۴۰ دانشجو را پذیرش می کنند. تعداد کل بلوک های خوابگاهی پردیس بیتپه 5 واحد می باشد. افرادی که تمایلی به اسکان یافتن در خوابگاه های دانشگاه ندارند می توانند از آپارتمان ها یا خوابگاه ها در اطراف دانشگاه واحدی را اجاره نمایند. خوابگاه های غیر دانشگاهی در اطراف هر دو دانشگاه وجود دارد.

هزینه خوابگاه دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه دارای تعدادی خوابگاه برای افراد خارجی و مردم ترکیه است که با توجه به هر رشته‌ایی می‌توانند در ان ساکن شوند. هزینه مربوط به این خوابگاه‌ها بین ۲۰۵ تا ۳۱۰ لیر است. خوابگاه‌های این دانشگاه تا ظرفیت سه هزار و پانصد نفر را پشتیبانی می‌کند و از امکانات خوبی نیز برخوردار است.

سوالات متداول حاجت تپه

آیا دانشگاه حاجت تپه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت است ؟

دانشگاه حاجت تپه به دلیل اینکه مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشد بسیار مورد توجه متقاضیان و دانشجویان ایرانی است.

آیا دانشگاه حاجت تپه ورودی بدون آزمون دارد ؟

خیر، دانشگاه حاجت تپه که مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران است و قابلیت پذیرش بدون آزمون را ندارد و فقط از طریق آزمون sat و آزمون یوس مرکزی پذیرش میگیرد و  انگشت شمار موفق به اخذ پذیرش در این دانشگاه می شوند.

دانشگاه حاجت تپه خوابگاه دانشجویی دارد؟

دانشگاه حاجت تپه دارای 3 بلوک خوابگاه است که مساحت اتاق ها مناسب برای یک تا دو دانشجو میباشد ،پردیس دوم دانشگاه حاجت تپه نیز دو نوع خوابگاه دانشجویی و خوابگاه خصوصی دارد،ظرفیت خانه های دانشجویی به تعداد ۱۸۸۰ و خوابگاه های خصوصی به ۱۳۴۰ دانشجو را است.