دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های ترکیه بعد از گذراندن حداقل ۶۰ واحد درسی در دانشگاههای خود می توانند برای دوره های ۳-۴ ساله، برای ادامه تحصیل در رشته خود یا رشته های نزدیک به رشته ی خود به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی منتقل شوند. این ۶۰ واحد درسی در صورت تایید دانشگاه مقصد مورد قبول واقع شده و دانشجویان حداقل از ترم سوم مشغول به تحصیل می شوند.

انتقال دانشجویان دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های کشورهای خارجی برای انتقال به دانشگاه های خارجی وخصوصاً دانشگاه های اروپا از این کشور دو نکته ی مهم و قابل توجه است.

۱ – نمره ی معدل واحدهای گذرانده

۲ – مدرک زبان انگلیسی


به این ترتیب اگر دانشجو دارای نمره ۶ آیلتس ونمره ی معدل ۲٫۵۰ از ۴ باشد امکان انتقال به دانشگاه های مقصد را دارا می باشد و اگر دانشجو مدرک زبان نداشته باشد می تواند در دوره های امادگی زبان ترم تابستان “pre-sessional” شرکت کند.

برای انتقال به دانشگاههای آمریکا و کانادا دانشجویان می بایست درس های گذرانده در ترکیه را معادلسازی “evolution credit” نمایند.در همین معادل سازی دانشگاه و ترم تحصیلی جدید دانشجویان مشخص خواهد شد

 • ERASMUS
  برای انتخاب این مسیر باید هممان ترم اول برنامه ریزی کنید
  برنامه اراسموس یا همان تبادل دانشجو اتحادیه اروپا شاید در نگاه اول برنامه ایی یک یا دو ترمه برای گذراندن قسمتی از تحصیلاتتون در اتحادیه اروپا باشه ولی این فرصتی مناسب هست تا به کشور مقصد رفته و ماندگار شوید
  نکته مهم: ترکیه عضو سیستم های زیر می باشد:
  EUROPEAN CREDIT TRANSFER
  ACCUMULATION SYSTEM
  این یعنی هر واحدی که شما در ترکیه پاس میکنید در اروپا نیز در رشته معادل معنبر خواهد بود
   
  به عنوان مثال : وقتی شما در دوره فوق لیسانس دانشگاه دولتی در ترکیه پذیرش گرفتین از همان  ترم اول به دنبال معدل 3 یا یالاتر باشید و برای ازمون زبان اراسموس اماده بشید که ازمون راحتی هستش برای ازمون زبان هم میتونید از سوالات سال های قبل کمک بگیرید چون امکان تکرار سوالات بسیار بالاست
 • هر ساله یک بار دانشگاه ها با ظرفیت های مشخص خودشون اقدام به پذیرش دانشجو های اراسموس و ارسال دانشجویان به دانشگاه های طرف قرار داد اروپایی میکند .
 • بیشتر دانشجو ها بورسیه تحصیلی دانشگاه هم دریافت میکنند(ماهانه 400 تا 1000 یورو )
  این دانشجو ها که بورسیه دریافت میکنند و دانشگاه های اروپایی هم نامه پذیرش صادر میکنه پروسه ویزا سریعتر و راحتر انجام میشه
  نکته کلیدی :
  بعد از این که شما یک یا دو ترم تحصیلی رو در یکی از دانشگاه های اروپایی گذروندید شما باید برای همان دوره ایی که در حال تحصیل هستین در همون دانشگاه اپلای کنید چون اساتید دپارتمان شما رو خواهند شناخت و همچنین چون در اون دانشگاه برای مدت کوتاهی هم که باشه پذیرش دارید و در حال تحصیل هستین  به احتمال زیادبدون نیاز به ازمون زبان مجدد پذیرش دایمی خواهید گرفت .
   
 • بعد از قبولی چون اکثر درس ها رو قبلا گذروندید با تطبیق واحد و دفاع از پایان نامتون در یک ترم تحصیلی میتونید از دانشگاه اروپایی مقصد فارغ التحصیل بشید .

  برای پذیرش از دانشگاه هایی که برنامه اراسموس دارند و مورد قبل کشور های اروپایی هستند با ما در ارتباط باشید