دانشگاه کارابوک (Karabük University)

شهر: کارابوک
نوع دانشگاه: دولتی
تایید: وزارت علوم
زبان: ترکی, انگلیسی
تعداد دانشکده: 16
رتبه ترکیه: 28
سال تاسیس: 2007
پذیرش:  TR YOS,SAT دیپلم

دانشگاه کارابوک كه يك دانشگاه دولتي است در سال 2007 در شهر کارابوک تركيه تأسیس شد. شهر کارابوک يكي از شهرهای صنعتي كشور تركيه است. دروس مختلف در این دانشگاه به زبان‌های تركي و انگليسي تدریس می‌شوند. هم اكنون بيش از 42000 دانشجو در اين دانشگاه در حال تحصیل‌اند. شعار دانشگاه کارابوک عبارت است از: خانه شما براي آموزش نوين!

آدرس دانشگاه کارابوک کجاست؟

کارابوک از جمله شهرهای صنعتی ترکیه به شما می آید که شما می توانید این شهر را ما بین آنکارا و دریای سیاه در نظر بگیرید. مردم این شهر از طریق کارخانه آهن و فولاد درآمد اصلی خود را به دست می‌آورند. دانشگاه کارابوک یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی در بین ۱۷ دانشگاه دولتی جدید، با رتبه قابل قبول در سطح ملی و جهانی، از سال ۲۰۱۷ در این شهر تأسیس شده است. شهر کارابوک را عمدتاً به واسطه کوه‌های کم ارتفاع، جنگل‌های وسیع، رودخانه فیلیوس، دره‌های طبیعی و غارهایی با جریان آب زیر زمینی می شناسند. آدرس دانشگاه کارابوک در نزدیکی نهر آراچ قرار گرفته است.

آدرس دانشگاه: Kastamonu Yolu Demir Çelik Kampüsü, 78050 Kılavuzlar / Karabük Merkez / Karabük, Turkey

رتبه دانشگاه کارابوک

در سال 2020 طبق رتبه‌بندی موسسه آموزش عالي تايمز که يكي از معتبرترین مؤسسات رتبه‌بندی دانشگاه‌ها است، دانشگاه کارابوک در لیست 1000 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت… در دانشگاه کارابوک براي تمام رشته‌های تحصيلي كلاس زبان انگليسي برگزار می‌شود. هدف اين دانشگاه قرار گرفتن در سطوح عالي استاندارد بین‌المللی است. دانشجویان کشورهای مختلف، از آفریقا گرفته تا خاورمیانه، آسیای میانه و اروپا، در حال تحصیل در اين دانشگاه هستند. دانشجویان ملل مختلف، به راحتي با هم تعامل می‌کنند.

شهريه دانشگاه کارابوک 2023

در کارابوک 72 مركز فعال دانشجويي در زمینه‌های فرهنگي، اجتماعي و غيره وجود دارد. در ادامه امکانات کامل دانشگاه را شرح می‌دهیم و خواهید دید با توجه به امکاناتی که از نظر تحصیلی و رفاهی برای دانشجویان فراهم آورده است هزینه تحصیل در کارابوک بسیار مناسب است. شهریه رشته‌های دانشگاه کارابوک به شرح زیر هستند:

 • رشته باستان‌شناسی 2200 لير
 • رشته جغرافيا 2200 لير
 • رشته جغرافيا شبانه 2700 لير
 • رشته فلسفه 2200 لير
 • رشته زبان و ادبيات انگليسي 2200 لير
 • رشته تاريخ هنر 2200 لير
 • رشته جامعه‌شناسی 2200 لير
 • رشته تاريخ 2200 لير
 • رشته زبان و ادبيات تركي 2200 لير
 • رشته فيزيك 3000 لير
 • پزشکی 8000 لیر

امكانات رفاهی و خوابگاه دانشگاه کارابوک

خوابگاه و اقامتگاه‌های اين دانشگاه 1 کیلومتر الي 2 كيلومتر با دانشگاه فاصله دارند. ظرفیت اقامتی این دانشگاه برای دانشجویان در حدود 4 هزار نفر است؛ بنابراین در صورت قبولی در کارابوک اصلاً نگران خوابگاه نباشید. مرکز تأسیسات اجتماعی و زندگی دانشجویی 6400 مترمربع وسعت دارد در مجموع 5 اتاق غذاخوری با ظرفیت 2000 نفر، 21 مغازه (آرایشگاه، خیاط، لوازم‌التحریر و غیره) با ظرفیت 1200 دانشجو، یک هیئت علمی 300 نفره، ظرفيت کارمند اداری 200 نفره و دو مهمانخانه 150 نفره وجود دارد.

همان‌طور که از شعار دانشگاه کارابوک پیداست؛ این دانشگاه ارزش زیادی برای دانشجو قائل است و فرصت‌های بی‌نظیری براي رشد در زمینه‌های علمی و آموزشی، اجتماعی، فرهنگی و.‌.‌. براي دانشجو فراهم کرده است. دانشگاه علاوه بر بیمارستان، داراي يك استاديوم ورزشي هم دارد. از استادیوم هم برای فوتبال و هم برای برگزاری رویدادهایی مانند کنسرت‌ها مراسم فارغ‌التحصیلی فستیوال‌ها و نمايشگاه و … استفاده می‌شود.

رشته های دانشگاه کارابوک

اين دانشگاه در فرايند بولونيا شركت كرده و عضو انجمن دانشگاهي قفقاز می‌باشد. پردیس اصلی دانشگاه کارابوک در منطقه Balıklarkayası در حومه شهر کارابوک قرار گرفته است. اغلب مراکز و دانشکده‌های دانشگاه در این پردیس قرار دارند. شامل ۱۴ دانشکده، ۳ مدرسه عالی، ۳ مدرسه عالی تخصصی و ۴ انستیتو به شرح زیر است:

 1. دانشکده‌های کارابوک: دانشکده ادبیات دانشکده علوم دانشکده هنرهای زیبا و طراحی Fethi Toker دانشکده اقتصاد و علوم اداری دانشکده الهیات دانشکده مدیریت دانشکده مهندسی دانشکده آموزش فنی دانشکده فنی دانشکده پزشکی
 2. مدارس عالی: مدرسه Iron and Steel، مدرسه علوم طبیعی و کاربردی، مدرسه علوم اجتماعی، مدرسه علوم بهداشتی مدارس که شامل مدرسه بهداشت، مدرسه تربیت‌بدنی و ورزش حسن دوغان و مدرسه زبان‌های خارجی می‌شود.
 3. مدارس عالی حرفه‌ای: مدرسه حرفه‌ای کارابوک مدرسه حرفه‌ای اسکی پازار، مدرسه حرفه‌ای سافرانبولو.

از رشته‌های شاخص کارابوک می‌توان به ادبیات، علوم فنی، هنرهای زیبا، اقتصاد و مدیریت، الهیات، اداره و مدیریت، مهندسی، علوم تکنیکی و پزشکی توجه كرد. در جدول زیر مقاطع تحصیلی رشته‌های مهم دانشگاه کارابوک لیست شده‌اند:

رشته تحصیلی
مقطع کارشناسی ارشد
مقطع دکتری
مهندسی کامپیوتر
                       بله
                        بله
مهندسی برق-الکترونیک
                       بله
                        بله
 مهندسی مکانیک
                       بله
                        بله
 مهندسی متالورژی و مواد
                       بله
                        بله
 مهندسی صنایع (برنامه مشترک با SU)
                       بله
                        بله
گروه آناتومی
                       بله
                        خیر
 گروه مامایی
                       بله
                        خیر
 گروه علوم پرستاری
                       بله
                        خیر

پزشکی دانشگاه کارابوک

دانشكده پزشكي دانشگاه کارابوک در سال 2010 تأسیس شد. پزشکی دانشگاه کارابوک به 3 بخش تقسیم می‌شود: علوم پزشکی پایه، علوم داخلی و علوم پزشکی جراحی. دانشکده پزشکی از 20 استاد، 55 استاديار و 25 دستيار تحقيقات تشكيل شده است. از سال 2016، دانشجویان پزشکی کارابوک تحصیلات خود را در دانشکده پزشکی دانشگاه Karabük در پردیس دمیرچلیک آغاز کرد. در دانشکده پزشكي کارابوک، تدریس در چارچوب برنامه آموزش هسته CEP انجام می‌شود. برنامه‌های آموزشی و درمانی بر اساس پروتکل استفاده مشترک با وزارت بهداشت در بیمارستان آموزشی و پژوهشی دانشگاه کارابک انجام می‌شود. مراحل و کلاس‌های آموزشی دانشکده پزشکی به شرح زیر هستند:

 • یادگیری ساختار سالم: آموزش کلاس 1 و 2
 • یادگیری مکانیسم بیماری‌ها: آموزش کلاس 3
 • یادگیری تشخیص و درمان: آموزش کلاس 4 و 5
 • داروی خانواده (کارآموزی): کلاس ششم

آموزش مهارت‌های بالینی و حرفه‌ای هم از نیمه دوم سال اول با هدف شناختن جلسات بالینی اولیه آغاز می‌شود. علاوه بر این، اهداف اصلی و گسترده یادگیری هر رشته با توجه به سلسله‌مراتب دپارتمان آموزشي كه از قبل تعيين شده انجام می‌شود.

سوالات متداول

دانشگاه کارابوک دولتی است یا خصوصی ؟

دانشگاه کارابوک كه يك دانشگاه دولتي است در سال 2007 در شهر کارابوک تركيه تأسیس شد.

از چه راه هایی می توان در دانشگاه کارابوک قبول شد؟ 

آزمون yos _ آزمون sat_ بورسیه تحصیلی ترکیه

شهریه رشته های دانشگاه کارابوک چقدر است؟

پزشکی سالیانه 8000 لیر ترکیه دیگر رشته ها اکثرا 2200 لیر سالیانه می باشد.

دانشگاه کارابوک در کدام شهر قرار دارد؟

این دانشگاه در شهر کارابوک و استان کاربوک نزدیک به دریای سیاه واقع شده است.