بسیاری از دانشجویان در طول تحصیل متوجه می‌شوند که رشته‌ای که در آن مشغول به تحصیل هستند را دوست ندارند و یا رشته‌های دیگری را مناسب‌تر و با آینده‌تر می‌بینند. به همین جهت این دانشجویان تغییر رشته و انتقال افقی در دانشگاه را گزینه‌ای مناسب برای آینده تحصیلی خود می‌بینند. در مقاله حاضر قصد داریم شرایط انتقال افقی را برای کسانی که تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده‌اند، شرح دهیم.

انتقال افقی ترکیه چیست؟

انتقال افقی برنامه‌ای است که در آن دانشجویانی که مدت معینی از تحصیلشان می‌گذرد، می‌توانند با بهره‌مندی از آن به دانشکده‌های دیگر یا گروهی دیگر در دانشگاهی متفاوت منتقل شوند. به عبارت ساده‌تر دانشجویان می‌توانند با استفاده از این برنامه تغییر رشته دهند. باید توجه داشته باشید که موافقت با درخواست دانشجویان کاملا بسته به نتیجه آزمون ورودی دانشگاه دارد. همچنین مدت زمانی که دانشجویان می‌توانند برای این برنامه اقدام کنند، توسط دانشگاه تعیین می‌گردد.

چگونه برای YGS اقدام کنیم؟

برای ثبت درخواست انتقال افقی باید مدارک مورد نیاز را به واحد مربوطه به صورت آنلاین یا پستی ارسال کنید. در نظر داشته باشید که درخواست داوطلبانی که در پر کردن و ارسال فرم تاخیر دارند، بررسی نمی‌شود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و نحوه اقدام برای انتقال افقی می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید. مجموعه  یوس تاکتیک با تجربیات موفق خود در زمینه مشاوره تحصیلی ترکیه بهترین راهنمای شما در این مسیر خواهد بود.

آیا می توان همزمان برای انتقال افقی به بیش از یک دانشگاه اقدام کرد؟

دانشجویان می‌توانند همزمان برای بیش از یک برنامه درخواست دهند اما در نهایت تنها حق ثبت نام در یک رشته را دارند. همچنین متقاضیان انتقال افقی ترکیه برای جابه‌جایی‌های درون دانشگاهی باید رشته‌هایی با سطح مدرک یکسان را انتخاب کنند.

شرایط انتقال افقی ترکیه

سنای دانشگاه تصمیم‌گیرنده شرایط و ضوابط انتقال افقی است. در این بخش به اطلاع رسانی شرایطی که این هیئت برای انتقال افقی در نظر گرفته است، می‌پردازیم:

 • درخواست انتقال افقی باید برای تغییر رشته در مقطع یکسان باشد.
 • دانشگاه مقصد برای درخواست انتقال افقی تغییر دانشگاه، باید همسطح با دانشگاه مبدا باشد.
 • سهمیه‌های انتقال افقی حداکثر تا 15 روز قبل از پایان مهلت درخواست، به همراه نمرات پایه قابل قبول در 4 سال گذشته و همچنین سایر شرایط تعیین شده، اعلام می‌گردد.
 • ارزیابی درخواست‌ها با توجه به معدل دانشجو، نمرات و موفقیت در دروس توسط هیئت مدیره کمیسیون‌های مربوطه انجام می‌گردد.
 • حداقل معدل برای انتقال افقی 2.5 از 4 و یا 60 از 100 است.
 • برای جابجایی بین رشته‌هایی که آزمون استعداد دارند، باید دوباره در آزمون استعداد شرکت کنید.
 • در درخواست انتقال از دانشگاه‌های خارج ترکیه، باید مدارک دانشگاه مبدا توسط موسسه آموزش عالی تایید و پذیرفته شوند.

نکته مهم : دانشجویانی که در آزمون معافیت زبان توانسته‌اند موفقیت کسب کنند، لزومی به شرکت در کلاس‌های آمادگی ندارند.

شرایط موفقیت لازم برای انتقال افقی

برای شرکت در انتقال افقی ترکیه، دانشجو نباید در ترم‌های قبلی درسی را مردود شده یا درس پاس نکرده داشته باشد. همچنین حداقل معدل قابل قبول برای تغییر رشته 2.5 از 4 است. اگر دانشجو امتیاز آزمون ورودی‌اش از امتیاز پایه رشته مورد نظر بیشتر باشد، رفع شروط موفقیت برای او الزامی نیست.

تاریخ‌های انتقال افقی

طبق ضوابط تعیین شده توسط سازمان برگزاری آزمون و گزینش دانشجو (OSYM)، انتقال افقی در ترم‌های ابتدایی یا آخر دوره کاردانی و در تمامی نیمسال‌ها به غیر از دو ترم آخر در مقطع کارشناسی قابل انجام است. همچنین برای مقطع کاردانی در ماه ژانویه و برای مقطع کارشناسی در ماه جولای اطلاعیه رسمی دانشگاه‌ های ترکیه در خصوص YGS منتشر می‌شود. علاوه بر این، سهمیه‌های اضافی در صورت تایید سنای ترکیه به دانشگاه‌ها تخصیص داده خواهد شد. این سهمیه‌ها تا 20 ژوئن برای مقطع کارشناسی و در مقطع کاردانی 20 ژانویه اعلام خواهند شد.

نکته مهم : در هنگام برگزاری کلاس‌های آمادگی، امکان انتقال افقی وجود ندارد.

سهمیه های انتقال افقی

برای دانشجویان کلیه ورودی‌ها به تفکیک رشته و سال ورود سهمیه‌ای تعیین می‌شود که سقف آن 15% سهمیه‌ای است که توسط سازمان OSYM تعیین می‌شود. در صورتی که تعداد متقاضیان بیشتر از سهمیه باشد، کسانی که امتیاز بالاتری دارند، در اولویت قرار خواهند گرفت.

در صورت انتقال افقی، دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی محروم از بورسیه نمی‌شوند. اما در خصوص دانشجویان دانشگاه خصوصی باید گفت که در صورت پذیرفته شدن درخواست آن‌ها، بورسیه این افراد قطع می‌شود.


مدارک لازم برای درخواست انتقال افقی

در این بخش مدارک لازم برای درخواست انتقال افقی را برای شما نام می‌بریم:

 • فرم درخواست انتقال
 • مدرک دیپلم یا فارغ‌التحصیلی
 • گواهی دانشجویی و ریزنمرات
 • دروس تایید شده
 • گواهینامه ALES (برای دانشجویان خارجی که شهروند ترکیه هستند و تحصیلات مقاطع پایین‌تر را در ترکیه گذرانده‌اند)
 • مدرک زبان خارجی (در صورت نیاز به زبان خارجی در رشته)
 • گواهی مهارت زبان ترکی برای دانشجویان خارجی
 • سند عدم وجود محکومیت انضباطی
 • کپی پاسپورت
  نکته مهم :دانشجویانی که با آزمون وارد دانشگاه می‌شوند می‌توانند، با شرط معدل انتقال افقی بگیرند. معدل دانشجو باید از پایین‌ترین معدل دانشجویان رشته مقصد بالاتر باشد.
  جمع بندی
  در مقاله‌ای که خواندید تمامی اطلاعاتی که باید راجع به انتقال افقی یا YGS بدانید، آورده شده است. با استفاده از انتقال افقی دانشجویان می‌توانند تغییر رشته دهند یا به دانشگاه‌های دیگر انتقالی بگیرند. از جمله مطالبی که در این مقاله آمده است، می‌توان به مدارک لازم برای ثبت درخواست، سهمیه‌ها، تاریخ‌ها و شرایط این برنامه اشاره کرد.

سوالات متداول

کاربران درباره انتقال افقی سهمیه‌های تعیین شده برای انتقال افقی به چه میزان است؟

در بخش سهمیه‌های این مقاله به پاسخ این سوال پرداخته‌ایم.

آیا برای ثبت درخواست انتقال افقی ارائه مدارک لازم است؟

بله. متقاضیان باید همراه با فرم انتقال افقی مدارکی را که در این مقاله نام برده‌ایم، تحویل بخش مربوطه دانشگاه کنند.

حداقل معدل برای شرکت در انتقال افقی چقدر است؟

حداقل معدل برای انتقال افقی 2.5 از 4 و یا 60 از 100 است