به اطلاع میرساند طبق تصمیم گرفته شده از طرف  سازمان YÖKو ÖSYM آزمون یوس سال ۲۰۲۲ بصورت مرکزی برگزار خواهد شد


از سال 2010 تا به امروز آزمون های یوس توسط خود دانشگاه‌های ترکیه برگزار میشد،لکن طبق جدیدترین اطلاعیه سازمان آموزش عالی این کشور، بدلیل عدم داشتن اطلاعات کافی دانشگاه‌ها و آموزش پرورش ترکیه از سیستم‌ آموزشی کشورهای دیگر، آزمون یوس از سال 2022 و بعد مجددا توسط سازمان سنجش بصورت مرکزی و یکپارچه برگزار خواهد شد.

متقاضیان رشته‌های پزشکی،دندانپزشکی،داروسازی،حقوق و مهندسی باید در آزمون MYÖS(آزمون یوس مرکزی)شرکت نمایند. جزئیات حداقل نمرات در رابطه در هررشته، متعاقبا اعلام خواهد شد.


 بخشنامه جدید و قابل تامل سازمان YOK ترکیه در خصوص پذیرش دانشجو در دانشگاه های دولتی و خصوصی در سال ۲۰۲۲

مفاد کلیدی بخشنامه ؛

1- آزمون متمرکز و مرکزی پذیرش دانشجوی خارجی (MYÖS) از سال 2022 توسط ÖSYM برگزار می شود.

2- کسانی که تحصیلات متوسطه خود را با تاییدیه آموزش رسمی در موسسات آموزش متوسطه خارج از کشور به پایان رسانده اند یا در مرحله تکمیل هستند میتوانند در آزمون مرکزی شرکت کنند.

> افراد دارای ملیت خارجی
> افراد دارای ملیت ترکیه
> افراد دارای ماوی کارت
> افراد دارای ملیت KKTC

- فقط از نتایج آزمون مرکزی می توان برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، معلمی و مهندسی استفاده کرد و افرادی که دارای نمره پایه یا نمره بالاتر تعیین شده توسط شورای آموزش عالی هستند، می توانند برای این رشته ها درخواست دهند.

-برای رشته هایی غیر از موارد مندرج در ماده سوم، با نتیجه MYÖS، موسسات آموزش عالی می توانند بر اساس معیارهایی مانند ABITUR، SAT، آزمون های سراسری کشورها، نمرات دیپلم دبیرستان که از شرایط بین المللی می باشد، دانشجو بپذیرند.

- در چارچوب سهمیه پذیرش دانشجوی بین‌المللی، دانشجویانی که در مؤسسات آموزش عالی ثبت نام کرده‌اند، در پذیرش‌های دانشگاه‌ها مشمول اصول «انتقال بین مقاطع کاردانی و کارشناسی در مؤسسات آموزش عالی، انتقال اعتبار دو رشته‌ای، جزئی و بین‌موسسه‌ای» هستند. برنامه های مشخص شده در ماده 3 به برنامه های مندرج در ماده 3. حداقل نتیجه MYÖS تعیین شده توسط شورای عالی آموزش و پرورش، علاوه بر شرایط مندرج در آیین نامه مربوط قابل به کار گیری میباشد.


- این آزمون به زبان های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار می شود.

-محدوده امتحان توسط شورای آموزش عالی به گونه ای تعیین می شود که نتایج یادگیری پایه را اندازه گیری کند.


پادکست های پایین به دقت گوش شود

در صورت واقعی بودن ، تکذیب خبر یا هر اتفاق دیگری شما باید بدانید این اتفاق ضرری برای شما نخواهد داشت !

پس به طور کلی بیخیال این قضیه ی نحوه برگزاری آزمون YÖS شده و تنها روی درس خواندن و مطالعه مطالب وقت بگذارید ولاغیر
حال هر اتفاقی میخواهد بیوفتد ، کسی که آماده است هیچگاه ضرر نخواهد کرد .


توضیحاتی در مورد متمرکز شدن آزمون YÖS


آقای کلهری - قسمت اول


آقای کلهری - قسمت دوم


موفق و پیروز باشید.


.فایل کامل بخشنامه به زبان ترکی


سوالات متداول

آیا این بخشنامه شامل دانشگاه های خصوصی می شود؟

طبق تصمیم سازمان یوک ترکیه همه متقاضیان تحصیل در ترکیه چه دانشگاه خصوصی چه دانشگاه دولتی باید در این آزمون مرکزی و متمرکز شرکت کنند .

مباحث آزمون چه تغییری کرد؟

در بخشنامه منتشر شده به این موضوع اشاره نشده ولی انتظار میرود ریاضی – هوش – هندسه – منطق عددی و مسائل ریاضی باشد همانند آزمون های یوس سال های قبل ولی سبک سوالات به سبک سوالات ÖSYM نزدیک تر شود.

آزمون SAT دیگه قبول نخواهند کرد؟

آزمون ست یه آزمون بین المللی هستش و همه دانشگاه های ترکیه تتقریبا این آزمون رو قبول دارن لذا در این بخشنامه هم هیچ بخشی در این زمینه گفتهه نشده پس این آزمون همچنان سر جای خود باقیست.

این بخشنامه کی اجرایی میشه؟

این بخشنامه برای ورود دانشجویان خارجی به ترکیه برای سال 2022 ارائه شده لذا دانشجویان متقاضی که میخواهد بدون آزمون وارد دانشگاه بشوند با ما درارتباطباشند..تغییرات و به روز رسانی های جدید.

رشته معماری نیز به لیست رشته هایی که فقط از طریق آزمون یوس مرکزی پذیرش خواهند شد،اضافه گردید.

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا آزمون یوس مرکزی را در بخش پذیرش دانشجویان بین المللی در وبسایت خود اضافه کرد.اخبار فعلی،حاکی از تغییرات اساسی در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه می باشد.

جزئیات به مرور زمان بروزرسانی و اعلام خواهد شد.

دانشگاه فنی خاور میانه

دانشگاه فنی خاور میانه نیز طی اطلاعیه ای اعلام کرد ،تمامی روند پذیرش دانشجویان خارجی توسط این دانشگاه که از تاریخ 26/11/2021 به قبل می باشد دیگر معتبر نبوده و دستورالعمل های جدید در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

دانشگاه مصطفی کمال شهر هاتای

دانشگاه مصطفی کمال شهر هاتای که پیش ازین تاریخ برگزاری آزمون یوس خود را اعلام کرده بود،این اطلاعیه را از سایت خود برداشته و بخشنامه جدید صادرشده از سازمان یوک را در سایت خود درج کرده است.

دانشگاه پاموککاله
دانشگاه پاموککاله  نیز طی اطلاعیه ای اعلام کرد ،تمامی روند پذیرش دانشجویان خارجی توسط این دانشگاه بر اساس اطلاعیه جدید سازمان YÖK  بروز رسانی خواهد شد! 

Tv presenters broadcasting news in modern television studio with cameraman, light equipment and earth on huge panoramic screen. anchorman and newscaster reporting program, cartoon vector illustration Free Vectorاخبار جدید پیرامون آزمون یوس مرکزی بروزرسانی دوم

دانشگاه آدیامان
از سال 2022، تصمیم گرفته شده است که فقط از نتایج MYÖS (امتحان مرکزی انتخاب دانشجوی خارجی) در پذیرش دانشجویان در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، تدریس و مهندسی و کسانی که نمره پایه MYÖS یا دارند استفاده شود. امتیاز بالاتر تعیین شده توسط شورای عالی آموزش و پرورش می تواند برای این برنامه ها اعمال شود. برای سایر گروه ها شرایط پذیرش قبلی ادامه دارد. آزمون MYÖS برای رشته‌های فوق است. آزمون MYÖS به زبان های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار می شود.

دانشگاه آنکارا یلدریم بیازیت

در چارچوب پذیرش دانشجو در ظرفیت‌های پذیرش دانشجوی بین المللی، در جلسه شورای آموزش عالی ؛

1) آزمون پذیرش دانشجوی خارجی مرکزی (MYÖS)، که از سال 2022 توسط ÖSYM اجرا می شود.

2) تصمیم گرفته شده است که فقط از نتایج MYÖS در پذیرش دانشجویان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، تدریس، مهندسی و معماری و افرادی که دارای نمره پایه MYÖS یا نمره بالاتر تعیین شده توسط آموزش عالی هستند، استفاده شود. شورا می تواند برای این برنامه ها درخواست دهد. در این راستا، برای داوطلبانی که به دانشگاه ما مراجعه می کنند، مهم است که اطلاعیه های صفحه OSYM (osym.gov.tr) را برای آزمون MYÖS دنبال کنند.

راهنمای درخواست ما، که برای پذیرش دانشجوی بین المللی سال تحصیلی 2022-2023 آماده می شود، بعداً در وب سایت دانشگاه ما اعلام خواهد شد.

دانشگاه رجب طیب اردوغان

از تاریخ 30.11.2021، ضوابط درخواست برای رشته‌های کاردانی – کارشناسی که در وب سایت ما ذکر شده است، دیگر برای درخواست های سال تحصیلی 2022-2023 معتبر نیست. بر اساس تصمیم اخیر شورای آموزش عالی، تغییرات قابل توجهی در روش‌های پذیرش دانشجوی بین‌المللی در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌های ترکیه از جمله دانشگاه رجب طیب اردوغان ایجاد خواهد شد.

«دستورالعمل بین‌المللی پذیرش و ثبت‌نام دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی» دانشگاه ما طبق تصمیم شورای عالی آموزش عالی، قرار است در هفته‌های آینده به‌روزرسانی و منتشر شود.

دانشگاه قاضی آنکارا

در راستای تصمیم ریاست سازمان آموزش عالی:

1- آزمون پذیرش دانشجوی خارجی MYÖS (آزمون یوس مرکزی) که از سال 2022 توسط ÖSYM برگزار می شود.

2- اتباع خارجی، اتباع جمهوری ترکیه، اتباع KKTC، دارندگان کارت آبی که تحصیلات متوسطه خود را در موسسات آموزش متوسطه خارج از کشور به پایان رسانده اند یا در مرحله اتمام هستند، می توانند وارد MYÖS(آزمون یوس مرکزی) شوند.

3- رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، مهندسی، معماری و دبیری فقط با نتایج MYÖS(آزمون یوس مرکزی) پذیرفته می شود و افرادی که دارای نمره پایه MYÖS تعیین شده توسط شورای عالی آموزش و پرورش هستند می توانند برای این رشته ها اقدام کنند.

4- برای رشته‌هایی غیر از موارد مندرج در ماده سوم، با نتیجه MYÖS(آزمون یوس مرکزی)، موسسات آموزش عالی می توانند بر اساس معیارهایی مانند ABITUR، SAT، آزمون‌های سراسری کشورها، نمرات دیپلم دبیرستان اقدام به پذیرش دانشجو نمایند.

اطلاعات دقیق تر در مورد MYÖS(آزمون یوس مرکزی) نیز پس از انتشار توسط YÖK در وب سایت ما اعلام خواهد شد.

Office table top view business meeting flat web infographic concept Free Vector
جلسه محرمانه 19 آذر سازمان یوک ترکیه

اخباری که از جلسه روز جمعه سازمان یوک در خصوص MYÖS (آزمون یوس مرکزی) به بیرون درز کرده و فعلا به طور رسمی منتشر نشده است.

احتمالات و نظرات مطرح شده به شکل زیر بوده است:

1-احتمال پذیرش رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از طریق آزمون MYÖS(آزمون یوس مرکزی) ،بیشتر شده است.

2-بندهای بخشنامه اول مورد مخالفت اکثرا روسای دانشگاه‌ها قرار گرفت.

3-برخی زوایای نادیده گرفته شده از طریق سازمان یوک در رابطه با اولین بخشنامه منتشرشده، اثبات شد.

4-درخواست کاهش دانشکده و رشته‌هایی که فقط با آزمون MYÖS پذیرش می شوند،ارائه شد. بصورتی که فقط رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی با MYÖS(آزمون یوس مرکزی)و برای دانشگاه‌های دولتی پذیرش شوند.

5-اضافه شدن بندی مجزا و پذیرش از طریق آزمون‌های بین المللی برای دانشگاه‌های خصوصی،درخواست شد.

6-بعد از اتمام نشست،دانشگاه های دعوت نشده نیز پیوستن به جلسات در روزهای آینده را خواستار شدند.

احتمالا اجرایی شدن بند 4 و 5 این نوشته،بالاست.

اطلاعات دقیق و تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.


اعتراض وزیر بازرگانی ترکیه به تصمیم یوک

وزارت بازرگانی ترکیه به ابلاغیه جدید صادر شده از سازمان یوک در خصوص آزمون یوس مرکزی اعتراض کرد.

متن نامه بصورت زیر می باشد :

همانطور که مشخص است؛ در جلسه ای که وزیر کشورمان با اعضای کمیته خدمات آموزشی انجمن صادرکنندگان خدمات (HIB) برگزار کرد، پیشنهاداتی که برای افزایش تعداد دانشجویان بین المللی در دستور کار قرار گرفت، ابلاغ شد.

این بار با ارسال نامه ای از سوی HIB به وزارت کشورمان با اشاره به تصمیم شورای عمومی آموزش عالی در تاریخ 23.06.2021 در مورد اصول پذیرش دانشجوی خارجی؛ بیان شده است که “امتحان مرکزی پذیرش دانشجوی خارجی (MYÖS)” که توسط YÖK در فرآیندهای پذیرش دانشجوی خارجی دانشگاه ها اجرا می شود، از سال 2022 اجرایی می‌شود و در دستور کار قرار می‌گیرد که ممکن است تصمیم مربوطه منجر شود به کاهش تعداد دانشجویان بین المللی که به کشور ما می آیند و در نتیجه درآمدهای صادراتی خدمات آموزشی ما کاهش می یابد.

تصمیم شورای عمومی آموزش عالی در مورد راه اندازی MYÖS(آزمون یوس مرکزی) توسط وزارت ما بررسی شده است. ارزیابی شده است که هدف اصلی آن استانداردسازی فرآیندهای پذیرش دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در کشورمان می‌باشد،لکن ممکن است به نتایجی مانند کند کردن شتاب موفقی که کشورمان در صادرات خدمات آموزشی اخیر به دست آورده است منجر شود و باعث کاهش درآمد صادرات خدمات ما می شود.

در این راستا، این که آزمون دانشجویان خارجی که در حال حاضر توسط دانشگاه های ما به صورت انفرادی برگزار می شود، توسط ریاست جمهوری به صورت آزمون متمرکز انجام می شود. اگرچه تصور می‌شود که از نظر محتوا و کاربرد استاندارد سودمند باشد، اما تصور می‌شود که می‌توان این موضوع را که آیا این آزمون به عنوان پیش‌نیاز در مرحله پذیرش می‌باشد به صلاحدید دانشگاه‌ها واگذار کرد. همچنین در چنین فضایی که انتظارات نسبت به شرایط اپیدمی جهانی روز به روز در حال تغییر است، پیش‌بینی می‌شود برگزاری آزمون مرکزی و پذیرش دانشجو بر اساس این آزمون منجر به کاهش تعداد دانشجویان خارجی شود.

از سوی دیگر، مشارکت وزارت کشورمان که در این زمینه و نمایندگان اتحادیه صادرکنندگان خدمات و هیئت روابط اقتصادی خارجی که در «اصول پذیرش دانشجو در خارج از کشور» از ذینفعان صادرات خدمات آموزشی هستند،در تصمیم مذکور و استفاده از نظرات آنان، تصمیمات گرفته شده از لحاظ در نظر گرفتن صادرات خدمات در تصمیمات اتخاذ شده سودمند خواهد بود.

من می خواهم درخواست ارزیابی مجدد برنامه MYÖS ( آزمون یوس مرکزی) را داشته باشم تا از تلفات احتمالی تعداد دانشجویان خارجی جلوگیری شود.


نظر خودتون با ما در میان بگذارید