هزینه دریافت اقامت ترکیه

مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت دائم ترکیه برای افراد زیادی جذابیت دارد. ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که تابعیت دوگانه را به رسمیت می‌شناسد و نقشی مهم به عنوان یک پل ارتباطی میان ایران و کشورهای اروپایی ایفا می‌کند، مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در این متن، به تحلیل هزینه‌ها و شرایط مرتبط با دریافت اقامت در ترکیه از طریق روش‌های مختلف مهاجرت به این کشور می‌پردازیم

Generated by DALL·Eاقامت موقت ترکیه

کشور ترکیه تحت شرایطی، به افراد غیر ترک اجازه حضور بیشتر از سه ماه را در این کشور می‌دهد. هزینه دریافت اقامت ترکیه، رایگان نیست و شرایطی برای کسب آن وجود دارد. در ادامه به شرایطی که اجازه اقامت بیش از ۹۰ روز را برای افراد فراهم می‌کند، می‌پردازیم.

اقامت توریستی موقت ترکیه

ایرانیان می‌توانند تنها با در دست داشتن پاسپورت معتبر، بدون ویزای توریستی، وارد ترکیه شده و اجازه اقامت ۳ ماهه (۹۰ روزه) توریستی دریافت کنند. ولی برای حضور بیشتر از ۳ ماه، باید اجازه اقامت (İkamet İzni) دریافت کنند. دریافت اجازه اقامت از طریق مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه (Göç İdaresi) انجام می‌شود. ماندن بیش از ۹۰ روز در ترکیه، بدون دریافت اجازه اقامت، غیر‌قانونی بوده و تبعاتی مثل دیپورت ترکیه را در پی خواهد داشت. تمدید اجازه اقامتی توریستی یکساله از سال ۲۰۲۲ با شرایط قبل ممکن نیست و افراد باید از راههای دیگر اقامت، حضور خود را در ترکیه قانونی کنند.

اقامت موقت خانوادگی ترکیه

اقامت موقت خانوادگی برای افرادیست که تابعیت ترکیه دارند، یا حداقل یک سال از اقامتشان گذشته باشد. به این افراد حامی (پشتیبان) گفته می‌شود. فرد حامی نباید در ۵ سال اخیر اقامتش، جرمی تاثیر‌گذار بر نظم خانواده، مرتکب شده باشد. اجازه اقامت خانوادگی در هر بار، سه سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. مدت اعتبار اقامت خانوادگی، بیشتر از مهلت اقامت حامی نیست. افراد زیر شامل دریافت این اقامت می‌شوند.

 • همسر خارجی حامی
 • فرزندان (زیر ۱۸ سال) فرد یا همسر خارجی‌اش
 • فرزندان نیازمند مراقبت بالای ۱۸ سال وی یا همسر خارجی‌اش

هزینه دریافت اقامت خانوادگی ترکیه

هزینه مربوط به دریافت اقامت موقت خانوادگی ترکیه شامل موارد زیر است:

 • مدرک تمکن مالی یا مدرکی که نشان دهد که شخص توانایی تامین مسکن و هزینه‌های زندگی خانواده‌ خود را دارد.
 • بیمه سلامت برای همه اعضای تحت حمایت (تقریبا بین ۲ الی ۶ لیر با توجه به سن افراد)
 • مدرکی مبنی بر محل اسکان متناسب با تعداد افراد خانواده (تقریبا ۴ الی ۶ لیر به طور متوسط)

متوسط هزینه اقامت یک ساله با نرخ ارز امروزی ۸۰ دلار یا حدود ۲۱۶۰ لیر است و هزینه کارت اقامت نیز ۳۵۶ لیر است.

افراد زیر ۱۸ سالی که با «اقامت خانوادگی» در ترکیه حضور دارند، نیازی به دریافت اجازه اقامت تحصیلی، برای تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های ترکیه ندارند.

هزینه دریافت اقامت موقت ترکیه از طریق خرید ملک

اتباع خارجی، که صاحب ملکی به ارزش کمتر از ۴۰۰ هزار دلار (حدود ۲۰ میلیارد تومان) در ترکیه باشند، می‌توانند اجازه اقامت دریافت کنند. همچنین اگر سایر اعضای خانواده در ملک دارای سهم و حق مالکیت باشند، می‌توانند برای اجازه اقامت مراجعه کنند. خرید ملک در ترکیه، به ارزش کمتر از چهارصد هزار دلار موجب دریافت اقامت دائم این کشور نمی‌شود، ولی اجازه اقامت توریستی به فرد داده می‌شود.

اقامت تحصیلی ترکیه

روشی که برای افرادی مناسب است که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، استفاده از ویزای تحصیلی ترکیه است. این ویزا به افرادی که می‌خواهند اجازه اقامت تحصیلی (یا دانشجویی) در ترکیه را دریافت کنند، اعطا می‌شود. پس از ورود به ترکیه، این افراد باید در مدت حداکثر یک ماه به ادارات مهاجرت استانی مراجعه کرده و مدارک لازم را ارائه دهند.

دانشجویانی که در دانشگاه‌های ترکیه ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند اجازه اقامت موقت برای طول کل مدت تحصیل خود دریافت کنند. در مقابل، دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه (راهنمایی) و دبیرستان برای هر سال اقامت باید جداگانه اقدام کنند. مدارک مورد نیاز برای این اقامت‌ها در ادامه آمده است.

هزینه و مدارک موردنیاز برای دریافت اقامت تحصیلی ترکیه

برای تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه، افراد زیر ۱۸ سال، دارنده اجازه اقامت خانوادگی، نیاز به دریافت اقامت تحصیلی ندارند. ولی تمام افراد بالای ۱۸ سال که قصد تحصیل در دانشگاه‌ها یا موسسه‌های آموزشی این کشور را دارند، دریافت اجازه اقامت تحصیلی الزامیست. افراد زیر ۱۸ سالی که به قصد تحصیل در مدارس به ترکیه آمده‌اند، باید برای دریافت اجازه اقامت تحصیلی اقدام کنند. مدارک مورد‌نیاز جهت دریافت اقامت تحصیلی عبارتند از:

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • اصل و کپی پاسپورت
 • چهار قطعه عکس
 • مدرک تمکن مالی ۴ الی ۵ هزار دلار. (اگر هزینه‌های فرد، توسط برنامه‌ی نهادی عمومی تأمین شود _مثل داشتن بورسیه یا فاند_، باید مدارک مربوط به آن در پرونده ذکر شود.)
 • گواهی اشتغال به تحصیل
 • برای دریافت اقامت تحصیلی، افراد زیر ۱۸ سال نیازمند رضایت‌نامه از جانب مادر، پدر یا نماینده قانونی خود هستند.

بیمه درمانی معتبر. دانشجویان، تا سه ماه پس از تاریخ ثبت‌نام، تحت بیمه عمومی بهداشت قرار می‌گیرند و نیازی به ارائه بیمه درمانی معتبر ندارند. اما دانشجویان باید پس از بیمه شدن (حداکثر تا سه ماه)، به دولت اطلاع دهند.

Generated by DALL·Eاقامت موقت کاری ترکیه

 در ترکیه است. افراد می‌توانند با استفاده از پاسپورت معتبر خود به ترکیه سفر کنند، برای اقامت موقت یک ساله توریستی اقدام نمایند و پس از ورود به ترکیه، به دنبال کار بگردند. طبق قوانین کار در ترکیه، هر فرد خارجی که قصد کار کردن در این کشور را دارد، باید از وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی ترکیه مجوز کار دریافت کند. کار کردن بدون مجوز در ترکیه می‌تواند منجر به مجازات شود. برای دریافت مجوز کار یا اقامت کاری در ترکیه، هزینه‌های مختلفی باید پرداخت شود.

در جدول زیر، هزینه‌های مربوط به انواع مجوز کار در ترکیه برای سال 2023 آورده شده است:

نوع مجوز کار
هزینه به لیر
هزینه به دلار
مجوز کار موقت یک ساله
4635 TL
165 USD
مجوز کار موقت یک تا دو ساله
9270 TL
331 USD
مجوز کار موقت دو تا سه ساله
13905 TL
498 USD
مجوز کار نامحدود
46371 TL
1659 USD
مجوز کار مستقل
30914 TL
1103 USD
کارمزد کاغذ برای مجوز کاری
356 TL
12.70 USD

اقامت موقت برای کار‌های درمانی

افراد خارجی که برای درمان به ترکیه می‌روند، با توجه به مدت زمان درمان، می‌توانند در ترکیه اقامت داشته باشند. (به‌شرط این که بیماری‌شان تهدیدی برای سلامت عمومی جامعه به حساب نیاید.) برای این کار مدارکی مثل نامه پذیرش از بیمارستان، بیمه سلامت و داشتن توانایی مالی برای هزینه‌های بیمارستان لازم است. افرادی که مدارکی مبنی بر پرداخت کامل هزینه‌های بیمارستان ارائه کنند نیازی به ارائه مدارک بیمه سلامت و بهداشت ندارند. حداکثر به دو نفر از همراهان فرد بیمار، اجازه اقامت در ترکیه داده‌ می‌شود.

هزینه کلی دریافت اقامت موقت ترکیه

صفر تا صد هزینه دریافت اقامت یک‌ ساله ترکیه شامل پرداخت هزینه برای بخش‌های زیر است:

 • هزینه دریافت کارت اقامت موقت (تحصیلی، دانشجویی، توریستی و …) ۱۱۰ لیر
 • پرداخت حق خاک ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال ۴۰ دلار و برای افراد بالای ۱۸ سال ۸۰ دلار است
 • هزینه اقامت
 • هزینه بیمه سلامت بین۲ الی ۶ هزار لیر (به سن متقاضی بستگی دارد)
 • هزینه اقامت ۱۶۰ تا ۸۲۵ لیر برای ماه اول و ۵۴۸ لیر در هر ماه بعد از گذشت ۱ ماه
 • هزینه اداری ۳۵۶ لیر

اقامت دائم ترکیه

به جز خرید ملک با شرایط خاص و سرمایه‌گذاری در ترکیه، که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم، در صورتی که، فرد خارجی به مدت ۸ سال بدون وقفه با اجازه اقامت موقت در ترکیه حضور داشته باشد، می‌تواند اقامت دائم دریافت کند. همچنین افرادپس از ۵ سال کار در این کشور می‌توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند. جالب است بدانید ترکیه جزو کشورهایی است که تابعیت دوگانه را به رسمیت می‌شناسد.

هزینه دریافت اقامت دائم و پاسپورت ترکیه با خرید ملک

خرید ملک مسکونی در ترکیه، به ارزش بیش از چهارصد هزار دلار، اجازه اقامت دائم، اجازه کار و شهروندی ترکیه را برای فرد و خانواده‌اش (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) به‌همراه دارد.

هزینه دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

کشور ترکیه از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند. سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌تواند به‌جز خرید ملک، ازطریق ثبت شرکت در ترکیه، خرید سهام شرکت‌های ترکی یا خرید اوراق قرضه صورت بگیرد. افراد خارجی که امکان سرمایه‌گذاری در یکی از موارد زیر را داشته باشند می‌توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند. میزان هزینه دریافت اقامت ترکیه از این طریق به شرح زیر است.

 • سرمایه‌گذاری ثابت حداقل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا، تأیید شده توسط وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه.
 • ایجاد شغل برای حداقل ۵۰ کارمند (یک خارجی به ازای هر ۵ فرد ترکیه‌ای)، تأیید شده توسط وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی.

سپرده‌گذاری حداقل ۵۰۰ هزار دلار در بانک‌های ترکیه و حفظ سپرده به مدت ۳ سال در این بانک‌ها. (سپرده باید توسط سازمان نظارت بر امور بانکی تایید شود.)

شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه

شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه عبارتند از:

 • فرد کمک‌های اجتماعی در سه سال اخیر دریافت نکرده باشد.
 • بیمه درمانی معتبر داشته باشد.
 • درآمد کافی و منظم برای خود و خانواده‌اش داشته باشد.
 • به‌عنوان تهدیدی برای نظم عمومی و امنیت ترکیه محسوب نشود.
 • آدرس خانه‌اش در سیستم ترکیه ثبت شده باشد.
 • دلایل رد یا ابطال اقامت دائم ترکیه
  دلایلی که موجب باطل شدن اقامت دائم در ترکیه می‌شوند، عبارتند از:
 • اگر فرد برای نظم و امنیت عمومی ترکیه تهدید محسوب شود.
 • اگر فرد خارجی، به جز مواردی مثل انجام خدمت سربازی در کشور خود، سلامتی و آموزش بیش از یک سال خارج از ترکیه باشد. (این افراد می‌توانند دوباره درخواست اقامت دائم بدهند.)

سوالات متداول

 • تفاوت دریافت اقامت ترکیه با شهروندی ترکیه چیست؟
  مهم‌ترین تفاوت دریافت اقامت ترکیه با شهروندی ترکیه در مدن زمان اقامت است. با داشتن اقامت ترکیه، شما اجازه دارید در طول مدت معین در ترکیه اقامت کنید، ولی با دریافت شهروندی ترکیه، شما محدودیتی در مدت اقامت ندارید.
 • سریع‌ترین روش دریافت اقامت موقت ترکیه کدام است؟
  سریع‌ترین روش دریافت اقامت موقت ترکیه، دریافت اقامت توریستی این کشور با اعتبار یک‌ساله است.
 • کدام روش دریافت اجازه اقامت، برای شرکت در امتحاناتی مثل آیلتس و تافل در ترکیه، مناسب‌تر است؟
  اقامت توریستی موقت، برای شرکت در آزمون‌هایی مثل تافل یا آیلتس بهتر است.
 • مطمئن‌ترین شیوه دریافت اقامت دائم ترکیه چیست؟
  خرید ملک به ارزش چهارصد هزار دلار و سرمایه‌گذاری در ترکیه مطمئن‌ترین شیوه دریافت اقامت دائم ترکیه است.

آیا از طریق سرمایه‌گذاری می‌توان پاسپورت ترکیه را دریافت کرد؟
بله. از طریق سرمایه‌گذاری مثل خرید ملک می‌توان تابعیت ترکیه برای فرد و خانواده‌اش (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) کسب کرد.