پرستاری یکی از رشته‌های تحصیلی پرتقاضا در ترکیه است که امکان تحصیل در آن، در اغلب دانشگاه‌های معتبر این کشور وجود دارد. برای تحصیل در رشته پرستاری ترکیه، لازم است متقاضی در یکی از دانشکده‌های علوم پزشکی ترکیه پذیرش بگیرد. از آنجا که مدارک اعطایی دانشگاه‌های ترکیه معتبر بوده و مورد تایید اغلب کشورهای اروپایی و آمریکایی است، متقاضی می‌تواند پس از اتمام تحصیلات در بهترین کشورهای دنیا مشغول به کار شود.

چشم‌انداز رشته پرستاری ترکیه


برای‌‌ کسانی که علاقمند به تحصیل در رشته پرستاری هستند و یا قصد دارند پس از اخذ مدرک در یکی از‌ کشور های برتر دنیا به کار مشغول شوند ترکیه گزینه مناسبی است.رشته پرستاری از جمله مشاغل مورد نیاز در همه کشورهای جهان است. از آنجا که پرستاری به‌عنوان یک حرفه ضروری در اغلب کشورها شناخته شده است، بنابراین جای تعجب نخواهد بود که دانشجویان بین‌المللی تصمیم بگیرند این رشته را در خارج از کشور خود و در بهترین دانشگاه‌های دنیا بخوانند. برای کسانی که علاقمند به تحصیل در رشته پرستاری هستند و یا قصد دارند پس از اخذ مدرک در یکی از کشورهای برتر دنیا به کار مشغول شوند، ترکیه گزینه مناسبی است. امکان تحصیل در این رشته به یکی از دو زبان ترکی و یا انگلیسی در کشور ترکیه وجود دارد. همچنین رشته پرستاری ترکیه در همه مقاطع تحصیلی ارائه می‌شود. بنابراین می‌توان در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا در ترکیه ادامه تحصیل داد.

شرایط تحصیل در رشته پرستاری ترکیه

شرایط تحصیل در رشته پرستاری ترکیه در دانشگاه‌های مختلف این کشور متفاوت است. به ‌همین جهت لازم است قبل از هرگونه اقدامی، وب‌سایت دانشگاه انتخابی خود را بررسی کرده و از شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش مطلع شوید. با این وجود ما در این مطلب شرایط اخذ پذیرش و میزان شهریه مورد نیاز برای تحصیل رشته پرستاری ترکیه را در برخی از دانشگاه‌های برتر ترکیه مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل رشته پرستاری

دانشگاه ایستینیه
دانشگاه مدیترانه شرقی
دانشگاه یدی تپه
دانشگاه آرال استانبول
دانشگاه سابانجی

تحصیل در رشته پرستاری ترکیه در دانشگاه ایستینیه

رشته پرستاری در دانشگاه ایستینیه ترکیه در مقطع کارشناسی و به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌شود. متقاضی می‌تواند با توجه به نیاز خود ادامه تحصیل در یکی از این زبان‌ها را انتخاب کند. مدارک و شهریه مورد نیاز برای این امر به شرح زیر است:

 • کپی صفحه شناسایی گذرنامه
 • ترجمه دیپلم دبیرستان به زبان انگلیسی یا ترکی
 • ترجمه ریز نمرات به زبان انگلیسی یا ترکی  
 • گواهی معادل‌سازی مدارک (این گواهی را می‌توان در یکی از سفارتخانه‌های ترکیه در کشور خود یا اداره آموزش استان استانبول دریافت کرد.)
 • یک قطعه عکس با استانداردهای عکس گذرنامه
 • ارائه نتیجه آزمون ملی و یا یکی از آزمون‌های بین‌المللی (اگر دانش آموز با دیپلم دبیرستان خود درخواست ثبت‌نام نکند)
 • یک کپی تأیید شده از نتایج آزمون SAT I ،ACT ،GCE و غیره یا یک آزمون ملی یا بین المللی دیگر (در صورت موجود بودن)
 • برای شرکت در بخش‌هایی که به زبان ترکی آموزش می‌بینید و یا در پایان مدرک آموزشی به زبان ترکی دریافت می‌کنید، ارائه سطح B2 آزمون TÖMER که توسط دانشگاه‌ها اعطا می‌شود ضروری است.
 • برای شرکت در بخش‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و یا در پایان مدرک آموزشی به زبان انگلیسی دریافت می‌کنید، ارائه نمره ۷۵ آزمون TOEFL IBT نیاز است (لازم است که ۲ سال از صدور گواهینامه امتحان نگذشته باشد).
 • ارائه اجازه اقامت

شهریه مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی رشته پرستاری ترکیه در دانشگاه ایستینه به یکی از دو زبان ترکی یا انگلیسی سالانه ۴۸۶۰ دلار است.

دانشگاه ایستینیه ترکیه بورسیه تبادل دانشجو اراسموس پلاس را به برای دانشجویان پرستاری ارائه می‌دهد معیار انتخاب دانشجو برای دریافت این بورسیه مقدار معدل و تسلط دانشجو به زبان انگلیسی است.

تحصیل رشته پرستاری ترکیه در دانشگاه مدیترانه شرقی

رشته پرستاری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه مدیترانه شرقی ارائه می‌شود. شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز در هر کدام از این مقاطع با یکدیگر متفاوت هستند.

شرایط اخذ پذیرش کارشناسی در دانشگاه مدیترانه شرقی:

 متقاضیان برنامه‌های دوره‌های کارشناسی در دانشگاه مدیترانه شرقی دو بار در سال پذیرفته می‌شوند و گواهینامه‌های مدارس عالی برای اخذ پذیرش در برنامه‌های کارشناسی موردتایید است. به عبارتی یکی از مدارک دیپلم دبیرستان، گواهینامه متوسطه عالی، گواهینامه‌های عمومی آموزش متوسطه (GCSE)، گواهینامه متوسطه عالی موقت، گواهینامه متوسطه ترکی یا گواهینامه آموزش متوسطه مورد نیاز است. همچنین ارائه یکی از گواهی‌های آزمون SAT، یا دیپلم آلمان (BACCALAUREATE) لازم است.

مدارک مورد نیاز برای درخواست کارشناسی دانشگاه مدیترانه شرقی

 • فتوکپی دیپلم و ریز نمرات دبیرستان با معدل حداقل ۱۴
 • یک قطعه عکس متناسب با استانداردهای عکس گذرنامه
 • کپی صفحه شناسایی گذرنامه
 • کپی مدرک مهارت انگلیسی در صورت وجود
 • ترجمه انگلیسی این اسناد در صورتی که به هر زبانی غیر از انگلیسی باشد ضروری است.

شرایط اخذ پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه مدیترانه شرقی

 • ارائه کپی رسمی از تمام دوره های گذرانده شده در سطح دانشگاه (کارشناسی یا کارشناسی ارشد)
 • فتوکپی مدارک دریافت شده از دانشگاه یا موسسات معادل آن (مدارکی که نشان می‌دهد ۴ سال تحصیل در مقطع کارشناسی داشته‌اید)
 • ترجمه انگلیسی این اسناد در صورتی که به هر زبانی غیر از انگلیسی باشد ضروری است.
 • ارائه نمرات مستند مهارت زبان انگلیسی برای شرکت در برنامه‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.
 • ارائه انگیزه نامه (در آن مشخص کنید که هدف شما از شرکت در این برنامه چیست)
 • فتوکپی گذرنامه یا کارت شناسایی
 • یک قطعه عکس متناسب با استانداردهای عکس گذرنامه
 • الزامات زبان انگلیسی
  برای برنامه‌هایی که به زبان انگلیسی است، ارائه مدارک لازم برای اثبات توانایی زبان انگلیسی مورد نیاز است. اگر فاقد مدرک زبان انگلیسی معتبر و مطابق با شرایط دانشگاه مدیترانه شرقی هستید، سطح مهارت زبان شما با امتحانی که در این دانشگاه برگزار می‌شود ارزیابی خواهد شد. بر اساس این ارزیابی، یکی از موارد زیر اعمال می شود:

  1. از برنامه پشتیبانی زبان انگلیسی معاف می‌شوید و تحصیلات تکمیلی خود را مستقیماً آغاز می‌کنید.
  2. شما دوره‌های زبان انگلیسی را همراه با دوره‌های برنامه تحصیلات تکمیلی خواهید خواند.
  3. شما قبل از شروع برنامه تحصیلات تکمیلی ابتدا دوره‌های فشرده زبان انگلیسی را خواهید گذراند.
 • شهریه مورد نیاز برای تحصیل در دانشکده علوم بهداشت دانشگاه مدیترانه شرقی ۱۵۱۵۲/۵۰ دلار در سال است.
 • بورسیه دانشگاه مدیترانه شرقی
  این دانشگاه بورسیه‌های تحصیلی مختلف مثل معافیت شهریه، کمک هزینه‌های ورزشی، بورسیه دولتی TRNC و بورسیه‌های تحصیلی همه جانبه را به منظور کاهش میزان شهریه‌ها و تامین محل اقامت ارائه می‌دهد. دستیابی به این بورسیه‌ها به صورت رقابتی است و معیار دریافت این دست از بورسیه‌ها مقدار معدل دانشجو است.
 • تحصیل در رشته پرستاری دانشگاه جلال بایار مانیسا ترکیه

 • متقاضی برای تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه جلال بایار مانیسا ترکیه باید در آزمون YOS شرکت کند. این آزمون توسط دانشگاه برگزار می‌شود. متقاضی پس از ثبت نام و قبولی در آزمون، می‌تواند نتیجه آزمون را از طریق وب‌سایت رسمی دانشگاه fa.yos.cbu.edu.tr دریافت کند. برای تحصیل در رشته پرستاری؛ متقاضی باید حداقل ۴۰ امتیاز از آزمون YOS کسب کند.
  داوطلبان با ارائه نتایج آزمون YOS برخی دیگر از دانشگاه‌ها مثل دانشگاه آنادولو، دانشگاه استانبول، دانشگاه اژه و غیره نیز می‌توانند برای اخذ پذیرش دانشگاه جلال بایار مانیسا درخواست دهند.  
 • مهارت زبان مورد نیاز
  رشته پرستاری در این دانشگاه به زبان ترکی ارائه می‌شود. بنابراین برای تحصیل در این دانشگاه داشتن سطح زبان C1 یا C2 ترکی ضروری است. برای اثبات این امر متقاضی باید به یکی از سه روش زیر عمل کند:

  • در آزمون مهارت زبان دانشگاه شرکت کند و سطح زبان مورد نظر را کسب کند.
  •  مدرک تسلط به زبان ترکی خود را از مراکز تحقیقاتی و کاربردی آموزش زبان ترکی دریافت کرده و آن را ارائه دهد.
  • مدرک مهارت ترکی را در یکی از موسسات یونس امره (Yunus Emre) دریافت کرده و آن را ارائه دهد.
 • برای فارغ التحصیلی در این رشته گذراندن کلیه دوره های موجود در برنامه ۲۴۰ واحد (ECTS) و کسب معدل عمومی حداقل ۲ از ۴ ضروری است. همچنین شهریه مورد نیاز برای تحصیل در این رشته تحصیلی برای دوره‌های روزانه ۲۰۴۰ لیر و برای تحصیل در دوره‌های شبانه ۳۶۷۸ لیر در سال است.
 • بورسیه‌های رشته پرستاری در دانشگاه جلال بایار مانیسا ترکیه
  دانشجویان رشته پرستاری در دانشگاه مانیسیا می‌توانند در بورسیه‌های ارائه شده در این دانشگاه مثل بورسیه اراسموس پلاس، فارابی و یا بورسیه مولانا بهره‌مند شوند و برای یک الی دو ترم تحصیلات خود را در خارج از دانشگاه مانیسا ادامه دهند. این بورسیه‌ها به صورت رقابتی ارائه می‌شوند و متقاضی برای شرکت در آن‌ها باید از سطح زبان انگلیسی و معدل تحصیلی مناسب برخوردار باشد. همچنین زمان دقیق شرکت در این بورسیه‌ها هر سال به وسیله وب سایت رسمی دانشگاه به دانشجویان اعلام می‌شود.
 • شرایط تحصیل پرستاری در دانشگاه کیریک کاله ترکیه
  متقاضی برای تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه کیریک کاله ترکیه باید دیپلم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی خود را ارائه دهد و در آزمون YOS نمره قبولی را دریافت کند. به عبارتی اخذ پذیرش در رشته پرستاری در این دانشگاه به صورت رقابتی است، بنابراین ۳۰ درصد معدل دوران دبیرستان و ۷۰ درصد نمره آزمون YOS برای اخذ پذیرش در رشته پرستاری تاثیر گذار است. متقاضیانی که نمره YOS آن‌ها کمتر از ۶۰ است، نمی‌توانند در این دانشگاه پذیرش بگیرند. سطح زبان ترکی متقاضی باید C1 باشد، چنانچه سطح زبان متقاضی کمتر از C1 باشد به وی یک سال مرخصی تحصیلی داده می‌شود تا در آزمون TOMER دانشگاه شرکت کند و به سطح مورد نظر برسد.
  بورسیه‌های رشته پرستاری دانشگاه کیریک کاله
  دانشجویان رشته پرستاری در طول تحصیل خود می‌توانند در برنامه‌هایی همچون اراسموس پلاس، فارابی و مولانا شرکت کنند. بورسیه اراسموس پلاس این دانشگاه به صورت رقابتی است و متقاضی برای کسب اطلاع دقیق از زمان ثبت‌نام باید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کند. متقاضی برای استفاده از بورسیه فارابی باید از معدل بالا و سطح زبان مناسب برخوردار باشد. معدل کل آن‌ها در دوره کارشناسی باید ۲ از ۴ و برای کارشناسی ارشد و دکترا باید حداقل ۲/۵ از ۴ باشد. شرایط لازم برای استفاده از بورسیه مولانا علاوه بر سطح زبان مناسب، داشتن معدل کل مناسب است. برای تحقق این امر معدل متقاضی در دوره کارشناسی باید حداقل ۲/۵ از ۴ باشد و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا باید حداقل ۳ از ۴ باشد.
 • شرایط کار پرستاران در ترکیه

 • یافتن کار در ترکیه برای اشخاصی که تحصیلات خود را در این کشور به پایان رسانده‌اند، بسیار راحت‌تر از افرادی است که برای کار اقدام به مهاجرت می‌کنند. چرا که این افراد برای یافتن کار مورد نظر به جاب آفر ترکیه نیاز دارند. با این حال پرستاری از جمله مشاغلی است که نه تنها در ترکیه، بلکه در همه کشورها از بازار کار مناسب برخوردار است. همچنین پرستاری یکی از مشاغل پر درآمد ترکیه محسوب می‌شود که از بازار کار مناسب برخوردار است.
 • درآمد پرستارها در ترکیه

 • عوامل مختلفی در میزان درآمد پرستارها در ترکیه تاثیر گذار است. عواملی مثل مدرک تحصیلی، محل خدمت، سابقه کار و غیره با این وجود میانگین درآمد پرستارها در سال ۲۰۲۲ میلادی معمولاً حدود ۶۳۳۰ لیر در ماه است. دستمزدها از ۳۱۷۰ لیر (کمترین) تا ۹۸۲۰ لیر (بالاترین) متغیر است. به‌طور متوسط میانگین درآمد پرستارها در ترکیه ۷۶۰۰۰ لیر در سال است.
  شرایط اخذ اقامت و شهروندی ترکیه پس از اتمام تحصیلات
  به طور کلی چنانچه شخصی ۵ سال در ترکیه اقامت داشته باشد، می‌تواند به شهروندی این کشور دست پیدا کند. بنابراین افرادی که به مدت ۵ سال در این کشور به تحصیل و کار بپردازند و اقامت تحصیلی یا کاری این کشور را داشته باشند، می‌توانند برای اخذ شهروندی کشور ترکیه اقدام کنند.
 • سوالات متداول
  بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پرستاری در ترکیه کدام‌اند؟
  اغلب دانشگاه‌های ترکیه از اعتبار جهانی برخوردارند بنابراین بهتر است بهترین دانشگاه برای پرستاری با توجه به توانایی و شرایط متقاضی انتخاب شود. برای این امر می‌توانید از متخصصین yostaktik کمک بگیرید.
  آیا می‌توان برای اخد مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در رشته پرستاری ترکیه اقدام کرد؟
  بله. رشته پرستاری در همه مقاطع دکترا، کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه ارائه می‌شود.
  به کدام زبان می‌توان به تحصیل رشته پرستاری در ترکیه پرداخت؟
  رشته پرستاری در ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌شود بنابراین متقاضی می‌تواند با توجه به علاقه، توانایی و هدف خود تحصیل در یکی از این زبان‌ها را انتخاب کند.

 • برای مشاوره تخصصی و پذیرش بدون آزمون با ما در ارتباط باشید.
  منبع: studyabroadaide