تحصیلات عالی دانشگاهی در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل سطح علمی بالا توانسته است در سال‌های اخیر، خود را به عنوان یکی از اولویت‌های دانشجویان ایرانی برای تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی تبدیل کند. البته میزان تقاضا برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه بسیار بیشتر از مقاطع دیگر است. یکی از مواردی که این کشور را به یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی ایرانیان تبدیل می‌کند، تفاوت نسبتا کم ارزش مالی ريال ایران با لیر ترکیه است. این تفاوت بسیار کمتر از تفاوت ارز ایران با دلار و یورو است. در ادامه این مطلب از یوس تاکتیک قصد داریم به بررسی شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه بپردازیم.

راه‌های مختلفی برای تحصیل در ترکیه، پیش روی متقاضیان تحصیل در این کشور است. همچنین برای تحصیل در این کشور نیز امتیازاتی در نظر گرفته شده است که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید در مدت تحصیل، خانواده خود را هم در کنارتان داشته باشید که در ادامه با این امتیازات نیز آشنا می‌شوید.

آشنایی مختصر با نظام آموزشی ترکیه

نظام آموزشی کشور ترکیه بسیار به نظام آموزشی کشور ایران شباهت دارد. اگرچه در این میان تفاوت‌هایی هم دیده‌ می‌شود. در کشور ترکیه، تنها دروسی تدریس می‌شوند که می‌توانند آینده دانشجو را تضمین کنند و خبری از دروس غیر کاربردی نیست. در دانشگاه‌های این کشور، حق برابری جنسیتی وجود دارد و آقایان و بانوان از حقوق برابری برخوردار خواهند بود.

در دانشگاه‌های ترکیه، انواع امکانات رفاهی برای دانشجویان وجود دارد و آن‌ها این امکان را خواهند داشت تا بتوانند در کنار تحصیل، اوقات فراغت لذت‌بخشی را هم تجربه کنند. در رابطه با مدرک دانشگاهی کشور ترکیه نیز می‌توان با جرئت می‌گفت که مدارک دانشگاه اکثر دانشگاه‌های کشور ترکیه از اعتبار بین‌المللی برخوردار هستند و از این رو دانشجویان می‌توانند با این مدارک برای دانشگاه‌های سراسر دنیا تقاضای تحصیل بدهند.

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

یکی از پرمتقاضی‌ترین مقاطع تحصیلی در کشور ترکیه برای ایرانیان، مقطع کارشناسی ارشد است. بیشتر دانشجویان ایرانی، پس از اتمام دوره کارشناسی در ایران، برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه اقدام می‌کنند تا بتوانند با اخذ مدرک تحصیلی بین‌المللی دانشگاه‌های این کشور، به درجات بالاتری دست پیدا کنند. البته مقاطع تحصیلی دیگر نیز متقاضی بسیاری دارند اما کارشناسی ارشد در کشور ترکیه، دانشجویان بیشتری را در دل خود جای داده است.پ


یکی از مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه این است که به شما این اجازه داده خواهد شد تا بتوانید در کنار تحصیل نیز کار کنید. همچنین در حین تحصیل، خانواده دانشجو می‌توانند در کنار او و در کشور ترکیه اقامت داشته باشند.

معرفی دانشگاه‌های برتر جهت تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

همانطور که می‌دانید، دانشگاه‌های دنیا از دو نوع دولتی و خصوصی تشکیل شده‌‌اند. لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه‌های خصوی به دلیل در اختیار گذاشتن امکان بیشتر، بالاتر خواهد بود.

یکی از مواردی که پیش از اقدام برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باید در نظر داشته باشید، این است که شما باید به زبان انگلیسی و یا ترکی تسلط داشته باشید و در آزمون‌های بین‌المللی زبان مانند آیلتس و یا تافل شرکت کرده باشید. اگرچه تنها شرکت کردن در این آزمون‌ها کافی نیست و باید بتوانید حداقل نمره ممکن را که دانشگاه تعیین کرده است، به دست بیاورید.

برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه شما باید در دانشگاه‌ قبلی خود، معدل بالایی را کسب کرده باشید. ضمنا در نظر داشته باشید که شما برای تحصیل در کشور ترکیه باید ابتدا بتوانید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید. اما کدام دانشگاه‌های کشور ترکیه برای تحصیل مناسب هستند؟ کدام دانشگاه‌های خصوصی و کدام دولتی هستند؟ مدارک تحصیلی کدام دانشگاه‌ها بین‌المللی است؟


برای رزرو وقت مشاوره کلیک کنید 

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

معرفی رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

بد نیست بدانید رشته‌های پرمتقاضی این کشور چیست و تحصیل در کدام رشته‌ها می‌تواند در این کشور موفقیت‌آمیز باشد و آینده روشنی داشته باشد.

در کشور ترکیه انواع رشته‌های مهندسی، پزشکی، پیرا پزشکی و علوم انسانی تدریس می‌شوند. کشور ترکیه در زمینه پزشکی بسیار پیشرفته است و از این رو تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه می‌تواند یک انتخاب مناسب برای تحصیل در این کشور باشد. در ادامه درباره تمام رشته‌های پرمتقاضی و مناسب تحصیل کشور ترکیه صحبت خواهیم کرد.

بهترین رشته تحصیلی در ترکیه کدام است؟برای مشاهده پست کلیک کنید

انواع رشته‌های مهندسی

نوبت به بررسی یکی از پرمتقاضی‌ترین رشته‌ها با بیشترین زیرشاخه‌ها است. رشته‌های مهندسی نه تنها در ترکیه بلکه در جهان بسیار پر متقاضی هستند و از این رو دانشگاه‌های کشورهای مختلف نیز انواع رشته‌های آن را ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های کشور ترکیه هم از این موضوع مستثنی نیستند و در بیشتر دانشگاه‌های این کشور انواع رشته‌های مختلف مهندسی ارائه می‌شود.

پرمتقاضی‌ترین رشته‌های مهندسی در کشور ترکیه مهندسی کامپیوتر و سپس مهندسی مکانیک هستند. دولت کشور ترکیه و دانشگاه‌های این کشور از متقاضیان تحصیل در این رشته‌ها با آغوشی باز استقبال می‌کنند. البته رشته‌های دیگر مهندسی نیز در ترکیه تدریس می‌شوند که به شرح زیر هستند:

  • مهندسی نرم‌فزار‌افزار
  • مهندسی سخت افزار
  • کارشناسیی فناوری اطلاعات
  • مهندسی معدن
  • مهندسی صنایع
  • مهندسی شیمی
  • مهندسی فیزیک
  • مهندسی هسته‌ای

پزشکی؛ تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه در این رشته پرطرفدار

همانطور که پیش‌تر درباره آن صحبت کردیم، رشته پزشکی در کشور ترکیه بسیار محبوب است و به همین خاطر دانشگاه‌های این کشور نیز در انواع زمینه‌های پزشکی و پیراپزشکی صاحب مقام هستند و در میان برترین دانشگاه‌های جهان دیده می‌شوند.

داروسازی، مهندسی پزشکی و مواردی از این قبیل در لیست رشته‌های پیراپزشکی قرار دارند و اکثر دانشگاه‌های ترکیه نیز این رشته‌ها را در لیست دروس قابل ارائه خود دارند. در زمینه انواع تخصص‌های پزشکی نیز دانشگاه‌های ترکیه درخشش دارند و تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می‌تواند در این زمینه‌ها بسیار تجربه مناسبی باشد.

رشته‌های مرتبط با اقتصاد

یکی رشته‌هایی که در کشور ترکیه بسیار متقاضی تحصیل دارد و دانشگاه‌های بسیاری هم امکان تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه را برای این رشته و زیرشاخه‌های آن فراهم کرده‌‌اند. زیرشاخه‌های این رشته هم عبارتند از: مهندسی اقتصاد، سیاست، تجارت آب‌های آزاد که موارد بیشتری نیز شامل آن‌ها می‌شوند.

سیاست بین‌الملل

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه در رشته سیاست نیز می‌‌تواند آینده درخشانی را برای شما دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رقم بزند. رشته سیاست کمی پیچیده است و به همین خاطر شما باید بتوانید بهترین دانشگاه را برای تحصیل در این مقطع انتخاب کنید.

رشته روان‌شناسی و زیرشاخه‌های آن

یکی دیگر از رشته‌های پرمتقاضی در جهان که در کشور ترکیه هم خواهان بسیاری را دارد و به همین منظور، روان‌شناسی به یکی از رشته‌های پایه ثابت دانشگاه‌های ترکیه تبدیل شده است. این رشته نیز خود انواع مختلفی دارد که خارج از موضوع بحث است.

تجارت بین‌الملل

از آن‌جایی که کشور ترکیه یک کشور اوراسیایی است و در این کشور تجارت به صورت بسیار گسترده رواج دارد، رشته تجارت بین‌المللی نیز از رشته دروسی است که در این کشور بسیار مورد توجه قرار دارد. تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه و در رشته تجارت بین‌‌الملل می‌تواند به دلیل دسترسی ترکی به دریا‌های مختلف، آینده‌ای روشن را برای شما رقم بزند.

شرایط آسان‌تر تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه نسبت به دیگر مقاطع

آیا تا به حال به این موضوع فکرکرده‌اید که چرا باید مقطع کارشناسی ارشد را برای تحصیل در ترکیه انتخاب کرد؟ چرا دکترا و یا لیسانس را برای تحصیل در ترکیه انتخاب نکنیم؟ کشورهای جهان و مخصوصا ترکیه برای پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی کمی سخت‌گیری به خرج می‌دهند و از این رو تحصیل در این مقطع می‌‌تواند شما را با چالش‌های متفاوتی روبه‌رو کند.

علاوه بر دانش زبان انگلیسی، آزمون جامعی که در کشور ترکیه برای پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی برگزار می‌شود هم وجود دارد. این آزمون در مقطع کارشناسی با سخت‌گیری بیشتری برگزار می‌شود و شما برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه راه سخت‌تری را در پیش خواهید داشت.
چرا دانشجویان دانشگاه های ترکیه را انتخاب می کنند - آنتالیا خانه

برای پذیرش در مقطع دکترا، درست است که دانشگاه‌های ترکیه از سطح علمی بالایی برخوردار هستند اما برای تحصیل در مقطع دکترا بد نیست به دانشگاه‌های معروف‌تر اروپایی و آمریکایی نیم نگاهی داشته باشید. برای پذیرفته شدن در دانشگاه‌های خارجی به مدرک بین‌المللی نیاز خواهید داشت. برای همین شما می‌توانید کارشناسی ارشد خود را در این کشور بگذرانید و برای مقطع دکترا، درخواست تحصیل در یک کشور اروپایی و یا آمریکایی را بدهید.

مزایای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

با تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه به شما ویزای تحصیلی ترکیه اعطا خواهد شد. در نظر داشته باشید که این ویزا به شما امتیازات زیادی مانند امکان همراهی خانواده را می‌دهد. به عبارتی دیگر، شما با دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه، می‌‌توانید خانواده خود را هم به این کشور ببرید. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، خانواده این امکان را خواهند داشت تا اتمام دوران تحصیل، در کنار ش ما اقامت ترکیه داشته باشند. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که این ویزا به دریافت تابعیت ترکیه منجر نخواهد شد.
اگر قصد دارید تا در کشور ترکیه زندگی کرده و تابعیت این کشور را به دست بیاورید، باید بتوانید در مدت تحصیل خود در این کشور، یکی از راه‌های دریافت حق شهروندی ترکیه را انتخاب کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید در مدت تحصیل خود، خانه خریداری کنید و اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه نیازمند مدارکی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد. اولین مدرکی که باید به همراه داشته باشید، پاسپورت است. البته دیگر مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه هم مورد نیاز هستند.

همچنین شما برای اخذ ویزای تحصیلی به ارائه عکس پرسنلی مناسب و تمام رخ از خودتان دارید. از دیگر مواردی که شما به عنوان یک متقاوضی اخذ ویزای تحصیلی ترکیه نیاز دارید، ارائه کارنامه ریز نمرات است. همچنین باید مدرک دانشگاهی و دیپلم خود را هم به صورت ترجمه شده و کاملا رسمی به سفارت ترکیه و دانشگاه مورد نظر ارائه بدهید.

نکته‌ای که باید در این میان در نظر داشت این است که شما باید پیش از ثبت درخواست اخذ ویزا، برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر درخواست بدهید. سپس می‌‌توانید در صورت قبول شدن برای اخذ ویزا اقدام کنید. اخذ ویزا مراحل سخت و پیچیده‌ای نیز دارد که شما باید بتوانید به خوبی از این مراحل آگاهی داشته باشید، در غیر این صورت به مشکل بر خواهید خورد.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه

برای اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه باید ابتدا مدارک خواسته شده را آماده کنید. سپس برای دانشگاه مورد نظر درخواست پذیرش دهید. لازم به ذکر است که هر دانشگاه در زمان خاصی از سال پذیرش می‌کند و شما باید تنها در آن زمان برای پذیرش درخواست دهید.
پس از قبول شدن و پذیرش در دانشگاه مورد نظر، باید مدارک خواسته‌شده توسط دانشگاه را برای آن‌ ارسال کنید. 


سوالات درباره تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می‌تواند متقاضیان بسیاری را درگیر ابهامات مختلف کند. این ابهامات می‌‌توانند درباره نوع دانشگاه و یا رشته‌های مناسب برای تحصیل در ترکیه باشند. ما در ادامه قصد داریم به سوالات متداول شما پاسخ بدهیم.


هزینه تحصیل به طور میانگین در دانشگاه‌های ترکیه چقدر است؟
شهریه در دانشگاه‌های کشور ترکیه به موارد مختلفی بستگی دارد که نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی از مهم‌ترین آن‌ها هستند. بدیهی است که دانشگاه‌های خصوصی شهریه بیشتری دارند و مقطع کارشناسی ارشد نیز از کارشناسی شهریه بیشتری دارد.

آیا پذیرش در کارشناسی ارشد آسان‌تر از کارشناسی است؟
مشخصا بله. همانطور که گفته شد، برای تحصیل در مقطع کارشناسی، آزمونی مانند کنکور ایران از دانشجویان گرفته خواهد شد و شما برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور راه سخت‌تری را در پیش خواهید داشت.

شهریه در ترکیه با چه نرخ ارزی صورت می‌گیرد؟
معمولا با ارز رایج این کشور یعنی لیر پرداخت می‌شود.

آیا کمک هزینه از سمت دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی انجام می‌شود؟
در برخی موارد بله. شما در صورت پذیرفته‌شدن برای بورسیه تحصیلی دانشگاه مورد نظر، می‌توانید کمک‌ هزینه تحصیلی دریافت کنید.
آیا امکان تحصیل به صورت رایگان در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد؟
در برخی موارد بورسیه‌های تحصیلی تنها به صورت تمام ارائه می‌شوند. به عبارتی دیگر در برخی دانشگاه‌های ترکیه چیزی به نام کمک‌ هزینه تحصیل وجود ندارد و دانشجویان با دریافت بورسیه‌، از پرداخت هرگونه مبلغی برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر، معاف خواهند شد.

بهترین شهرها برای زندگی و تحصیل کدام هستند؟
شهرهای آنکارا و استانبول به دلیل اینکه چندین دانشگاه معتبر در این شهرها قرار دارند، می‌توانند گزینه مناسبی برای اقامت و تحصیل باشند.
آیا خوب است که مقطع دکترا را هم در ترکیه بگذرانیم؟
از آن‌جایی که دانشگاه‌های کشور ترکیه از کیفیت بالایی برخوردار هستند، می‌توان برای تحصیل در مقطع دکترا نیز دانشگاه‌های این کشور را پیشنهاد کرد. اما در نظر داشته باشید که بتوانید در صورت توان در یک دانشگاه اروپایی و یا آمرکیایی تحصیل کنید.
روند ثبت نام در دانشگاه‌های ترکیه به چه صورت است و آیا ثبت نام به صورت غیر حضوری صورت می‌گیرد؟
شما می‌توانید برای ثبت نام در دانشگاه‌های کشور ترکیه به صورت غیر حضوری و با کمک یک موسسه مهاجرتی معتبر اقدام کنید.

با یوس تاکتیک مهاجرت تحصیلی به ترکیه آسان است

موسسه مهاجرتی یوس تاکتیک یکی از موسسات فعال در زمینه ارائه انواع خدمات مهاجرتی به ایرانیان است. اگر قصد مهاجرت از طریق تحصیل در کشورهای خارجی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات مشاوره وکلای مهاجرتی ما بهره‌مند شوید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع شیوه‌های دیگر مهاجرت به برترین مقصدهای مهاجرتی در دنیا نیز با ما تماس بگیرید.

برای رزرو وقت مشاوره کلیک کنید