ما برای شما سنت های جشنی را که از زمان های قدیم در جریان بوده است، بررسی کرده ایم. در ادامه به سنت های عید فطر در ترکیه می پردازیم.

آمادگی برای عید فطر در ترکیه

هیجان و تدارکات جشنواره در هفته آخر ماه مبارک رمضان در ترکیه آغاز می شود. سعی می شود آمادگی عید سعید فطر تا روز عارف به پایان برسد. همه خانه ها تا روز عارف تمیز می شود و بونت عید مبارک می آویزد.

لباس هایی را که بزرگ ترها در عید فطر می پوشند از کابینت ها در می آورند، اتو می کنند. لباس های نو برای بچه ها می برند تا در عید فطر بپوشند. به چنین لباس هایی بایراملیک می گویند.

شکر و شکلات برای مهمانان ارائه می شود. آماده سازی برای وعده های غذایی در روز جشن تهیه می شود. به خصوص سرمه یکی از غذاهای مورد علاقه عید فطر است.

همه افراد خانواده به نوبت شسته می شوند، زیرا اعتقاد بر این است که غسل و آبستن در روز عریفه سواب است. در روز عریفه بعد از ظهر از مقبره ها بازدید می شود. بزرگترین کار روز عریفه تهیه دسر جشن است. همسایه ها دور هم جمع می شوند و باقلوا درست می کنند.

نامزدها بسته هایی با لباس تهیه می کنند تا در عید فطر بپوشند. طرف نر یک سینی باقلوا را کنار یک کت می فرستد. طرف دختر هم انبوهی از لباس های جشن را برای مرد می فرستد.


سنت های عید فطر در ترکیه


جمع آوری آب نبات

سرگرم کننده ترین قسمت عید فطر برای کودکان، سنت جمع آوری آب نبات در ترکیه است. در روز جشن، کودکان به دیدار بزرگترهای خود می روند و آب نبات جمع آوری می کنند. از این رو عید فطر را «روز قند» نیز می نامند.
عید فطر در ترکیه


پوشیدن لباس های خریداری شده برای عید فطر در ترکیه

اولین چیزی که هنگام نامیدن مراسم عید فطر در ترکیه به ذهن خطور می کند زود بیدار شدن یا بهتر است بگوییم بیدار شدن است.

 بچه ها صبح عید زود از خواب بیدار می شوند. لباس تمیز و نو می پوشید. خرید لباس در زمان های قدیم بسیار مجلل بوده و در روز عید فطر در ترکیه برای کودکان لباس نو می خرند. به همین دلیل است که لباس های جشن بسیار ارزشمند هستند. حتی بچه های آن زمان در غروب عرفه به خواب می روند و آنها را در لباس های جشن می پیچند. این آیین در واقع نشانه احترام به ماه رمضان و عید سعید فطر است.

دیدار بستگان

از سنت های عید فطر، دیدار با اقوام ضروری است. پدربزرگ و مادربزرگ و پدربزرگ و مادربزرگ و پدربزرگ و مادربزرگ و عمه و عمو و همه بزرگترها در عید فطر به دیدار می آیند. بنابراین، حتی بستگانی که برای مدت طولانی یکدیگر را نمی بینند، این فرصت را دارند که دور هم جمع شوند.

عید فطر

درست کردن دسرهای مخصوص عید سعید فطر

در عید سعید فطر اکثرا کوچولوها به دیدار بزرگترها می روند. بزرگترها هم از دسرهای خوشمزه یکدیگر لذت می برند. به خصوص باقلوا و دسر با شربت از سنت های عید فطر است. در برخی مناطق نیز در برخی از روستاها ارائه یک میز پیچ در پیچ با غذاهای عالی برای هر مهمان مرسوم است.

نماز عید فطر

عید سعید فطر یکی از زیباترین روزهای وحدت و همزیستی است. یکی از چیزهای مذهبی و سنتی که عید فطر را معنا می کند، نماز عید فطر است. عید سعید فطر با نماز صبح و نماز عید فطر آغاز می شود. عید سعید فطر در مسجد بعد از نماز عید سعید فطر که همه با هم ساخته اند نیز یکی از زیباترین نمادهای این اتحادیه است.

صبحانه عید فطر

تهیه غذاهای زیبا نیز در میان سنت های جشن در رتبه اول قرار دارد. غذای ویژه ای برای صبح جشن آماده می شود، میز صبحانه غنی تر و توجه تر از همیشه است. سپس پس از بازگشت مردان از نماز عید فطر، زیباترین غذا توسط خانواده خورده می شود.

بازدید از قبرستان

زیارت بزرگان در عید فطر یکی از زیباترین سنت هاست. همچنین بازدید از بزرگانمان که از این دنیا می روند فراموش نشود. بنابراین یکی از شلوغ ترین مکان های عید فطر قبرستان هاست. عیادت از اقوام ما که در قبرستان هستند یکی از سنت های جشن است.

شام عید فطر

یکی دیگر از سنت های عید فطر، غذاهای جشن است که خانواده ها را در کنار هم نگه می دارد. در عید سعید فطر، زیباترین غذاهایی مانند تیریت ، دلمه و دسرهایی مانند گولاک ، باقلوا که یکی از سنت های غذایی ماه مبارک رمضان نیز می باشد، با دقت تهیه می شود. دست‌های بزرگان می‌بوسند و خانواده‌ها با هم سر میز می‌نشینند.


موسسه خیریه عید سعید فطر

زیباترین جنبه عید فطر این است که باعث وحدت و انسجام می شود. یکی از زیباترین و پرمفهوم ترین سنت های ماه مبارک رمضان، کمک به مردم در شرایط سخت با فطره و زکات است. همچنین می توانید معنی زکات فطره را از لینک بررسی کنید.


دادن دستمال به کودکان

در میان سنت های عید سعید فطر یکی از زیباترین نمونه ها دادن دستمال به کودکان است. دستمال هایی که با دقت توسط افراد مسن تهیه شده است به کودکانی که به ملاقات آنها می آیند داده می شود. این سنت برای شادی کودکان یکی از زیباترین عید سعید فطر است. سنت دستمال دادن به کودکان هنوز در برخی مناطق پابرجاست.

عید فطر

پول دادن به کودکان

یکی از رایج ترین سنت های عید فطر پرداخت حقوق به فرزندان است. کودکان در روز عید فطر در ترکیه به دیدار بزرگترها می روند و دست آنها را می بوسند. بزرگترها هم به آنها کمک هزینه می دهند و بچه ها را خوشحال می کنند. از جمله رایج ترین آنها هستند.

انعام دادن به درامرها

در ماه رمضان، طبل نوازان روزه داران سحور را بیدار می کنند. نکته دادن به طبل نوازان یکی از مهم ترین قسمت های عید سعید فطر است. بنابراین از نوازندگان درام تشکر خواهد شد.


عید فطر در ترکیه 2022 چه زمانی است؟

عید سعید فطر در تاریخ 2.3 و 4 می در ترکیه در سال 2022 برگزار می شود.


آیا می توان در عید فطر روزه گرفت؟

یکی از روزهایی که روزه در آن حرام است عید سعید فطر است. روزه گرفتن در این ایام نهی شده و نه ممنوع است زیرا عید جشن خوردن و آشامیدن و شادی است.