دانشگاه مارمارا

شهر: استانبول
تعداد دانشکده: 18
نوع دانشگاه: دولتی
رتبه ترکیه: 11
تایید: علوم, بهداشت
سال تاسیس: 1883
زبان: ترکی, انگلیسی
پذیرش: TR‌‌‌ YÖS, SAT

می‌خواهیم در مورد دومین دانشگاه بزرگ ترکیه، یعنی دانشگاه مارمارا استانبول صحبت کنیم. مارمارا یک دانشگاه دولتی و سطح عالی است که تمام دانش آموزان ترکیه و دیگر کشورها رویای بودن در کلاس‌های آن را در سر دارند.  دانشگاه مارمارا ترکیه در میان دانشگاه‌های ترکیه در رتبه 11 ام قرار دارد و همین مسأله نشان از سطح علمی بالا و پیشتاز بودن این دانشگاه در عرصه پژوهش دارد. با ما در مجموعه یوس تاکتیک همراه باشید تا هر آنچه در مورد مارمارا ترکیه مورد نیاز است را به شما بگوییم.

دانشگاه مارمارا کجاست؟

پردیس‌های مختلف دانشگاه مارمارا ترکیه در جاهای مختلف شهر زیبای استانبول قرار دارند. همان‌طور که میدانید استانبول، زیباترین شهر ترکیه است که هرساله میلیون‌ها گردشگر از آن دیدن می‌کنند. محل قرارگیری این دانشگاه در منطقه فاتیح شهر استانبول است. تعدادی از پردیس‌های آن در منطقه آسیایی و تعدادی نیز در منطقه اروپایی این شهر قرار دارند. در کل مساحت پردیس‌های مختلف آن به 6177829 متر مربع می‌رسد. یکی از پردیس‌های این دانشگاه تنها 170 متر مربع مساحت دارد و شیشلی نام دارد.

رنکینگ دانشگاه مارمارا استانبول

آیا می‌دانستید که دانشگاه مارمارا استانبول چند زبانه است و در آن به زبان‌های مختلف ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی قادر به تحصیل خواهید بود. زبان ترکی و انگلیسی برای رشته های مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی است. زبان‌های دیگر نیز برای دپارتمان اقتصاد و علوم اداری می‌باشند. این نشان از قدرت و پیشرو بودن مارمارا است. رقابت‌های زیادی که در زمینه‌های مختلف علمی میان دانشجویان و اساتید این دانشگاه وجود دارد، سبب شده است که سالانه شاهد انتشار پیپرها و مقالات علمی زیادی از این دانشگاه باشیم. یکی از سیاست‌های تأثیرگذار دانشگاه مارمارا، توسعه و اهمیت دادن به ارتباطات بین‌المللی است. همکاری این دانشگاه با تعداد زیادی از دانشگاه‌های جهان جای تقدیر دارد و این‌ها تماماً فرصت‌های پیش روی دانشجویان است که در قالب برنامه‌های تبادل دانشجو و یا دوره‌های آموزشی، تجربه بودن در یک کشور بهتر و دانشگاه بهتر را داشته باشند.

 • رتبه ملی دانشگاه: 11
 • رتبه جهانی دانشگاه: 1001
 • رنکینگ از نظر عملکرد پژوهشی: 964
 • رتبه از نظر THE: 1001+
 • رتبه در میان دانشگاه‌های آسیایی: 400-351

شرایط پذیرش دانشگاه مارمارا استانبول

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه مارمارا در زمان‌های مشخص شده به دانشگاه ارسال کنید. منظور ما از مدارک، مدرک دیپلم و ترجمه معتبر آن به زبان ترکی یا انگلیسی، ریزنمرات، انگیزه نامه، توصیه‌نامه، پاسپورت معتبر، عکس و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه (نتایج آزمون ست و یوس مرکزی) می‌باشد. نکته مهم برای پذیرش این دانشگاه، آزمون یوس  مرکزی است. همان‌طور که میدانید این آزمون برای سنجش سطح زبان ترکی دانشجویان است. از آنجایی که بسیاری از رشته های دانشگاه مارمارا بخصوص در دوره کارشناسی به زبان ترکی ارائه می‌شود، این آزمون و قبول در آن اهمیت زیادی دارد. برای مقاطع بالاتر ارشد و دکتری بهتر است که در کنار آزمون یوس، نمرات قبولی در آزمون تافل یا آیلتس را نیز به دانشگاه ارائه دهید.

زمان ثبت نام دانشگاه مارمارا

عموماً برای زمان ثبت نام در دوره‌های مختلف برای هر دانشگاه زمان‌های مشخصی اعلام می‌شود. شما برای درخواست پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی، شرکت در برنامه‌های اراسموس، شرکت در برنامه‌های کار دانشجویی و … باید ثبت نام و ارسال مدارک را در روزهای مشخص شده انجام دهید. عموماً زمان‌های ثبت نام در ماه‌های شهریور و مرداد است. البته شما هر کدام از این موارد را در تقویم دانشگاه مارمارا به آدرس https://takvim.marmara.edu.tr/en می‌توانید دنبال کنید.

بورسیه دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا به عنوان یکی از بزرگ ترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه، بیش از 115 بورسیه مختلف تحصیلی را به دانشجویان خود عرضه می کند. بورسیه های تحصیلی این دانشگاه به عنوان پرداخت حقوق ماهانه، خدمات رایگان غذایی و خدماتی، ارائه بیمه درمانی و … در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و می تواند تمام هزینه های تحصیل دانشجو یا بخشی از آن را پوشش بدهد. علاوه بر این موسسه آموزش عالی مارمارا در قالب برنامه های تبادل دانشجویی متعدد نظیر اراسموس، مولانا، فارابی و … بورسیه های متعددی را به دانشجویان ارائه می دهد. مطابق با این نوع بورسیه های تحصیلی، دانشجویان این دانشگاه می توانند تحصیلات دانشگاهی خود را در معتبرترین دانشگاه های اروپایی و آمریکایی ادامه دهند.

لازم به ذکر است که ظرفیت بورسیه های تحصیلی این دانشگاه در سال 2021 افزایش یافته است. تمامی دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی نیز می توانند موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه شوند. جهت اطلاع از شرایط دریافت این بورسیه های تحصیلی با مشاوران و متخصصان ما در یوس تاکتیک تماس بگیرید.

شهریه رشته های مختلف دانشگاه مارمارا ترکیه

رشته
شهریه در سال
پزشکی
37,900 TL
دندان پزشکی
34,000 TL
داروسازی
34,000 TL
فیزیوتراپی
11,600 TL
مامایی
11,600 TL
پرستاری
11,600 TL
حقوق
5,600 TL
تغذیه و رژیم غذایی
7,400 TL
مهندسی کامپیوتر
7,400 TL
مهندسی صنایع
7,400 TL

شهریه پزشکی دانشگاه مارمارا

رشته پزشکی از رشته های محبوب و پرطرفدار ارائه شده در دانشگاه مارمارا است. شهریه این رشته در هر کشوری بالاتر از دیگر کشورها است. برای تحصیل در این رشته حدود 37,900 TLدر سال باید به دانشگاه پرداخت کنید. البته در کنار این، می‌توانید درخواست بورسیه‌های خود را به دانشگاه ارسال کنید. مارمارا جدیداً ظرفیت بورسیه‌ی خود را افزایش داده است و این یک خبر خوب و جدید است که ما به شما داده‌ایم. برای کسب اطلاعات کامل در مورد گرفتن بورسیه و شهریه های دانشگاه های مختلف ترکیه با مجموعه یوس تاکتیک در ارتباط باشید.

رشته های دانشگاه مارمارا

تعداد 17 دانشکده مجهز و بزرگ در دانشگاه مارمارا ترکیه قرار دارند. در هر کدام از این دانشکده‌ها رشته های تحصیلی خاصی ارائه می‌شود. از جمله این دانشکده‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشکده آموزش آتاتورک
دانشکده هنر و علوم
دانشکده اقتصاد
مدیریت کسب و کار
دانشکده علوم سلامت
دانشکده آموزش فنی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده الهیات
دانشکده علوم سیاسی
دانشکده تکنولوژی
دانشکده داروسازی
دانشکده حقوق
دانشکده ورزش و فیزیک
دانشکده مهندسی
دانشکده پزشکی

تعدادی از بهترین و پرطرفدارترین رشته ها در گروه‌های مختلف ریاضی فیزیک، تجربی و انسانی در دانشگاه مارمارا ارائه می‌شود. از جمله این رشته ها می‌توان به تحصیل پزشکی در ترکیه، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، اقتصاد، معماری، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی برق، آموزش ورزش، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی، جامعه شناسی، بانکداری، مامایی، بیمه گری، بازار سرمایه، رشته سینما و تلویزیون، انفورماتیک، مدیریت بهره‌برداری، دبیری تعلیمات دینی، روزنامه نگاری، آرشیو گری، بیولوژی، مهندسی ماشین آلات، دبیری نساجی و … اشاره کرد.

 دندانپزشکی دانشگاه مارمارا

رشته دندانپزشکی یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی دانشگاه مارمارا است که سالانه دانشجویانی زیادی را به سمت خود جذب می کند. متقاضیان تحصیل در این رشته، ابتدا باید دوره یک ساله آمادگی ورود به دانشگاه را با موفقیت پشت سر بگذرانند. علاوه بر این باید در آزمون یوس این دانشگاه شرکت کرده و موفق به اخذ حداقل 470 نمره از 500 نمره این آزمون شوند. طول دوره تحصیل در دانشگاه مرمره 5 سال است و به دو دوره 2 ساله و 3 ساله تقسیم می شود. دانشجویان در طول دوره 2 ساله دروس تحصیلی و آموزش های لازم را به صورت تئوری-عملی یاد می گیرند. در طول دوره 3 ساله نیز دروس تحصیلی به صورت عملی و با وارد شدن دانشجو به محیط بیمارستان آموزش داده می شود.

امکانات دانشگاه مارمارا ترکیه

وقتی در مورد دومین دانشگاه بزرگ ترکیه صحبت می‌کنیم، باید انتظار زیادی بابت امکانات موجود در آن داشته باشید. خوشبختانه دانشگاه مارمارا ترکیه به خوبی توانسته است با حجم بالای امکانات خود دانشجویان ورودی را سورپرایز کند. از جمله امکانات موجود در این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خوابگاه‌های جدا برای پسران و دختران
 • منوی غذای خوشمزه با قیمت‌های بسیار مناسب
 • اینترنت رایگان و نامحدود
 • امکانات حمل و نقل و جابجایی به صورت رایگان
 • کتابخانه‌های تخصصی و فوق تخصصی
 • خدمات پزشکی و دندانپزشکی رایگان برای دانشجویان
 • دسترسی داشتن به منابع معتبر در سطح جهانی به صورت آنلاین و رایگان
 • آزمایشگاه‌های مجهز
 • سالن‌های ورزشی متعدد و بزرگ
 • سالن‌های غذاخوری و رستوران‌ها
 • محوطه سرسبز و خیلی زیبا در هر کدام از پردیس‌ها

خوابگاه دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا از دو خوابگاه اوزمن آکتار Ozmen Aktar و خوابگاه حاندان ارتوغرول Handan Ertugrul برای اسکان دادن دانشجویان دختر برخوردار است. خوابگاه اوزمن آکتار 336 نفر ظرفیت دارد و در خوابگاه حاندان ارتوغرول نیز امکان اقامت 72 دانشجو فراهم شده است. تمامی اتاق های خوابگاه نیز به امکانات رفاهی نظیر حمام، توالت، آب گرم 24 ساعته، اتاق مطالعه، اسنک بار، اتاق استراحت تلویزیون، لباسشویی، مرکز رایانه متصل به اینترنت رایگان، آرایشگاه، اتاق مهمان و 3 خدمتکار مجهز شده اند.

دانشگاه مرمره خوابگاه مشخصی برای اسکان دادن دانشجویان پسر فراهم نکرده است. با این حال امکان اقامت آن ها را در خوابگاه هایی که به موسسه اعتباری آموزش عالی تعلق دارند، فراهم کرده است. هزینه این خوابگاه ها با توجه به نوع اتاق انتخابی، شرایط خوابگاه و امکانات آن متفاوت است و در هنگام ثبت نام به دانشجویان ارائه می شود.

سوالات متداول درباره دانشگاه مارمارا

 1. رنکینگ مارمارا در بین دانشگاه های جهان و ترکیه چند است؟
  این دانشگاه رتبه هزار جهانی را دارا می باشد و یازدهمین دانشگاه برتر ترکیه است.
 2. شرایط پذیرش در مارمارا چیست؟
  این دانشگاه با توجه به نمرات متقاضیان در آزمون یوس مرکزی و اس ای تی اقدام به جذب دانشجو می کند.
 3. در این دانشگاه به چه زبانی تدریس میشود؟
  اکثر رشته های این دانشگاه در مقطع کارشناسی به زبان ترکی تدریس می شوند؛ اما در دوره های ارشد و دکتری پیشنهاد میشود نمره قبولی در ازمون تافل یا آیلتس را داشته باشید.
 4. مهمترین رشته های ارائه شده در این دانشگاه کدامند؟
  پرطرفدار ترین رشته های این دانشگاه رشته پزشکی دندانپزشکی و رشته های مهندسی هستند.